Polacy zdecydują czy wolą OFE czy ZUS?

Rząd rozważa wprowadzenie dobrowolnego udziału w funduszach emerytalnych – wynika z informacji „Rz"

Aktualizacja: 17.11.2010 04:00 Publikacja: 17.11.2010 00:01

Polacy zdecydują czy wolą OFE czy ZUS?

Foto: ROL

Premier Donald Tusk, podsumowując wczoraj trzy lata działania rządu, przyznał, że deficyt finansów i dług publiczny nie są na zadowalającym poziomie, choć oba te wskaźniki są pod kontrolą.

Ma jednak plan B. Chodzi o pieniądze emerytów. Na jednym z niedawnych spotkań organizowanych z okazji jubileuszu gabinetu zasugerował możliwość wprowadzenia dobrowolności uczestnictwa w II filarze emerytalnym – dowiedziała się "Rz".

Taki krok pomógłby finansom państwa, jeśli znaczna część z ok. 15 mln członków OFE przeniosłaby składki do ZUS. Zmiany mogłyby wejść w życie od lipca 2011 r. wraz z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych.

– Takie pomysły powodują, że dziś spadnie nam deficyt, ale istotnie wzrośnie w przyszłości. To bardzo niedobry pomysł – mówi prof. Krzysztof Rybiński, były wiceprezes NBP. – Patrząc krótkoterminowo na potrzeby finansowe państwa, to dobry pomysł. Ale przekazując całą składkę do ZUS, problemy odkładamy na później – ocenia z kolei Mirosław Gronicki, były minister finansów.

Według innego ekonomisty związanego z kołami rządowymi dobrowolność jest jeszcze gorszym rozwiązaniem niż obniżenie składki do funduszy emerytalnych, co proponowali ministrowie pracy i finansów. – Ta zmiana spowoduje, że fundusze przestaną być częścią systemu publicznego – uważa.

Sposobem na obniżenie wskaźnika długu publicznego miało być też wyłączenie z niego kosztów reformy emerytalnej. Jednak dotąd polskiemu rządowi nie udało się przekonać do takiej zmiany Brukseli.

Michał Boni, główny doradca premiera, na ostatnim spotkaniu z zespołem ds. ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej mówił wręcz, że wprowadzenie możliwości, by Polacy mogli jeszcze raz zdecydować, czy chcą być w funduszach czy wrócić do ZUS, zamyka drogę do dalszych rozmów z Komisją Europejską na ten temat.

Według Rybińskiego inicjatorem pomysłu dobrowolnego udziału w OFE może być minister finansów Jacek Rostowski, który szuka sposobów, by dług nie przekroczył 55 proc. PKB. – Po raz kolejny ostrzegam, że ten minister finansów rozwali polski system emerytalny – dodaje.

Na Słowacji 10 proc. członków prywatnych funduszy skorzystało z możliwości powrotu do państwowego systemu emerytalnego.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami