Najwięcej nowych klientów pozyskał fundusz PZU Złota Jesień (7,2 tys.), a za nim ING (3,4 tys.) i PKO BP Bankowy (2,8 tys.). Po ponad 2 tys. więcej uczestników niż na koniec września mają także AXA, Allianz oraz Aegon. Klientów wciąż traci Polsat. W październiku ubyło mu ich 86.

Od początku roku liczba członków OFE zwiększyła się o ponad 510 tys. Najwięcej w funduszach: AXA (153 tys.), Generali (prawie 90 tys.) oraz PZU Złotej Jesieni (ponad 69 tys.). Mniej osób niż na koniec 2009 r. ma Aviva (o ponad 70 tys. mniej) oraz Polsat (o 8,5 tys.).

Największym funduszem pod względem liczby członków jest ING. Ma ich 2,9 mln. Kolejny za nim fundusz Aviva ma o prawe 116 tys. osób mniej. najmniej uczestników ze wszystkich 14 OFE ma Polsat — 314,2 tys.

Zgodnie z projektem założeń do zmian w działalności OFE w przyszłym roku w lipcu ma zostać zakazana akwizycja wtórna, czyli pozyskiwanie przez pośredników OFE klientów od konkurencji. Trzy lata później ma zniknąć także akwizycja na rynku pierwotnym. Ten ostatni pomysł nie podoba się większości funduszy, które chciałyby zachować akwizycję na rynku pierwotnym. Popiera ich w tym Lewiatan.

— Wprowadzenie zakazu akwizycji na rynku pierwotnym od 2014 r jest przedwczesne. Najpierw należy uruchomić nowe typy funduszy i dopiero po dwóch, trzech latach ocenić jak funkcjonują, i czy rzeczywiście konieczny jest całkowity zakaz akwizycji. Warto natomiast zabronić przejmowania klientów od konkurencji, co pozwoli ograniczyć koszty i wyeliminuje patologie — mówi Małgorzata Rusewicz, dyrektorka Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.