IKE, najlepsze są fundusze akcyjne

Legg Mason Akcji i Nordea Akcji były najskuteczniejsze w pomnażaniu oszczędności swoich klientów. Najmniejsze zyski przyniosły lokaty bankowe. Lepsze od nich były obligacje skarbowe

Publikacja: 25.11.2010 00:30

IKE, najlepsze są fundusze akcyjne

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska

Najwięcej pieniędzy na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) mają ci, którzy wpłacają pieniądze do funduszy inwestycyjnych. Od września 2004 r. do września 2010 r. stopa zwrotu najlepszego w tym okresie funduszu dostępnego w ramach IKE, Legg Mason Akcji, wyniosła prawie 103 proc., a kolejnego, Arki Akcji, ponad 90 proc. Te same fundusze były też najlepsze rok temu, gdy publikowaliśmy w „Moich Pieniądzach” podobne zestawienie (19.11.2009), ale ich zyski były wówczas mniejsze. Od tamtego czasu kursy akcji mocno poszły w górę, co miało wpływ na wyniki funduszy inwestujących na giełdzie.

Podobnie jest z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. Najlepszy okazał się – tak jak rok temu – Nodea Akcji; wypracował 72,6 proc. zysku. Kolejny w zestawieniu Allianz Dynamiczny zarobił 62,5 proc. (w ubiegłym roku na drugim miejscu był Cardif Aktywny). Osoby, którzy postawiły na bezpieczne IKE w formie lokaty bankowej czy obligacji emerytalnych (IKE-Obligacje w PKO BP), też zarobiły, ale znacznie mniej. Ich kapitały przyrastały po kilka procent rocznie.

Tradycyjnie już najwyższe oprocentowanie IKE oferuje Bank Millennium – obecnie 5 proc. rocznie, o 1 pkt proc. mniej niż rok temu. Nieco więcej, 5,25 proc., można zyskać, kupując w listopadzie w PKO BP dziesięcioletnie obligacje emerytalne (ich oprocentowanie zmienia się co roku i zależy od wskaźnika inflacji). Przez sześć lat na koncie w Millennium można było zarobić 44,8 proc., a na papierach skarbowych kupionych w październiku 2004 r. – 52,1 proc. (procent składany).

Publikowane dziś wyniki oszczędzania na IKE z pewnością będą pomocne dla osób, które właśnie decydują się na założenia konta. Trzeba jednak pamiętać, że wyniki te wcale nie muszą się powtórzyć. Najważniejsze jest jednak, by nie panikować w razie okresowych strat. Bo to przecież gromadzenie kapitału na starość. Liczą się zatem efekty w długim, nawet kilkudziesięcioletnim okresie.

 

 

Kont ubywa

Liczba indywidualnych kont emerytalnych prowadzonych przez instytucje finansowe spada regularnie od 2008 r. Na koniec czerwca 2010 r. – jak w wynika z ostatnich danych Komisji Nadzoru Finansowego – banki, firmy ubezpieczeniowe, towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) oraz domy maklerskie prowadziły 796,9 tys. kont. Oznacza to spadek o 36,4 tys. w stosunku do pierwszego półrocza ubiegłego roku (najwięcej kont ubyło w towarzystwach ubezpieczeniowych).


Czas do końca grudnia

- Jeśli ktoś chce założyć IKE, powinien to zrobić jak najszybciej.

- Jeśli zdąży do końca grudnia, będzie mógł wykorzystać tegoroczny limit wpłaty uprawniającej do zwolnienia z podatku Belki. Ale uwaga, ze zwolnienia skorzystamy dopiero przy podejmowaniu oszczędności i to pod warunkiem, że przetrzymamy pieniądze do osiągnięcia wieku emerytalnego.

- W tym roku na IKE można wpłacić tyle co w ubiegłym, czyli prawie 9,6 tys. zł. - W pierwszym półroczu średnia wpłata na IKE wyniosła 1,2 tys. zł. Najwyższymi kwotami zasilane są konta prowadzone przez biura maklerskie (przeciętnie 6,7 tys. zł).

- Formę oszczędzania można zmieniać bez żadnych konsekwencji finansowych.

 

 

 

Materiał Promocyjny
To już ostatni moment by skorzystać z zalet IKE i IKZE w tym roku
Emerytura
Emerytura z giełdy to nie tylko hasło
Emerytura
Europejska emerytura – jakie korzyści widzą Polacy w OIPE
Emerytura
Europejska emerytura dla polskich seniorów. Czym jest OIPE i jak oszczędzać w euro?
Emerytura
Polski system emerytalny z oceną dostateczną. Spadek w rankingu
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10