Wiele opcji lub proste zasady

Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz

Porównujemy konta osobiste zaoferowane niedawno przez Getin Bank, Alior Bank i BZ WBK.

Więcej rodzajów kont osobistych zniknęło w ostatnich miesiącach z rynku, niż powstało. To początek zmian nie tylko oferty, ale i strategii banków.

Alior Bank i BZ WBK umożliwiły posiadaczom nowych rachunków dowolną ich konfigurację, natomiast Getin Bank zdecydował się na maksymalne uproszczenie oferty. Wszystkie propozycje mają zalety, ale i wady. W Alior Banku i BZ WBK trzeba się trochę natrudzić, aby konta jak najlepiej dostosować do swoich potrzeb. W Getin Banku proste zasady to nie tylko łatwość obsługi, ale też ograniczenie dodatkowych funkcji.

Opłaty do ominięcia

BZ WBK w ogóle nie pobiera opłat za prowadzenie Konta Jakie Chcę. Klienci Alior Banku nie zapłacą za Konto Jakże Osobiste, jeśli wpływy na rachunek wyniosą przynajmniej 1,5 tys. zł miesięcznie. W przeciwnym razie bank potrąci aż 10 zł. Getin Bank jest mniej wymagający. Z opłaty za Konto Proste Zasady, wynoszącej standardowo 8 zł, zwalnia jedna transakcja bezgotówkowa – kartą lub BLIK-iem.

Różne są też wymagania banków dotyczące karty debetowej. BZ WBK pobiera 3 zł w formie stałego abonamentu, 5 zł standardowo lub zero, jeżeli klient przeprowadzi w miesiącu co najmniej pięć transakcji lub ich wartość wyniesie minimum 500 zł. Natomiast Alior Bank zwalnia z opłaty pod warunkiem, że suma transakcji bezgotówkowych kartą sięgnie co najmniej 300 zł miesięcznie.

Getin Bank nie pobiera prowizji od wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce. W Alior Banku skorzystanie z bankomatu obcego kosztuje 2,5 zł, a w BZ WBK aż 5 zł. Wspólną cechą wszystkich tych ofert są darmowe przelewy internetowe.

Tego chcieli klienci

BZ WBK i Alior Bank wprowadzenie zmian w ofercie poprzedziły badaniami. Klienci BZ WBK (obecni i potencjalni) stawiali przede wszystkim na personalizację rachunku i możliwość wyboru różnych funkcji. Alior Bank na podstawie wyników badań stwierdził, że klientom zależy na bezprowizyjnych wypłatach ze wszystkich bankomatów, programie lojalnościowym oraz wyższym oprocentowaniu konta oszczędnościowego.

Dlatego Konto Jakie Chcę z Kartą Dopasowaną w BZ WBK pozwala na zmianę funkcjonalności według własnych potrzeb.

Na przykład standardowo bez prowizji można podejmować gotówkę tylko z bankomatów własnych. Ale kto chce, może za 7 zł miesięcznie wykupić pakiet uprawniający do darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz darmowych usług cash back, kosztujących standardowo 1,5 zł. Podobny pakiet, za 15 zł, jest oferowany klientom korzystającym z bankomatów za granicą. Niestety, zwalnia z prowizji tylko przez 10 dni. Dodatkowo posiadacze Konta Jakie Chcę mogą wykupić ubezpieczenie turystyczne. Do rachunku wydawana jest Karta Dopasowana Visa lub Mastercard. Można też mieć obie.

Różne warianty za dodatkową opłatą

Klienci mający Konto Jakże Osobiste w Alior Banku także mogą zdecydować się na różne opcje, w tym dwie bezpłatnie. Do wyboru są np.: darmowe wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą, pakiet bezpłatnych przelewów natychmiastowych, wyższe oprocentowanie konta oszczędnościowego, limit zadłużenia w rachunku bez odsetek przez 10 dni, ubezpieczenie w podróży zagranicznej, pakiet assistance obejmujący usługi samochodowe, medyczne i domowe. Pakiety dodatkowe kosztują po 3,5 zł miesięcznie.

Funkcje te można dowolnie zmieniać przez internet i aplikację mobilną lub w oddziale. Staną się aktywne od następnego dnia.

Konto Proste Zasady w Getin Banku tak dużych możliwości nie daje. Można je uzupełnić o Pakiet Niezawodny lub Pakiet Ochrona Karty. Pierwszy obejmuje assistance medyczne i domowe. Pakiet jest bezpłatny przez pół roku, później kosztuje 6 zł miesięcznie. Pakiet Ochrona Karty zabezpiecza natomiast przed konsekwencjami nieuprawnionego użycia karty przez osoby trzecie, kradzieży gotówki czy zniszczenia zakupów opłaconych kartą. Standardowo usługa ta kosztuje 4 zł miesięcznie.

Na jakie bonusy mogą liczyć klienci

Klienci BZ WBK mogą zaoszczędzić, opłacając z Konta Jakie Chcę rachunki za gaz, prąd, internet, telewizję i telefon. Zwrot wyniesie

1 proc. miesięcznie od wartości faktur. Dodatkowo posiadacze karty kredytowej 1|2|3 mogą liczyć na zwrot 1 proc. wydatków w supermarketach spożywczych, 2 proc. – na stacjach paliw, 3 proc. – w restauracjach.

W Alior Banku jedną z dziewięciu oferowanych opcji jest zwrot 1 proc. wydatków za płatności telefonem w stacjonarnych sklepach i punktach usługowych. Ciekawsza jest jednak możliwość podwyższenia oprocentowania konta oszczędnościowego do 1,46 proc. w skali roku (saldo do 20 tys. zł).

Z Kontem Jakie Chcę również jest powiązany rachunek oszczędnościowy – Konto Systematyczne. Jego oprocentowanie wynosi 0,4 proc. w skali roku, ale może wzrosnąć do 1,5 proc. w następnym miesiącu kalendarzowym, jeśli klient włączy automatyczne oszczędzanie i będzie co miesiąc zasilać rachunek min. 20 zł z Konta Jakie Chcę.

Wyższe oprocentowanie konta oszczędnościowego oferuje Getin Bank, ale stawka 2,7 proc. w skali roku obowiązuje tylko przez cztery miesiące, później spada do 1 proc. (wkład do 50 tys. zł).

Mogą Ci się również spodobać

Łatwy kredyt dla studenta na wakacje

Przy wyborze karty kredytowej ważniejsze od oprocentowania są opłaty Przed studentami jeszcze dwa miesiące ...

SWIFT, SEPA, Elixir. Co oznaczają te skróty?

Bankowość elektroniczna służy do zdalnej obsługi konta i wykonywania różnego rodzaju operacji finansowych. Ale ...

Seniorze: jak nie popaść w poważne tarapaty finansowe

Choć starsze osoby nie stanowią największej grupy dłużników, to łatwiej popaść im w poważne ...