[b]Ostatnimi czasy moja mama zwróciła się do mnie z pytaniem, co ma zrobić ze swoim OFE? Ma 54 lat i posiada fundusz AVIVA, który ostatnimi czasy uzyskał stopę procentową -4,77. Niestety ja osobiście nie umiem jej odpowiedzieć na to pytanie. Proszę o podpowiedz w tej sprawie, czy lepiej zmienić fundusz na bardziej efektywny, poczekać aż sytuacja na rynku finansowym się polepszy, czy całkowicie wycofać swoje oszczędności z funduszu? [/b]
W ubiegłym roku, gdy istotnie spadały kursy spółek giełdowych, także wyniki inwestycyjne funduszy emerytalnych były ujemne. I zapewne o tej sytuacji Pan mówi. Tak może się zdarzyć. OFE są kapitałową częścią systemu emerytalnego i inwestują składki klientów na giełdzie. Są zatem uzależnione od koniunktury na giełdzie. W pewnych okresach i zwykle w krótkim czasie ich stopy zwrotu mogą być zatem ujemne. Doświadczenia rynków bardziej rozwiniętych niż Polska jak np. USA czy Wielkiej Brytanii pokazują, że w długim czasie akcje dają jednak i tak najwyższe zyski, a tym samym wyższe emerytury.
W tym roku giełda rośnie i OFE odrabiają straty z ubiegłego roku. Od początku roku ich stopy są już dodatnie. Od początku roku do końca września przeciętnie wzrosły o ponad 11 proc. Jeśli Pana mama ma 54 lata to zapewne w funduszu emerytalnym jest od początku, czyli od startu II filara. W tym czasie wszystkie OFE zarobiły, a stopa zwrotu funduszu emerytalnego Aviva (od końca września 1999 r. do końca września 2009 r.) wynosi 117,7 proc. Średnia dla wszystkich OFE w tym czasie to 119,7 proc.
Jeśli zaś chodzi o zmianę funduszu emerytalnego, taka decyzja powinna być zawsze dobrze przemyślana. W przypadku Pana mama czas do zakończenia kariery zawodowej nie jest już długi. Zawsze istnieje ryzyko, że zmieni się funduszu na gorszy, który przynosi słabsze wyniki niż ten z którego akurat wyszliśmy. Dane historyczne nie dają pewności powtórzenia ich w przyszłości. Takie rozwiązanie można jednak rozważyć, a wcześniej przeanalizować wyniki poszczególnych OFE. Niedawno w dodatku „Moje Pieniądze” w „Rzeczpospolitej” ukazał się ranking funduszy emerytalnych. W tym dodatku można znaleźć przydatne informacje, w tym także ocenę każdego funduszu. Ten ranking można również znaleźć w [link=http://www.rp.pl/temat/181781.html]naszym serwisie internetowym OFE[/link]. Poza tym Komisja Nadzoru Finansowego na stronie www.knf.gov.pl publikuje 3-letnie wyniki funduszy emerytalnych co pół roku. I z tych publikacji można również skorzystać przy ocenie poszczególnych OFE.
Przy zmianie warto zwrócić uwagę także na opłaty pobierane przez fundusze. Obecnie największe fundusze, a do takich należy Aviva są najtańsze na rynku. Tak też będzie gdy od przyszłego roku spadnie wysokość opłat pobieranych przez fundusze.