Wiele spraw można załatwić przez Internet i telefon

Wybierając fundusz emerytalny, najczęściej kierujemy się wynikami inwestycyjnymi. Są one bardzo ważne, ponieważ mają wpływ na wysokość przyszłej emerytury. Ale istotne są również inne kryteria, na przykład jakość obsługi klientów

Aktualizacja: 17.06.2010 07:30 Publikacja: 17.06.2010 01:20

Wiele spraw można załatwić przez Internet i telefon

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Poprosiliśmy fundusze emerytalne o informacje na temat tego, co oferują klientom. Otrzymaliśmy informacje od 12 spośród 14 działających na naszym rynku (oprócz Polsatu i Warty).

Z nadesłanych odpowiedzi wynika, że wszystkie OFE mają strony internetowe, na których można znaleźć niezbędne informacje, w tym kalkulatory emerytalne. Wszystkie udostępniają również klientom infolinie. Tylko w Pocztylionie nie ma możliwości sprawdzenia przez Internet stanu konta emerytalnego, ostatniej składki, historii wpłat, danych osobowych. Informacje o rachunku można tam otrzymać drogą elektroniczną (po wcześniejszym wysłaniu wniosku), telefonicznie i drogą tradycyjną – pocztą.

Choć wszystkie OFE mają infolinie, uzyskanie za ich pośrednictwem informacji na temat tego, ile uzbieraliśmy na koncie, nie zawsze jest możliwe. Zwykle za pośrednictwem centrów telefonicznych można zdobyć podstawowe informacje o funduszu, zasadach podpisywania umów. Można także zgłosić potrzebę zmiany danych w umowie czy poprosić o wyciąg z konta. Klienci m.in. Nordei, Pekao, Aegonu czy Allianzu przez infolinię, po podaniu kodu PIN, mogą sprawdzić stan rachunku. W Allianzu i PZU Złota Jesień saldo rachunku i ostatnią transakcję można też sprawdzić w automatycznym systemie obsługi telefonicznej (IVR).

[srodtytul]Umowę trzeba podpisać[/srodtytul]

PKO BP Bankowy jako jedyny na rynku oferuje konto w OFE zintegrowane z rachunkiem osobistym w banku (Superkontem w PKO BP lub kontem internetowym w Inteligo). Bankowy wyśle też SMS na telefon komórkowy, SMS głosowy na telefon stacjonarny lub e-mail z informacją, że wpłynęła nowa składka (np. Aviva taką informację wysyła tylko e-mailem).

Z opcji komunikowania się z klientami za pomocą SMS korzysta także Aviva oraz Generali. W pierwszym z tych funduszy klient, który wypełni formularz przystąpienia do tego OFE przez Internet, w formie SMS lub e-mail otrzyma potwierdzenie. Generali również potwierdza przystąpienie do OFE, wysyłając SMS. Podobnie kontaktuje się w razie aktualizacji danych (trzeba wcześniej podać numer klienta).

Do większości funduszy można zapisać się za pośrednictwem strony internetowej. Trzeba jednak pamiętać, że na stronach WWW można znaleźć tylko odpowiednie formularze. Umowa z OFE musi być zawarta pisemnie. Klient musi ją podpisać jako pierwszy, a przedstawiciel funduszu jako drugi. Tylko w Amplico klient może faktycznie zawrzeć umowę przez Internet, jeśli dysponuje podpisem elektronicznym (z certyfikatem kwalifikowanym); taka sama procedura obowiązuje przy zmianie danych.

[srodtytul]Poczta albo akwizytor[/srodtytul]

Zapisanie się do OFE za pośrednictwem WWW może się odbyć na kilka sposobów. Klient wypełnia formularz załączony na stronie i wysyła go do OFE drogą elektroniczną. Następnie fundusz drukuje formularz i wysyła do klienta do podpisu. Z kolei klient odsyła podpisaną umowę do OFE. Z powrotem otrzymuje jej jedną kopię podpisaną przez przedstawiciela funduszu. Aviva, ING i AXA wysyłają do klienta kuriera, inne OFE zwykle załączają kopertę zwrotną dla klienta.

Można też wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej, wydrukować w dwóch egzemplarzach, podpisać i wysłać do funduszu. Ten z kolei odeśle jedną kopię. Taki tryb zawarcia umowy jest szybszy, ale trzeba iść na pocztę i kupić znaczek.

Oczywiście podpisać umowę można także za pośrednictwem akwizytora, który umówi się w wybranym przez klienta miejscu lub w placówce, z którą współpracuje.

