W Kancelarii Premiera pracuje już zespół, który ma przygotować zmiany podnoszące efektywność działania funduszy emerytalnych.
Zapowiadane były one w czasie ostatnich prac nad zmianami w systemie emerytalnym, które spowodowały obniżenie składki trafiającej do funduszy emerytalnych. Nie należy jednak oczekiwać, że zmiany w tym zakresie zostaną przeprowadzone jeszcze przez obecny rząd.
Najpierw wypłaty
Przedstawiciele OFE zgodnie przyznają, że zanim rząd zacznie podnosić efektywność ,II filara, najpierw powinien uregulować, w jaki sposób wypłacać świadczenia z kapitałowej części systemu.
Grzegorz Chłopek, wiceprezes PTE ING, uważa, że należy rozważyć: dożywotnie emerytury wypłacane przez towarzystwa ubezpieczeń życiowych lub programowane wypłaty z OFE. Oba rozwiązania są tanie, bo nie trzeba tworzyć nowych podmiotów, oraz efektywne, bo proste produkty mają najniższą cenę.
Jak dodaje Jarosław Kubiak, prezes Aegon PTE, w przypadku, kiedy aktywami osób, które przeszłyby na emeryturę, zarządzałyby wciąż OFE, efektywność całego systemu emerytalnego powinna wzrosnąć. – Można mieć jednak obawy, że przy przyszłym rozstrzyganiu kwestii wypłat emerytur bieżący interes budżetu państwa po raz kolejny weźmie górę nad interesem członków OFE – mówi Kubiak.