Przeciwny jej był dotychczas tylko resort finansów, który nie chce stracić części budżetowych dochodów. Z tych samych powodów zablokować ją mogą samorządy. Takie obawy mieli dziś posłowie z podkomisji pracującej nad obywatelskim projektem ustawy.
- Musimy poznać opinie, czy ustawa jest zgodna z Konstytucją, bo zmniejszając wpływy podatkowe uszczupli budżet nie tylko państwa, ale i samorządów – powiedział Janusz Cichoń z PO, szef podkomisji.
Przed rozpoczęciem merytorycznych prac chce też zapoznać się z opinią prof. Marka Góry, współtwórcy reformy emerytalnej. Ten jednak już wcześniej publicznie projekt popierał. Cichoń już po posiedzeniu wspominał, że właśnie z powodu ewentualnych strat w dochodach gmin przepadł m.in. poselski projekt dotyczący opłat skarbowych.
Przedstawiciele komitetu, który złożył ustawę w Sejmie (swoim podpisem poparło ją 13 tys. osób) twierdzą, że kłopotu z konstytucyjnością nie widzą.
W zespole, który pracował nad ustawą jest między innymi prof. Witold Modzelewski. Jego zdaniem projekt nie jest sprzeczny z Konstytucją.