[srodtytul]Komunikatory tekstowe[/srodtytul]

Przez Internet można poza tym zmienić dane w umowie: adres, dane osobowe, uposażonych itp. Zmiany takie również wymagają pisemnego potwierdzenia. Formularze znajdują się zwykle na stronie WWW. Aegon deklaruje, że niektóre dane, po wcześniejszej weryfikacji członka funduszu, można zmienić podczas rozmowy telefonicznej.

Klienci coraz chętniej zawierają umowy przez Internet i kontaktują się w ten sposób z OFE w innych sprawach. – Spośród zdalnych zgłoszeń zmiany danych około 20 proc. stanowią zgłoszenia internetowe – mówi Mariusz Zagajewski, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Emerytalnych w Generali.

Z danych PZU Złotej Jesieni wynika, że od stycznia 2009 r. do 21 maja 2010 r. z Internetu i infolinii skorzystało 45,4 tys. klientów (w sumie jest ich ponad 2 mln), przy zdecydowanej przewadze Internetu. Na przykład dane za ostatni kwartał wskazują, że na stronie WWW zalogowało się ok. 16 tys. członków, a na infolinię zadzwoniło około 500 osób.

Ciekawostką oferowaną przez fundusze emerytalne jest live chat, czyli szybki i bezpłatny kontakt z przedstawicielem OFE. Na stronie Avivy czy PZU Złotej Jesieni klient samodzielnie wywołuje rozmowę za pomocą komunikatora tekstowego. Po kliknięciu myszką rozpoczyna się rozmowa na żywo. Usługa dostępna jest w określonych godzinach.

Z kolei na stronie Aegonu zamieszczona jest aplikacja WebPhone, która także umożliwia bezpłatne połączenie z infolinią za pośrednictwem Internetu.

[ramka][srodtytul]Planowane zmiany w przepisach[/srodtytul]

- Ministerstwo Pracy planuje zmiany w prawie dotyczącym funduszy emerytalnych.

- Chce m.in. obniżyć – z 7,3 do 3 proc. – składkę, która trafia do funduszy emerytalnych.

- Kolejna proponowana zmiana to możliwość jednorazowego wypłacenia pieniędzy zgromadzonych w OFE po przejściu na emeryturę. Warunkiem byłoby uzbieranie w ZUS kapitału, który pozwoli na wypłatę świadczenia w wysokości dwóch minimalnych emerytur (ok. 1,3 tys. zł).

- Resort pracy chce także umożliwić przeniesienie się z OFE do ZUS na kilka lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

- Z niedawnych wypowiedzi minister pracy Jolanty Fedak wynika także, że zamierza ona wprowadzić dobrowolność przy zapisywaniu się do OFE (teraz członkostwo jest obowiązkowe). Osoby, które rozpoczynają pracę, mogłyby decydować, czy chcą oszczędzać na emeryturę w ZUS i OFE czy tylko w ZUS. Rozwiązanie takie wprowadzono na Słowacji. Po decyzji tamtejszego rządu z funduszy emerytalnych odeszło ok. 10 proc. członków.

- Minister pracy rozważa też zmiany w limitach inwestycyjnych OFE.

- O tym, czy propozycje te trafią do parlamentu, zdecyduje rząd. Rada Gospodarcza doradzająca premierowi, na czele z Janem Krzysztofem Bieleckim, jest zmianom przeciwna.[/ramka]

[ramka][srodtytul]Czas na wybór OFE[/srodtytul]

- Dwa razy w roku ZUS przypomina wszystkim osobom, których składki na ubezpieczenie społeczne zaczął otrzymywać, o konieczności zapisania się do OFE. Właśnie wysłał 267,5 tys. listów w tej sprawie.

- Każdy kto otrzyma teraz takie pismo, ma czas do 10 lipca na samodzielny wybór funduszu. Jeśli tego nie zrobi, 30 lipca ZUS losowo przypisze go do jednego z funduszy.

- W wyniku komputerowego losowania organizowanego przez ZUS można trafić do OFE spełniającego określone w prawie wymagania. Po pierwsze fundusz ten nie może być zbyt duży, po drugie – musi osiągać dobre wyniki inwestycyjne. W najbliższym losowaniu weźmie udział sześć funduszy: Allianz, Amplico, AXA, Aegon, Generali i Pocztylion. Do każdego z nich zostanie wylosowana taka sama liczba osób.[/ramka]

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami