We wrześniu wielu absolwentów szkół podejmuje pierwszą stałą pracę. Wiąże się to między innymi z koniecznością podpisania umowy z otwartym funduszem emerytalnym. Obowiązek taki mają wszyscy urodzeni po 1 stycznia 1969 r., za których pracodawcy odprowadzają składki na ubezpieczenie emerytalne. Na zawarcie umowy z OFE jest siedem dni od rozpoczęcia pracy.
Jeśli ktoś nie dopełni tego obowiązku, zostanie przypisany do funduszu w wyniku losowania organizowanego przez ZUS (odbywają się dwa razy w roku, w ostatnim dniu roboczym stycznia i ostatnim dniu roboczym lipca).
Im szybciej podpiszemy umowę z funduszem, tym lepiej, bo tym krócej pieniądze będą leżały na nieoprocentowanym koncie w ZUS.
[wyimek][link=http://www.rp.pl/artykul/427792,527446-Fundusze-emerytalne---co-sie-zmieni-.html][b]Fundusze emerytalne - co się zmieni?[/b][/link] - komentarz wideo Katarzyny Ostrowskiej[/wyimek]
W Polsce działa 14 funduszy zarządzanych przez 14 powszechnych towarzystw emerytalnych. Należą one zwykle do grup bankowo-ubezpieczeniowych (obok ramka z informacjami o właścicielach). Od tego, w którym funduszu emerytalnym gromadzimy pieniądze na starość, zależy wysokość naszego przyszłego świadczenia.