Wzrosła liczba IKE?

Liczba indywidualnych kont emerytalnych prowadzonych przez instytucje finansowe mogła przekroczyć 800 tys. — wynika z naszych szacunków. To oznacza, że nieznacznie wzrosła w porównaniu z końcem roku

Publikacja: 12.04.2011 16:08

Wzrosła liczba IKE?

Foto: Rzeczpospolita

Z danych zebranych przez nas od instytucji finansowych wynika, że prowadziły one na koniec marca ponad 780 tys. indywidualnych kont emerytalnych (IKE), które służą do dodatkowego, dobrowolnego oszczędzania na starość. Informacje zebraliśmy od 26. firm: banków, towarzystw funduszy inwestycyjnych, firm ubezpieczeniowych oraz domów maklerskich, które oferują ten produkt. Choć liczba indywidualnych kont prowadzonych obecnie w tych instytucjach jest niższa niż na koniec marca ubiegłego roku, to jednak wyższa niż na koniec 2010 r.

Według naszych szacunków liczba wszystkich kont emerytalnych mogła przekroczyć 800 tys. Dla porównania na koniec grudnia 2010 r., według danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), IKE było 795,2 tys. W ciągu trzech miesięcy liczba kont mogła zwiększyć się od kilku do kilkunastu tysięcy. To byłaby dobra wiadomość. Zwłaszcza, że od 2008 r. regularnie spadała liczba kont emerytalnych prowadzonych przez instytucje finansowe.

Wygląda zatem na to, że dyskusja na temat systemu emerytalnego w ostatnich miesiącach przyczyniła się do większego zainteresowania Polaków przyszłością. W tym czasie przedstawiciele rządu wielokrotnie powtarzali, że świadczenie z nowego obowiązkowego systemu może wynieść zaledwie ok. 30 proc. ostatnich zarobków. Co jednak ciekawe nie wykorzystały tego instytucje finansowe i nie zaczęły mocniej promować produktów emerytalnych.

Wyraźnie rośnie liczba kont, które prowadzą przede wszystkim domy maklerskie. Przyrost widać także w towarzystwach funduszy inwestycyjnych.

— Ostatnie zamieszanie wokół zmian w systemie emerytalnym, kolejny raz przypomniało Polakom, iż wysokość świadczeń z ZUS i OFE zadowoli niewielką liczbę osób, a najlepszą emeryturę zapewnią sobie w przyszłości Ci, którzy sami będą potrafili zadbać o gromadzenie już dzisiaj dodatkowych oszczędności w dobrowolnym, trzecim filarze emerytalnym (IKE i PPE) — mówi Jacek Tyszko, ekspert DM BOŚ. — Z tego głównie powodu, cały czas obserwujemy niesłabnące zainteresowanie inwestorów otwieraniem indywidualnych kont emerytalnych. Rośnie również świadomość i poziom wiedzy na temat dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych — dodaje Tyszko.

Krzysztof Lewandowski, prezes Pioneer Pekao TFI, przyznaje, że zwiększyły się liczba wpłat oraz dopłat do IKE w ostatnim czasie. Widać to także w innych instytucjach.

— To jeszcze nie rewolucyjna zmiana, ale płynie więcej pieniędzy. Może to wynikać z dwóch rzeczy. Być może jest to efekt dyskusji emerytalnej, a być może Polacy mają więcej dodatkowych pieniędzy, które mogą przeznaczyć na długookresowe oszczędzanie — mówi Krzysztof Lewandowski.

Z kolei w opinii Mariusza Zagajewskiego, dyrektora departamentu produktów emerytalnych w grupie Generali, sytuacja jest stabilna.

— W miejsce zamykanych kont pojawiają się nowe. Saldo nie jest ujemne. W czasie gdy spadała liczba prowadzonych kont emerytalnych był to efekt kryzysu. Nie przybywało wówczas nowych kont i saldo było ujemne — ocenia Mariusz Zagajewski, dyrektor departamentu produktów emerytalnych w grupie Generali.

Większego zainteresowania Polaków IKE nie dostrzegają banki.

— Nie zauważamy żadnego nowego trendu — ocenia Michał Glinka, dyrektor Departamentu Produktów i Usług Bankowości Detalicznej w Banku BGŻ. Jak podkreśla jednak, lokaty bankowe nie są instrumentami stworzonymi do kilkunasto- czy nawet kilkudziesięcioletniego oszczędzania.

I stąd być może także decyzja Banku BPH, który wycofał się ze sprzedaży nowych IKE.

Aktywa Polaków zgromadzone w IKE prowadzonych przez instytucje, które podały dane, wynoszą 2,78 mld zł. Są wyższe zarówno z końcem 2010 r. (o 5 proc.), jak i końcem marca 2010 r. (o 17 proc.). Najszybciej rosną w domach maklerskich oraz funduszach inwestycyjnych.

Aktywa wszystkich Polaków w IKE mogły zaś wynieść, według naszych szacunków, ok. 2,9 mld zł (wobec 2,7 mld zł na koniec 2010 r.).

Możliwe, że trend spadku liczby IKE został zatrzymany, ale wciąż takie konto ma niewielu Polaków (dla porównania w OFE oszczędza ponad 15 mln osób), a jeszcze mniej z nich dokonuje regularnych wpłat na konto. Do tego za chwilę wyrośnie IKE konkurencja w postaci Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Od 2012 r. będzie można wpłacić na te nowe konto do 4 proc. wynagrodzenia (nie więcej jednak niż 4 proc. od 30-krotności średniego wynagrodzenia). Wpłaty te będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania. A do tego w 2012 r. Polacy będą mogli wycofać pieniądze z IKE i wpłacić je właśnie na IKZE.

— Niewykluczone, że możliwość odpisu pewnych kwot zachęci Polaków do zamiany IKE na IKZE. A być może pieniądze, które dotąd wpłacali na IKE rozłożą na dwa produkty. Trudno dziś jest przewidywać — mówi Krzysztof Lewandowski.

Jak jednak podkreślają eksperci, IKZE pod względem podatkowym będą podobne do IKE. Różnica dotyczy tylko momentu zapłacenia podatku dochodowego. W IKZE będzie można odpisać 4 proc. od podstawy opodatkowania, ale opodatkowana będzie wypłata pieniędzy (jednorazowo lub w ratach). W przypadku IKE nie można odpisać wpłacanej kwoty, ale za to wypłata jest nieopodatkowana. Oba produkty łączy to, że oszczędzający nie płacą tzw. podatku Belki.

Z danych zebranych przez nas od instytucji finansowych wynika, że prowadziły one na koniec marca ponad 780 tys. indywidualnych kont emerytalnych (IKE), które służą do dodatkowego, dobrowolnego oszczędzania na starość. Informacje zebraliśmy od 26. firm: banków, towarzystw funduszy inwestycyjnych, firm ubezpieczeniowych oraz domów maklerskich, które oferują ten produkt. Choć liczba indywidualnych kont prowadzonych obecnie w tych instytucjach jest niższa niż na koniec marca ubiegłego roku, to jednak wyższa niż na koniec 2010 r.

Pozostało 91% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy