Rok 2021 to kolejny, w którym gwałtownie rosną koszty budowy domu. Obecnie budowa domu w stanie surowym zamkniętym kosztuje o ok. 40 proc. więcej niż w 2017 r.

Warto sprawdzić: Koszt budowy domu w 2021. Tanio już było

Średni koszt budowy parterowego domu o powierzchni 140 mkw. w stanie surowym zamkniętym wynosi 207 tys. zł, a w stanie deweloperskim już 358 tys. zł. Jeszcze trzeba pamiętać o wykończeniu: w zależności od standardu to koszt od 100 do nawet 300 tys. zł. W związku z dużym popytem rosną ceny działek budowlanych. Za metr kwadratowy działki w Warszawie trzeba zapłacić średnio prawie 660 zł, a w Zakopanem blisko 600 zł.

Pierwszy koszt budowy domu to zakup działki. Przy tak dużym zainteresowaniu ceny działek rosną kilka procent rocznie. Ofert sprzedaży działek na rynku jest całkiem sporo. Ich ceny nie zawsze są jednak na kieszeń przeciętnego Polaka. W niektórych regionach kraju znalezienie taniej działki nie jest proste. Za metr kwadratowy działki w województwie mazowieckim trzeba zapłacić średnio ponad 300 zł, znacznie drożej jest w największych miastach i miejscowościach na ich obrzeżach, gdzie ceny sięgają nawet 800 zł za metr kwadratowy, czy w miejscowościach turystycznych – powyżej 500 zł. Ceny działek zależą od regionu, za kilkadziesiąt złotych nadal można kupić działkę na rubieżach Lubelszczyzny czy Podkarpacia.

Rosnące ceny energii, paliw czy surowców do produkcji materiałów budowlanych powodują wzrost cen samych materiałów. Dodatkowo w 2021 r. wzrosła płaca minimalna i pojawiło się kilka nowych pozycji podatkowych. Te wszystkie czynniki przełożyły się na kosztorys postawienia domu jednorodzinnego w 2021 r. Ceny materiałów wykorzystywanych do budowy domu wzrosły średnio o 8 proc., co oznacza, że koszt budowy domu w stanie deweloperskim wzrósł o 25–35 tys. zł. W porównaniu z 2017 r. na budowę domu trzeba przeznaczyć ponad 100 tys. zł więcej. Na przykład budowa piętrowego domu z piwnicą w 2017 r. kosztowała 301 tys. zł, a obecnie koszty te szacuje się na 412 tys. zł (nie licząc działki, ogrodzenia i ogrodu).

Analitycy zgodnie twierdzą, że ceny materiałów i usług budowlanych nadal będą rosły i trudno przewidzieć skalę zwyżek. Z najnowszych danych opublikowanych przez Grupę PSB wynika, że w kwietniu 2021 r. w porównaniu z kwietniem 2020 r. o 32,4 proc. wzrosły ceny płyt OSB, średnio o 9,6 proc. podrożały produkty oświetleniowe i elektryczne, a o 7,1 proc. towary należące do grupy instalacje i ogrzewanie. Za cement i wapno trzeba zapłacić o 3,6 proc. więcej niż przed rokiem, materiały ceramiczne do kuchni i łazienki kosztują o 3 proc. więcej, natomiast farby i lakiery o 2,7 proc. więcej.