Bon turystyczny – jak dostać ekstra pieniądze na wakacje

Jeśli masz dzieci, to dostaniesz ekstra pieniądze na wakacje. Od sierpnia można korzystać z bonów turystycznych.

Publikacja: 07.08.2020 18:48

Bon turystyczny – jak dostać ekstra pieniądze na wakacje

Foto: Shutterstock

O bonie turystycznym mówiło się od paru miesięcy, gdy wiadomo było, że branża turystyczna dotkliwie ucierpi z powodu pandemii. Finalnie nie jest on dla wszystkich, ale tylko dla beneficjentów 500+. Bon turystyczny jest wolny od podatku i nie wlicza się go do wysokości dochodu.

Warto sprawdzić: Dziecko może łatwo wyczyścić nam konto grając na telefonie

Z założenia Polski Bon Turystyczny – bo tak brzmi pełna nazwa tego tworu – jest formą wsparcia dla rodzin z dziećmi oraz branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią Covid-19. Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 r. Znaczenie ma data płatności, a nie data imprezy turystycznej. Jeśli do 31 marca 2022 r. zapłacimy za usługę za pomocą bonu, możemy z niej skorzystać po tym terminie.

Komu przysługuje bon turystyczny?

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na bon mogą liczyć też osoby, które nabędą prawo do 500+ do 21 grudnia 2021 r. Czyli jeśli ktoś urodzi dziecko w tym terminie, to rodzina też dostanie bon.

Na jedno dziecko przysługuje jeden bon turystyczny w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł. Osoby, które mają dziecko niepełnosprawne i będą chciały uzyskać dodatkowy bon – 500 zł, będą mogły na PUE ZUS złożyć w tym celu oświadczenie. Jeśli rodzice mają opiekę naprzemienną, to będą im przysługiwać dwa bony, każdy o wartości 250 zł. O bon turystyczny nie trzeba wnioskować. System teleinformatyczny ZUS wygeneruje go samodzielnie, trzeba mieć tylko profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS

Jak pobrać bon turystyczny?

Założenie profilu na PUE ZUS nie jest skomplikowane. Trzeba wejść na stronę zus.pl i w nagłówku strony kliknąć „Zarejestruj w PUE”. Następnie wybieramy sposób rejestracji (opcje do wyboru: „Dla Ciebie”, „Dla przedsiębiorców” oraz „Dla firm”), następnie wskazujemy metodę rejestracji. Na portalu PUE można zarejestrować się bez wychodzenia z domu. Opcja ta jest dostępna dla osób, które mają profil zaufany bądź inną metodę identyfikacji, która jest dostępna na login.gov.pl, kwalifikowany podpis elektroniczny albo konto w banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS.

Warto sprawdzić: Ciekawy sposób na zabezpieczenie przyszłości dzieci

Jeśli ktoś nie ma dostępu do żadnej z tych metod, którymi mógłby online potwierdzić swoją tożsamość, musi wybrać opcję „do rejestracji” i samodzielnie uzupełnić swoje dane w formularzu rejestracyjnym. W taki sposób zakłada się profil niezaufany, a po założeniu trzeba w ciągu siedmiu dni zgłosić się osobiście do placówki ZUS i potwierdzić tożsamość. Następnym krokiem jest podanie swojego adresu e-mail, ustalenie hasła, kliknięcie „nie jestem robotem” i rejestracja profilu. Login do portalu PUE ZUS otrzymamy na adres e-mail podany podczas rejestracji.

Jak wykorzystać bon turystyczny?

Żeby skorzystać z bonu, trzeba go najpierw aktywować na PUE ZUS (w zakładce „ogólny”, w menu bocznym będzie zakładka „Polski Bon Turystyczny”). Trzeba w tym celu podać swój aktualny adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego. Z aktywowaniem bonu nie musimy się spieszyć, można to robić w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami.

Bon turystyczny otrzymamy SMS-em w postaci kodu. Będzie można go wykorzystać w firmach, których lista będzie udostępniona na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. Mogą to być kwatery turystyczne, pensjonaty, hotele, organizatorzy spływów kajakowych, obozów dla dzieci. Bonem można płacić za usługi na rzecz dzieci, zatem gdy rodzice razem z dzieckiem spędzają noc w hotelu, to za siebie muszą zapłacić w inny sposób. Na bonie będzie widoczna kwota do wykorzystania. Za pomocą bonu będzie można płacić wielokrotnie, aż wyczerpie się pełną kwotę, i płacić można jednym bonem za różne usługi. Można też bon wykorzystać częściowo w czasie wakacji letnich, a resztę w czasie wyjazdu zimowego.

Jeśli z kolei usługa okaże się droższa, niż wynosi kwota bonu, to brakującą sumę trzeba dopłacić z własnej kieszeni. Nie będzie go można natomiast wymienić na gotówkę ani sfinansować nim wakacji zorganizowanych bez korzystania z usług zarejestrowanych firm, np. gdy dziecko spędzi wakacje u babci. Bonu nie można też wykorzystać do zakupu paliwa czy biletów na pociąg. Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba będzie podać specjalny numer (kod obsługi płatności), a następnie jednorazowy kod potwierdzający płatność bonem, przesłany SMS-em.

Warto sprawdzić: Dziedziczenie długów po rodzicach. Jak tego uniknąć

Gdy pomylimy się i podamy błędny kod obsługi płatności, osoba przyjmująca płatność może ponownie go wpisać. Z kolei jeśli pomylimy się i podamy błędny kod potwierdzający płatność bonem (ten, który dostaniemy SMS-em), płatność będzie anulowana. Trzeba wtedy ponownie podać kod obsługi płatności (z e-maila lub z PUE ZUS), a następnie nowy kod potwierdzający, otrzymany SMS-em.

Rodzice dzieci są również zabezpieczeni na wypadek problemów po stronie firm, w których można zrealizować bony. Jeśli usługodawca nie zrealizuje usługi hotelarskiej lub imprezy turystycznej bądź będzie niewypłacalny, nastąpi zwrot środków na rachunek bankowy Polskiej Organizacji Turystycznej (POT). Posiadacz bonu będzie ponownie mógł skorzystać z tych środków.

O bonie turystycznym mówiło się od paru miesięcy, gdy wiadomo było, że branża turystyczna dotkliwie ucierpi z powodu pandemii. Finalnie nie jest on dla wszystkich, ale tylko dla beneficjentów 500+. Bon turystyczny jest wolny od podatku i nie wlicza się go do wysokości dochodu.

Warto sprawdzić: Dziecko może łatwo wyczyścić nam konto grając na telefonie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse Domowe
Jak stracić dopłaty do kredytu mieszkaniowego "Na start"? Uwaga na pułapki
Finanse Domowe
Jak kobiety oszczędzają i inwestują
Finanse Domowe
ZBP: Wakacje kredytowe mniej opłacalne niż pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców
Finanse Domowe
Pieniądze pożyczone „na chwilę” mogą okazać się pułapką
Finanse Domowe
Lombardy przyciągają nie tylko po pieniądze, ale także na zakupy