Młode osoby powinny wybrać OFE

Do 10 stycznia prawie 434 tys. osób powinno zdecydować, do którego funduszu mają być przekazywane ich składki emerytalne. W przeciwnym razie zadecyduje za nich komputer

Aktualizacja: 23.12.2010 03:20 Publikacja: 23.12.2010 00:25

Jak skontaktować się z funduszem

Jak skontaktować się z funduszem

Foto: Rzeczpospolita

Jak poinformował ZUS, w ostatnich tygodniach 433,7 tys. osób otrzymało listy przypominające o konieczności wyboru otwartego funduszu emerytalnego. ZUS wysyła takie pisma dwa razy w roku, ale wcześniej jednorazowo było ich nie więcej niż 300 tys. (średnio ok. 200 tys.).

[b][link=http://rzeczpospolita.pl/pieniadze/ofewyniki.pdf]Zobacz wyniki OFE w poszczególnych okresach[/link][/b]

Zdaniem ekspertów, obecna sytuacja jest wynikiem dyskusji na temat systemu emerytalnego. Rząd planuje zmiany w przekazywaniu składek do OFE. Dziś trafia do nich 7,3 proc. wynagrodzenia, a kolejne 12,22 proc. jest zapisywane na koncie emerytalnym w ZUS. Rząd chciałby, by OFE mniej otrzymywały w gotówce (reszta byłaby wypłacana w obligacjach emerytalnych) lub by wszystkie pieniądze zasilały konta w ZUS. Poprawiłoby to sytuację finansów publicznych.

ZUS przypomina ubezpieczonym (dotyczy to osób urodzonych po 31 grudnia 1968 r.) o obowiązku wyboru jednego z 14 działających na rynku OFE. Umowę z funduszem muszą podpisać wszyscy, którzy zaczynają pierwszą pracę bądź rozpoczęli prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Osoby, które właśnie otrzymały korespondencję z ZUS, mają czas na zawarcie umowy do 10 stycznia 2011 r. Jeśli tego nie zrobią, zostaną zakwalifikowane do losowania zaplanowanego na 31 stycznia. W wyniku losowania można trafić tylko do tych funduszy, których stopy zwrotu są wyższe od średniej w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i których udział w aktywach netto wszystkich OFE wynosi mniej niż 10 proc. Wyłączone są zatem trzy największe (pod względem liczby członków) fundusze emerytalne, czyli ING, Aviva i PZU Złota Jesień. 31 stycznia nowi członkowie będą przydzielani do sześciu funduszy: Aegon, Allianz Polska, Amplico, AXA, Generali i Pocztylion.

[b][link=http://www.rp.pl/galeria/181781,1,582682.html]Zobacz jak skontaktować się z funduszem[/link][/b]

Zachęcamy jednak do samodzielnego wyboru jednego z 14 funduszy emerytalnych. Im dłużej zwlekamy z tą decyzją, tym dłużej nasze składki nie są inwestowane.

Wybór warto poprzedzić analizą dotychczasowych wyników, choć oczywiście nie ma gwarancji, że powtórzą się w przyszłości. Najlepiej wziąć pod uwagę jak najdłuższy okres inwestowania składek (OFE działają od 1999 r.) i sprawdzić, czy dany fundusz osiąga stabilne wyniki.

Coraz mniej ważnym kryterium wyboru są pobierane przez OFE opłaty. Od początku tego roku zostały one obniżone. Opłata od składki wynosi maksymalnie 3,5 proc. i większość OFE pobiera ją w takiej wysokości. Wyjątkiem są Allianz i Polsat, inkasujące nieznacznie mniej. Niższe opłaty za zarządzanie aktywami obowiązują natomiast w największych funduszach, których aktywa przekroczyły 45 mld zł (są kwotowe a nie procentowe, wynoszą w sumie 15,5 mln zł). Najtańszymi funduszami są więc teraz Aviva i ING.

Wybierając jakikolwiek fundusz nie trzeba bać się o oszczędności. OFE są samodzielnymi podmiotami i żaden nie może zbankrutować. Ich majątek jest odrębny od tego, którym dysponuje towarzystwo emerytalne.

[ramka][b]Informacje na temat funduszy emerytalnych:[/b]

[link=http://www.knf.gov.pl/index.html"target="_blank]www.knf.gov.pl[/link]

[link=http://www.igte.com.pl/"target="_blank]www.igte.com.pl[/link].[/ramka]

[ramka]

[b]Zasady losowania: [/b]

- Losowanie w ZUS odbywa się dwa razy w roku, w ostatnim dniu roboczym stycznia oraz lipca. Aby uniknąć udziału w nim, należy do 10 stycznia lub 10 lipca przystąpić do wybranego OFE. Dotyczy to tych osób, które wcześniej otrzymały pismo z ZUS.

- W losowaniu biorą udział fundusze, które mają nie większy niż 10-proc. udział w rynku (pod względem wysokości aktywów). Zapis ten eliminuje trzy największe OFE: Aviva (d. CU), ING i PZU Złotą Jesień. Drugi warunek to stopa zwrotu z inwestycji przekraczająca średnią ważoną w dwóch ostatnich zestawieniach trzyletnich stóp zwrotu, publikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego (można je znaleźć na stronie www.knf.gov.pl).

- Po przeprowadzeniu losowania ZUS wysyła do ubezpieczonych informację o jego wyniku. [/ramka]

Jak poinformował ZUS, w ostatnich tygodniach 433,7 tys. osób otrzymało listy przypominające o konieczności wyboru otwartego funduszu emerytalnego. ZUS wysyła takie pisma dwa razy w roku, ale wcześniej jednorazowo było ich nie więcej niż 300 tys. (średnio ok. 200 tys.).

[b][link=http://rzeczpospolita.pl/pieniadze/ofewyniki.pdf]Zobacz wyniki OFE w poszczególnych okresach[/link][/b]

Pozostało 91% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Bolączki inwestorów – od kadr po zamówienia
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami