Akcje tych dwóch spółek to jednak nieliczne wyjątki, na których OFE mogły zyskać w tym czasie. Jak podaje nadzór, w tym okresie średnia stopa zwrotu z części akcyjnej ich portfela inwestycyjnego wyniosła przeciętnie -25,6 proc.

[wyimek]1,51 mld zł zarobiły OFE na akcjach KGHMw ostatnich trzech latach[/wyimek]

To niższa strata niż spadek w tym okresie głównych wskaźników giełdowych. Na przykład WIG zniżkował o 26,2 proc., a WIG20 o ponad 29 proc. Portfel akcji najlepszego w tym czasie funduszu spadł nieco ponad 20 proc. Największe straty OFE odnotowały na akcjach takich spółek, jak GTC (ponad 1,5 mld zł) i Bank BPH (1 mld zł). Sporo straciły także na akcjach Echo Investment i Cersanitu (po ponad 950 mln zł). Poza tym także akcje spółki Polimex-Mostostal przyniosły stratę rzędu 529 mln zł, a Banku Millennium – 519 mln zł. W grupie dziesięciu spółek, na których zrealizowały największą stratę, był jeden zagraniczny bank – Erste (-384 mln zł).

W ciągu trzech analizowanych przez KNF lat fundusze zarabiały głównie na obligacjach. Średnia stopa zwrotu z tego portfela wyniosła 18,2 proc. Jest to nieznacznie słabszy wynik niż indeks krajowych papierów skarbowych o stałym oprocentowaniu, którego zmiana wyniosła 18,25 proc. I właśnie w grupie dziesięciu instrumentów, na których OFE zarobiły najwięcej, są głównie obligacje oraz akcje KGHM (najbardziej zyskowna inwestycja, przyniosła 1,5 mld zł) i PKO BP (917 mln zł). Na koniec marca tego roku w portfelach OFE były akcje 232 spółek.