Axa konsekwentnie pnie się w górę

Ranking funduszy emerytalnych Axa awansowała aż o dwie pozycje. Wyższe miejsca zajęły też Nordea i Skarbiec-Emerytura

Aktualizacja: 09.10.2008 00:59 Publikacja: 08.10.2008 03:48

Wyniki inwestycyjne w okresach dwu- i trzyletnich

Wyniki inwestycyjne w okresach dwu- i trzyletnich

Foto: Rzeczpospolita

Zaraz za podium naszego nowego rankingu funduszy emerytalnych znalazły się dwa z największych funduszy emerytalnych, czyli Commercial Union i PZU Złota Jesień. Podobne pozycje w rankingu „Rz”zajęły one również pół roku temu. Oba fundusze kiepsko znoszą złą koniunkturę na warszawskiej giełdzie.

Co prawda wszystkim największym nie idzie w tym okresie dobrze. Na zmiennym rynku jest im bowiem trudniej działać. Przy tak wysokich aktywach mają dużo mniejszą możliwość reakcji, nawet jeśli mają dobrą ocenę sytuacji. Kluczem do sukcesu i dobrych wyników w ostatnim czasie było zaś utrzymywanie w okresie hossy wysokiego udziału akcji w portfelu z rosnącym znaczeniem małych spółek, a następnie redukcja tego zaangażowania w połowie ubiegłego roku. Fundusz Commercial Union był najlepszy w ubiegłym roku, a w tym raczej nie ma już szans powtórzyć tego sukcesu. Jak zwykle wysoko uplasował się w tej kategorii naszego rankingu, która mierzy ryzyko podejmowane przez zarządzających. Uzyskał zaledwie 0,1 pkt mniej niż lider w tej kategorii oraz całego rankingu fundusz Generali.

W PZU z kolei do aktualnego wyniku przyczyniły się również zmiany strategii inwestycyjnej, które były powiązane z krótką zmianą w składzie zarządzających. W drugiej połowie 2007 r. dołączył Sebastian Bogusławski, który dokonał zmian w portfelu, ale niezbyt długo pracował w tym funduszu, bo tylko do początku tego roku. Od niedawna nowym dyrektorem Biura Inwestycyjnego jest Arkadiusz Julke, który od dawna związany jest z tym funduszem. Wcześniej tę funkcje pełnił Marek Sojka, także od długiego czasu pracujący w tym funduszu, który awansował i dziś z ramienia zarządu jako jego członek odpowiada za inwestycje.

[srodtytul]Ważny skład portfela[/srodtytul]

Na szóstej pozycji podobnie jak sześć miesięcy temu pozostaje Pekao, ale obecny czas nie jest dla niego najlepszy. To efekt przede wszystkim składu portfela akcji, w którym zawsze dużo było spółek małej i średniej wielkości. Ich kursy spadają zaś mocniej od największych spółek. Warte zaznaczenia jest jednak to, że w zestawieniu nadzoru wyników za trzy lata znów jest pierwszy. Zresztą to piąte z rzędu zestawienie, w którym znalazł się w ścisłej czołówce.

Na siódmym miejscu rankingu jest Axa, która w porównaniu z tym sprzed pół roku, awansowała aż o dwie pozycje. A jeszcze rok temu była nawet niżej, bo na 10. miejscu. Systematycznie pnie się zatem w górę. Fundusz Axa ma dobry zespół zarządzających, który świetnie wypada też w czasie bessy na giełdzie.

Fundusz emerytalny Warta spadł o jedną pozycję i jest w naszym rankingu 8. Fundusz ten, który jeszcze niedawno nazywał się Dom, od dłuższego czasu ma się źle. Gdy patrzy się na wyniki za ostatnie 12, 24, 36 czy 48 miesięcy jest 14. lub najwyżej 13. W dłuższych okresach jest znacznie lepiej, bo wówczas błyszczał wśród OFE pod względem osiąganych wyników. Czasy, gdy był wystawiony na sprzedaż, dobrze mu nie zrobiły. Podobnie jak liczne zmiany w składzie zarządzających.

Nordea to po OFE Axa kolejny fundusz, który jest wyżej w rankingu niż pół roku temu. O jedną pozycję. Widać, że nastąpiła stabilizacja w tym funduszu, który swoje przeszedł – kilka zmian właściciela oraz zmiany w departamencie zarządzania aktywami. Pierwszą dziesiątkę zamyka zaś fundusz AIG, który zanotował spadek aż o dwa miejsca. W zestawieniach za trzy kwartały czy ostatnie 12 miesięcy przesunął się w dół, wciąż jednak jego wyniki są lepsze od przeciętnej stopy zwrotu dla wszystkich. To fundusz stabilnie zarządzany od lat i można mieć nadzieję, że to tylko nieznaczny i lekki spadek formy.

