Tylko w sierpniu funduszom emerytalnym przybyło prawie 109 tys. uczestników. Więcej niż w bardzo dobrym lipcu, gdy liczba klientów OFE zwiększyła się o 106,4 tys. Te wysokie wzrosty mają związek z losowaniem osób, które na czas nie podpisały umowy z funduszem emerytalnym. Przed jego datą — ostatni dzień lipca — akwizytorzy OFE próbują dotrzeć do osób, które dostały z ZUS list z przypomnieniem o obowiązku zapisania się do funduszu. Teoretycznie w sierpniu takiego dużego przyrostu już być nie powinno. ZUS generuje jednak raporty o liczbie członków OFE raz na tydzień. Ostatni z lipca pochodzi z 26. W ostatnich dniach tego miesiąca musiało zatem zostać zarejestrowanych w Zakładzie jeszcze bardzo dużo nowych umów. Raport za ten okres został już jednak opublikowany przez ZUS na początku sierpnia.
Dla porównania w ubiegłym roku w lipcu liczba uczestników OFE wzrosła o ponad 138 tys., a w sierpniu o 10,6 tys.
Na sierpniową zmianę liczby klientów poszczególnych OFE wpływ mają też transfery. Cztery raz w roku klienci są przenoszeni z jednego do drugiego funduszu, jeśli wcześniej wyrazili taką wolą. Fundusze, które zebrały najwięcej klientów konkurencji mają największy przyrost uczestników jak np. AXA. Najwięcej osób stracił zaś fundusz Aviva.
Od początku roku do końca sierpnia liczba uczestników funduszy zwiększyła się o 474,3 tys. Dla porównania w tym samym okresie 2009 r. było to 436,3 tys.
Najwięcej klientów — prawie 150 tys. — przybyło funduszowi AXA. Za nim uplasowały się: Generali (88,2 tys.), PZU Złota Jesień (59,8 tys.) i Aegon (54,6 tys.). Dwa fundusze mają obecnie mniej klientów niż na początku roku. Są to Aviva (-71,3 tys.) oraz Polsat (-8,3 tys.).