Jak zarejestrować kartę pre-paid

Użytkownikom komórek na kartę przybyły nowe obowiązki

Publikacja: 30.07.2016 16:51

Jak zarejestrować kartę pre-paid

Foto: Bloomberg

Blisko dwa miesiące temu wystartowały pierwsze kampanie reklamowe polskich operatorów telefonii komórkowej, zachęcające konsumentów do rejestracji telefonicznej karty przedpłaconej. Jednak dopiero od ostatniego poniedziałku, 25 lipca, obowiązuje prawo, które wprowadza obowiązek rejestracji karty SIM kupionej po 24 lipca. Dotyczy to zarówno nabywcy karty, jak i operatora, a w praktyce wszystkich osób, które biorą udział w sprzedaży usługi.

Użytkownik, o ile chce korzystać z kupionego wraz ze starterem numeru telefonicznego, musi zarejestrować kartę. Operator zaś do momentu rejestracji karty nie powinien pozwalać użytkownikowi na korzystanie z usług.

Tyle teoria. Zanim wszystko zacznie działać jak w zegarku, minie zapewne jeszcze sporo czasu. Na razie nie wszyscy wiedzą o nowych przepisach. Wprowadzone dawno temu do sprzedaży startery z kartami przedpłaconymi często nie zawierają informacji o konieczności rejestracji w ogóle. Sprzedawcy (szczególnie pracownicy sklepów innych niż salony operatorów) nie mają wystarczającej wiedzy i nie przekazują jej kupującym. Poza tym, jak już pisaliśmy, w sklepach nadal można kupi aktywne karty SIM pre-paid, więc konsument może czuć się skonfundowany.

Zakup? Bez problemu

Warto wiedzieć, że wbrew informacjom przekazywanym przez niektóre media w samym zakupie nowej przedpłaconej karty SIM nic się nie zmienia. Karty znajdziemy nadal w wielu miejscach: od salonu operatora, strony internetowej (to szczególnie ważne w przypadku wirtualnych operatorów, którzy salonami raczej nie dysponują), przez stacje benzynowe, supermarkety i osiedlowe sklepy po kioski. Bez problemu kupimy także doładowanie. Jednak aby skorzystać zarówno z jednego, jak i drugiego, trzeba najpierw kartę zarejestrować. I tu od razu pojawia się pewien problem.

Nie każdy punkt sprzedaży karty przedpłaconej taką rejestrację przeprowadzi. Dobra wiadomość jest taka, że operatorzy negocjują z dystrybutorami i z czasem będzie można zarejestrować karty niemal wszędzie tam, gdzie są w sprzedaży. Na razie jednak najwięksi operatorzy komórkowi: Orange, Plus, T-Mobile i Play prowadzą rejestrację kart przede wszystkim w swoich salonach: zarówno we własnych, jak i partnerskich. Orange informuje również, że można to zrobić w Saturnach czy sieci Media Markt, ale uprzedza, że w wybranych.

Wszyscy czterej operatorzy deklarują, że prowadzą rozmowy ze swoimi partnerami od dystrybucji, aby rejestracja i weryfikacja użytkownika była możliwa także gdzie indziej. Ale ile rozmowy te potrwają, trudno przewidzieć.

Według stanu na 2 sierpnia:

  • Karty pre-paid Orange Polska i Nju Mobile można rejestrować w salonach operatorskich, oraz wybranych punktach takich jak kioski Ruchu, placówki Poczty Polskiej, Media Expert. Więcej na stronie www.zarejestrujnumer.pl.
  • Wszystkie karty pre-paid sieci Play można rejestrować w salonach operatorskich, a kupione 25 lipca i później w kioskach Ruchu oraz w placówkach Poczty Polskiej. Więcej na stronie operatora, którą można znaleźć m.in. pod adresami: www.zarejestrujkarte.pl. i www.rejestracja karty.pl.
  • Wszystkie karty pre-paid T-Mobile Polska, Heyah i TuBiedronka można rejestrować w salonach operatorskich oraz kioskach Ruchu. Więcej na stronie operatora, którą można znaleźć pod adresem www.zarejestruj-karte.pl
  • Wszystkie karty pre-paid sieci Plus (Plus na Kartę, Plush na Kartę oraz Plus Internet) można rejestrować w salonach Plusa i Cyfrowego Polsatu oraz w kioskach Ruchu. Informacje dotyczące rejestracji numeru prepaid w sieci Plus znajdują się stronie www.plus.pl/rejestracja, a dla numerów Plush na Kartę są dostępne na stronie www.plushbezlimitu.pl/rejestracja.

