Konieczne są zmiany w systemie emerytalnym

Zawieszenie przekazywania składek do OFE wydaje się mało prawdopodobne – powiedział premier Donald Tusk

Publikacja: 24.11.2010 02:50

– Będziemy raczej szukali rozwiązań, które nie będą groziły demontażem systemu i będą miały na uwadze interes przyszłych emerytów – powiedział szef rządu.

Jego zdaniem jest kilka ciekawych propozycji w sprawie zmian w systemie emerytalnym. Zaznaczył jednak, że wolałby kilka dni spokoju i dyskrecji. Zapewnił, że państwo nie zamierzało i nie zamierza sięgać po czyjekolwiek emerytury ani oszczędności.

– Będziemy szukali rozwiązań, które może nie będą korzystne z punktu widzenia wszystkich instytucji, które się tym zajmują, ale będą miały na celu pełne bezpieczeństwo emerytur dzisiejszych i przyszłych – powiedział. Dodał, że nowe rozwiązania spowodują, że sposób obracania pieniędzmi gromadzonymi na emerytury będzie “trochę oszczędniejszy”. W opinii szefa rządu polski system emerytalny (stary i nowy) jest bardzo drogi, także z punktu widzenia podatnika. Polski nie stać na to, żeby przy okazji oszczędzania na emerytury niektórzy na nich zarabiali.

Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej przy premierze, mówił w TVN 24, że nowy system emerytalny wprowadzony w 1999 r. nigdy nie będzie neutralny dla finansów publicznych. – Jedna trzecia długu została wygenerowana przez niezrównoważenie między starym a nowym systemem – powiedział. Jego zdaniem potrzebna jest decyzja o reformie starego systemu (m.in. mundurowych) oraz o tym, jak liczyć składki i jak je przekazywać.

Od kilku dni trwa burza na temat systemu emerytalnego.

W poniedziałek na ten temat debatowała Rada Gospodarcza przy premierze, na której pojawił się także Donald Tusk. Prof. Dariusz Filar, jeden z jej członków, mówił w Radiu PIN , że premier dostał od rady osiem scenariuszy. Odrzucono skrajne rozwiązania i zarysowano pole kompromisu. Jego zdaniem propozycja wstrzymania pieniędzy do OFE albo dobrowolności uczestnictwa w II filarze to są propozycje skrajne. – Reforma ministra Boniego (przygotował propozycje zmian w działalności OFE – red.) jest elementem tego kompromisu, proefektywnościowym elementem natomiast są finanse publiczne – powiedział Filar.

Możliwe rozwiązanie to np. wyemitowanie specjalnych obligacji emerytalnych, które byłyby przekazywane OFE jako część składki, co przyniosłoby ulgę budżetowi. Wciąż w grę wchodzi czasowe zmniejszenie składki, która trafia do OFE.

Emerytura
Nowe dane o PPK. Imponujące zyski części Polaków
Emerytura
Prawie każdy ma przerwy w płaceniu składek na emeryturę. Jak to wpłynie na wysokość świadczeń?
Materiał Promocyjny
To już ostatni moment by skorzystać z zalet IKE i IKZE w tym roku
Emerytura
Emerytura z giełdy to nie tylko hasło
Emerytura
Europejska emerytura – jakie korzyści widzą Polacy w OIPE