Od początku maja weszły w życie zmiany w przepisach prawa dotyczących funduszy emerytalnych. Obejmują one nie tylko zmniejszenie składki trafiającej do OFE, ale także zakaz akwizycji od 1 stycznia 2012 r. Od tego dnia akwizytor funduszu nie będzie mógł ani zachęcać do zapisania do danego OFE, ani podpisywać umów z klientami. W ustawie zapisano bowiem, że zawrzeć umowę można wyłącznie w trybie korespondencyjnym.
Brakuje wciąż szczegółowych rozporządzeń i dlatego nie wiadomo, jak w praktyce będzie wyglądać zapisywanie się do funduszu. Przedstawiciele OFE zakładają, że od 2012 r. klienci będą zgłaszać się głównie za pośrednictwem formularza na stronie WWW lub kontaktując się z centrum telefonicznym.
Takie sposoby kontaktu w większość funduszy istnieją już od dawna. Na stronach OFE można znaleźć odpowiednie formularze. Umowa z OFE musi być jednak zawarta pisemnie. A to oznacza, że musi być na niej podpis obu stron. Przedstawiciel funduszu może podpisać umowę tylko jako drugi.
Zapisywanie się do OFE za pośrednictwem WWW może się odbywać różnymi metodami. Klient wypełnia formularz na stronie i przekazuje go do OFE drogą elektroniczną. Fundusz go drukuje i wysyła do klienta do podpisu, a ten odsyła podpisany dokument do OFE. W odpowiedzi otrzymuje jedną kopię umowy z podpisem przedstawiciela OFE. Jeśli OFE nie korzysta z usług kuriera, zwykle załącza kopertę zwrotną dla klienta. Można też wypełnić formularz, wydrukować w dwóch egzemplarzach, podpisać i wysłać do funduszu, który następnie jedną kopię odsyła.
– Następstwem ustanowionego przez ustawodawcę zakazu akwizycji będą bez wątpienia zmiany strony internetowej towarzystwa. Będą one polegały głównie na wyeksponowaniu informacji o możliwości przystąpienia do funduszu przez stronę WWW. Możliwość taką oferujemy już obecnie – mówi Mariusz Zagajewski, dyrektor Departamentu Indywidualnych Ubezpieczeń na Życie i Emerytalnych w Generali.