W uprzywilejowanej sytuacji są osoby, które wiąże z operatorem umowa i chcą zarejestrować kolejny numer. Taka osoba może to zrobić bądź za pośrednictwem infolinii, bądź za pomocą internetowego serwisu.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy karta była już rejestrowana (a tak może się zdarzyć, jeśli numer był przenoszony z sieci do sieci), wystarczy wysłać SMS na numer udostępniony przez operatora w tym celu lub wpisać odpowiedni kod na klawiaturze i nacisnąć klawisz o funkcji: połącz. Precyzyjne instrukcje można znaleźć na stronach internetowych operatorów.

Internet i kurier

Ponieważ na razie nie można zarejestrować karty od A do Z przez internet, w najtrudniejszej sytuacji są klienci małych operatorów wirtualnych (tzw. MVNO). Najczęściej nie mają oni własnych salonów i przygotowały inne sposoby rejestracji użytkownika oraz weryfikacji jego tożsamości.

Mobile Vikings, MVNO na sieci Play informuje, że użytkownicy, którzy dopiero zamawiają kartę lub przenoszą się do tej sieci, będą wpisywać dane osobowe w formularzu na stronie internetowej operatora. Natomiast dotychczasowi członkowie społeczności mogą uzupełnić dane na kontach użytkownika bądź też podać je bezpośrednio podczas drugiego etapu procesu, czyli przy weryfikacji dostarczonych danych. MVNO przewidział trzy sposoby takiej weryfikacji: w siedzibie we Wrocławiu, za pośrednictwem kuriera (dla nabywców nowego numeru to koszt blisko 10 z) lub w salonach Play.

Kartę Virgin Mobile można zarejestrować od A do Z w punktach Telakces i kioskach Ruchu. W tych samych miejsach można dokończyć procedurę rejestracji rozpoczętą na stronie WWW Virgin Mobile. Inna opcja to wizyta kuriera.

Użytkownik nie będzie anonimowy

2 lipca weszła w życie przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ustawa o działaniach antyterrorystycznych, która zmieniła także zapisy Prawa telekomunikacyjnego dotyczące telefonii na kartę.

Zgodnie z ustawą, kupowane od 25 lipca telekomunikacyjne przedpłacone karty SIM nie powinny być aktywne. Aby można było z nich korzystać: dzwonić, odbierać połączenia, wysyłać SMS, MMS, korzystać z internetu, lub żeby je doładować, trzeba najpierw kartę zarejestrować. W tym celu należy podać dane osobowe (imię, nazwisko, numer PESEL). Poza tym konieczne jest przedstawienie dowodu tożsamości w celu weryfikacji zadeklarowanych danych.

Przedpłacone karty SIM kupione wcześniej niż 25 lipca tego roku i wykorzystywane do tej pory (jest ich około 27 mln, a aktywnie używanych około 19 mln) także trzeba będzie zarejetrować, choć jest na to czas do początku lutego przyszłego roku. Jeśli użytkownik tego nie zrobi na czas, operator będzie musiał zablokować kartę.

Polska nie jest pierwszym krajem w Europie, który wprowadził obowiązek rejestracji kart pre-paid. Ograniczenia obowiązują m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Bułgarii czy na Węgrzech. Mają pojawić się na Słowenii i w Chorwacji.

Blisko dwa miesiące temu wystartowały pierwsze kampanie reklamowe polskich operatorów telefonii komórkowej, zachęcające konsumentów do rejestracji telefonicznej karty przedpłaconej. Jednak dopiero od ostatniego poniedziałku, 25 lipca, obowiązuje prawo, które wprowadza obowiązek rejestracji karty SIM kupionej po 24 lipca. Dotyczy to zarówno nabywcy karty, jak i operatora, a w praktyce wszystkich osób, które biorą udział w sprzedaży usługi.

Użytkownik, o ile chce korzystać z kupionego wraz ze starterem numeru telefonicznego, musi zarejestrować kartę. Operator zaś do momentu rejestracji karty nie powinien pozwalać użytkownikowi na korzystanie z usług.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe