Prawie 154 tys. osób zmieniło w maju fundusz emerytalny na inny – wynika z danych ZUS. To nieco niższa liczba (o 7,2 tys.) niż w lutym, ale wciąż wysoka. W sumie od początku roku ponad 315 tys. osób zdecydowało się na zmianę funduszu (liczba klientów OFE to 15,27 mln).
Najwięcej nowych klientów przybyło funduszom AXA i PKO BP Bankowy.
– Bardzo dobre wyniki tego transferu są rezultatem przyjętej i konsekwentnie realizowanej strategii sprzedażowej. Planujemy nadal utrzymywać pozytywny wizerunek naszego OFE we wszystkich obszarach tak, by klienci pozostali z nami jak najdłużej. Temu służy m.in. rozpoczęta w poniedziałek billboardowa akcja reklamowa w największych miastach Polski – mówi Cezary Burzyński, prezes PKO BP Bankowy PTE.
W porównaniu z wynikami lutowej sesji transferowej bardziej aktywne w zabieraniu klientów konkurencji były w ostatnim czasie Aegon i Nordea. Z kolei Allianz, który w lutym miał dodatnie saldo zmian członkowskich, w maju więcej osób stracił, niż pozyskał. Średniej wielkości fundusze (które są najbardziej aktywne na rynku wtórnym) zabierają uczestników głównie największym podmiotom. Aviva, ING i PZU straciły od początku roku ponad 110 tys. osób, a w samym maju prawie 53 tys.
Od przyszłego roku akwizycja do funduszy ma być zakazana. To może oznaczać, zdaniem ekspertów, że liczba transferów będzie się zwiększać. W tym roku odbędą się jeszcze dwie sesje transferowe: w sierpniu i listopadzie.