[srodtytul]Kolejne zmiany zarządzającego[/srodtytul]

Allianz, w którym od jakiegoś czasu widać znaczną poprawę, uplasował się w naszym rankingu na miejscu 11. Dobrze radzi sobie w okresie złej koniunktury na giełdzie. Zastanawia nas jednak kolejna zmiana zarządzającego w tym funduszu, który takich zmian ma za sobą już dużo. Odchodzi bowiem – jak wynika z informacji „Rz” – Paweł Wilkowiecki, który wraz zespołem poprawił znacznie wyniki tego funduszu. Zobaczymy, kto przyjdzie na jego miejsce i co będzie to oznaczać dla tego OFE.Ostatni z funduszy, który awansował w naszym rankingu, to Skarbiec-Emerytura. Można powiedzieć, że paradoksalnie, bo już niedługo przestanie on istnieć. W listopadzie połączy się bowiem z funduszem Aegon. Już są one zarządzane przez to samo towarzystwo emerytalne. Skarbiec długi czas był na samym dole naszych rankingów. Od nie tak dawna plasuje się coraz wyżej. Dobrze radzi sobie w czasie złej koniunktury na warszawskim parkiecie. Ale także w dłuższych okresach, do pięciu lat, wypada bardzo dobrze.

Fundusz Pocztylion, mimo że najlepszy, w tym roku zanotował spadek w naszym rankingu o jedną pozycję. Jest 13. Niewątpliwie jednak należą się mu słowa uznania za to, że znajduje się w gronie tych funduszy, które w bessie tracą najmniej.

[srodtytul]Z fuzją w tle[/srodtytul]

Dwa ostatnie miejsce należą, podobnie jak sześć miesięcy temu, do Aegona i Bankowego. Pierwszy z nich sukcesywnie poprawia wyniki, ale długa droga jeszcze przed nim. Zwłaszcza że za chwilę czeka go połączenie ze Skarbcem. Zresztą podobnie jest w przypadku Bankowego, który pracuje nad tym, by poprawić wyniki. Osoby odpowiadające za inwestycje pracują w nim od ubiegłego roku i widać tego efekty, które są zgodne z przyjętą strategią. Fundusz ten nie chce zbyt odbiegać swoim wynikiem od średniej stopy zwrotu. I to mu się udaje.

– Rynek był wyjątkowo zmienny, a nam udawało się realizować założenia. I to nas cieszy – mówił na ostatniej konferencji Adam Kałdus, dyrektor Biura Inwestycji w Bankowy PTE.

Bankowy jest 15. w naszym rankingu i może pochwalić się jedynie punktami w kategorii średniej pozycji w rankingach nadzoru. W pozostałych kategoriach nie zdobył punktów. To efekt nietrafionych decyzji z przeszłości, ale też zmian w składzie zarządzających. Bankowy też po raz trzeci z rzędu uplasował się na ostatniej pozycji w 3-letnim zestawieniu nadzoru.

Na koniec września aktywa OFE wyniosły 139,7 mld zł i były nieznacznie, bo o ponad 350 mln zł, niższe niż na koniec 2007 r. W niektórych funduszach ich wysokość wzrosła. Tak było w OFE: Axa, Generali, Allianz, Nordea, Polsat oraz ING. Najmocniej spadła zaś w Aegon.

sprawdź swój fundusz emerytalny www.knf.gov.pl

[ramka][b]Rafał Markiewicz - dyrektor Departamentu Inwestycyjnego, członek zarządu Generali PTE[/b]

Generali OFE w polityce inwestycyjnej kieruje się zasadą ochrony kapitału powierzonego mu w zarządzanie. W związku z tym staramy się unikać zbyt dużego ryzyka inwestycyjnego i podchodzić do zarządzania w sposób ostrożny.

Od ponad roku uznawaliśmy, że akcje są znacznie przewartościowane. W związku z tym mieliśmy ich w portfelu mniej niż średnio pozostałe OFE. Przyniosło to wymierne efekty w postaci najlepszej stopy zwrotu za ostatni rok (do 30 września 2008 r.).

Kryzys finansowy w USA oraz wycofywanie środków z funduszy inwestycyjnych spowodowały duży spadek kursów na naszej giełdzie. Pamiętajmy jednak, że wyniki funduszu emerytalnego powinny być oceniane w długich okresach. Znaczące spadki na giełdzie zachęcają do zakupu akcji po niskich cenach, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie wyższych stóp zwrotu w przyszłości, oczywiście w dłuższym okresie.[/ramka]

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami