Nowe dotacje do fotowoltaiki w 2021. Dużo mniej niż było

Znamy już wszystkie szczegóły trzeciej edycji programu „Mój Prąd”. Nabór wniosków rusza już w najbliższy czwartek. Maksymalnie można dostać mniej niż dotychczas.

Publikacja: 29.06.2021 11:55

Nowe dotacje do fotowoltaiki w 2021. Dużo mniej niż było

Foto: Adobe Stock

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomi w najbliższy czwartek 1 lipca nową edycję programu „Mój Prąd”.

Warto sprawdzić: Jak szybko zwróci się inwestycja w prąd ze słońca

Program będzie miał charakter pomostowy – zapewni dofinansowanie na instalacje powstałe pod koniec 2020 r. i w I połowie 2021 r. Celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce.

3 tys. złotych na instalację fotowoltaiczną

Tym razem można ubiegać się o mniejszą kwotę niż w poprzednich dwóch edycjach, kiedy można było dostać maksymalnie 5 tys. zł. W najnowszej wersji programu maksymalna kwota bezzwrotnego wsparcia to 3 tys zł. Jednocześnie nie będzie mogła przekroczyć 50 proc. kosztów całej instalacji.

Podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach „Mojego Prądu” o dotację mogą się ubiegać właściciele instalacji o mocy od 2 kW do 10 kW służących na potrzeby istniejących budynków mieszkalnych. Co ważne dofinansowaniu nie podlegają projekty polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji fotowoltaicznej. Urządzenia wchodzące w skład dofinansowywanej instalacji muszą być montowane jako nowe, wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed montażem. Okres trwałości instalacji wynosi 5 lat. To oznacza też że w tym czasie beneficjenci nie mogą pozbyć się instalacji. Sprzedając dom muszą pamiętać o cesji obowiązków na kupującego i poinformowaniu o niej NFOŚiGW.

Warto się pospieszyć

Dofinansowanie może objąć instalacje, w przypadku których wydatki zostały poniesione od 1 lutego 2020 r., a instalacja nie odbyła się przed tą datą.

Warto sprawdzić: Jak, od czego i po co ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną

Teoretycznie składać wnioski mogą osób, które nie tylko już zamontowały panele, ale dopiero zamontują fotowoltaikę i to aż do grudnia 2021 roku. Jednak zapewne środki przewidziane na wsparcie szybko się wyczerpią. Wnioski w ramach programu „Mój Prąd” 3.0 można składać do 22 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania budżetu, a budżet ten to tym razem nieco ponad 0,5 mld z. Czyli rząd założył, że wesprze około 178 tysięcy instalacji PV.

Wnioski należy składać wyłącznie w wersji elektronicznejprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie np. na stronie https://www.mojprad.gov.pl.

Osoby, które wcześniej już wysłały wniosek o dofinansowanie w ramach drugiego naboru (Mój Prąd 2.0) po dacie jego zakończenia czyli po 6 grudnia 2020 roku będą musiały ponownie złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach Mojego Prądu 3.0. Poprzedni wniosek został automatycznie odrzucony.

Tylko fotowoltaika

Niestety pomimo wcześniejszych zapowiedzi, program nie został rozszerzony o dofinansowanie dodatkowych instalacji jak np. magazyny energii czy ładowarki EV. Najbliższy nabór dotyczy tylko dofinansowania do fotowoltaiki. Dotacje do tych rozwiązań mają się pojawić w 2022 roku w ramach programu Mój Prąd 4.0.

Warto sprawdzić: Dotacje, ulgi i kredyty na własną energię ze słońca

Podobnie jak w poprzednich edycjach dotacja w Moim Prądzie 3.0 jest zwolniona z podatku PIT. Co więcej, koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomi w najbliższy czwartek 1 lipca nową edycję programu „Mój Prąd”.

Warto sprawdzić: Jak szybko zwróci się inwestycja w prąd ze słońca

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse Domowe
Jak stracić dopłaty do kredytu mieszkaniowego "Na start"? Uwaga na pułapki
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Finanse Domowe
Jak kobiety oszczędzają i inwestują
Finanse Domowe
ZBP: Wakacje kredytowe mniej opłacalne niż pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców
Finanse Domowe
Pieniądze pożyczone „na chwilę” mogą okazać się pułapką
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Finanse Domowe
Lombardy przyciągają nie tylko po pieniądze, ale także na zakupy