W minionym roku ruszyła wypłata pierwszych świadczeń z kapitałowej części systemu emerytalnego wprowadzonego w 1999 r. Otrzymały je kobiety, które urodziły się w 1949 r. Pierwsi panowie otrzymają emeryturę z II filara dopiero w 2014 r. Wiek ich przechodzenia na emeryturę jest bowiem o pięć lat późniejszy niż kobiet.
Od dawna było wiadomo, że pierwsze emerytury z części pochodzącej z funduszu emerytalnego nie będą wysokie. Panie bowiem oszczędzały krótko, bo tylko przez dziesięć lat . Gros ich świadczenia pochodzi więc z ZUS, w tym głównie z kapitału początkowego, czyli w uproszczeniu – ze starego systemu. Do tego wysokość ich świadczeń z OFE obniżyła bessa, która rozpoczęła się jeszcze w końcu 2007 r.
Jak podał nadzór, przeciętne świadczenie okresowe, które w ubiegłym roku dostały klientki II filara, wyniosło 92,4 zł. W sumie OFE wypłaciły w tej formie ponad 91 tys. zł. Na koniec grudnia pobierało je 218 pań. To niewiele, zważywszy że szacowano, że liczba pań, które ukończyły 60 lat w 2009 r. i zaczną pobierać emeryturę, wyniesie ok. 2 tys.
Trzeba jednak pamiętać, że jeśli na koncie w II filarze osoby przechodzącej na emeryturę uzbierała się niska kwota, otrzymywała ona świadczenie wyłącznie z ZUS. Poza tym panie mogły się zdecydować na tzw. emeryturę mieszaną tylko z ZUS, nawet jeśli uzbierały dużo w OFE. Wówczas ich oszczędności z II filara są przenoszone do ZUS. Taką możliwość mają kobiety, które urodziły się między 1949 a 1953 rokiem.
[wyimek]91 tys. złotych wypłaciły w 2009 roku OFE w formie świadczeń okresowych[/wyimek]