Dokument ma w założeniu zastąpić skrót prospektu informacyjnego i zawierać podstawowe informacje na temat funduszu w możliwie najprostszej formie, zrozumiałej dla inwestora indywidualnego.
Towarzystwa zdają sobie sprawę, że skrót prospektu informacyjnego nie stanowi lekkiej lektury dla klientów. Dlatego powszechnie stosują karty produktu – dokumenty zawierające podstawowy zestaw informacji na temat funduszu. Obecnie panuję jednak dowolność w ich doborze. W praktyce karty produktu służą TFI do zachwalania danego funduszu, a ich wartość informacyjna pozostawia wiele do życzenia.
Nowe karty, obowiązkowe dla wszystkich TFI po wejściu w życie ustawy, będą musiały zawierać m.in. informacje o profilu inwestycji, dość rozbudowany opis polityki inwestycyjnej, wyjaśnienie ryzyka oraz szczegółowe informacje odnośnie opłat i innych praktycznych aspektów inwestowania w fundusz. W KII obowiązują też określone zasady obliczania i prezentacji wyników funduszy, TFI nie będą już miały dowolności w tym zakresie.
- Z punktu widzenia klienta, celem wprowadzenia KII, jest większa przejrzystość informacji nt. funduszy. Dzięki ujednoliceniu zawartości i prezentacji danych o różnych, konkurencyjnych funduszach, klient będzie miał łatwość ich porównywania. – zauważa Marcin Bednarek, wiceprezes BPH TFI.
Dyrektywa unijna, a wraz z nią nowe kluczowe informacje dla inwestorów powinny już obowiązywać od 1 lipca tego roku, jej implementacja jednak się opóźnia. – Obiektywnie patrząc na tempo prac i zawirowania okołowyborcze, wejście w życie znowelizowanej ustawy nie nastąpi wcześniej niż w przyszłym roku – ocenia Marcin Kowal, doradca zarządu IZFA ds. prawnych. KNF zaproponowała jednak, aby TFI zastosowały się wprost do rozporządzenia unijnego, które jest aktem wykonawczym do dyrektywy, odnośnie KII. Oznacza to w praktyce, że towarzystwa nie czekając na wejście w życie znowelizowanej ustawy o funduszach inwestycyjnych, mogą zacząć wystawiać nowe dokumenty informacyjne, albo postępować wg. starych zasad, a więc sporządzając skróty prospektów.