Bankomat dla wybranych

CBŚ Policji

W ubiegłym tygodniu Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało o likwidacji luksusowej agencji towarzyskiej w warszawskim Wilanowie prowadzonej przez Karolinę P. ps. Czekolinda i jej byłego partnera Norberta K. Informacja trafiłaby zapewne wyłącznie do kronik towarzyskich, gdyby nie drobny szczegół. W agencji był… bankomat.

Policja pokazała  nawet jego zdjęcia. Choć zamazano na nich szczegóły bez trudno można było odgadnąć, że należy on do firmy, która ma kilka tysięcy urządzeń. Charakterystycznego żółto-niebieskie logo nie  dało się ukryć.

– Potwierdzamy, że od września bieżącego roku w lokalu znajdował się bankomat należący do naszej sieci – napisała w oświadczeniu firma Euronet Polska, dodając, że „bazując na zebranych dokumentach dotyczących tej lokalizacji, nie stwierdzono wcześniej by w tym lokalu prowadzona była niezgodna z prawem działalność”. – W związku z zaistniałymi okolicznościami spółka niezwłocznie podjęła wszelkie kroki mające na celu wyjaśnienie zaistniałej sytuacji – zapewnia firma.

Czy i kiedy montuje ona urządzenia w zamkniętych przestrzeniach, dostępnych jedynie dla wybranych? Jak tłumaczy Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska, zarówno osoby prywatne jak i firmy, zainteresowane umiejscowieniem bankomatu na terenie ich obiektu, mają możliwość złożenia wniosku o jego instalację. Zgłoszenie  takie można złożyć przez formularz kontaktowy dostępny na stronie internetowej firmy.

– Zdarza się, że urządzenia naszej sieci znajdują się w przestrzeniach, z których korzysta określona grupa potencjalnych klientów np. tylko dla pracowników lub osób upoważnionych przez właściciela budynku – przyznaje dyrektor Miziołek.

A  jak do sprawy podchodzą banki? Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP zapewnia, że opinie i zgłoszenia klientów są jednym z czynników branych pod uwagę przy wyborze  miejsca lokalizacji bankomatu. – W procesie analizy przed podjęciem decyzji o ulokowaniu urządzenia bank uwzględnia ogólny potencjał miejsca istotny dla przyszłej jego eksploatacji. Pod uwagę brane są następujące czynniki: liczba mieszkańców w okolicy, liczba małych i średnich firm (sklepy, punkty usługowe, gastronomiczne itp.), czy w pobliżu ma miejsce i jak duży jest ruch turystyczny, jaka jest odległość do najbliższych bankomatów PKO Banku Polskiego oraz jak często są realizowane w nich transakcje – wylicza Grzegorz Culepa.

Zdarza się, że instalacja urządzenia jest powiązana z umową zawartą z klientem instytucjonalnym i wówczas możliwe jest, że miejsce posadowienia bankomatu jest ustalane w porozumieniu z firmą lub instytucją. – W takich przypadkach zdarza się ustawienie bankomatu w zamkniętej przestrzeni, gdzie tylko określona grupa osób ma możliwość skorzystania z urządzenia, przy czym w każdej tego typu sytuacji bank stara się tak lokować  urządzenie aby dostęp do niego był możliwie jak największy – podkreśla przedstawiciel PKO BP.

Ewa Krawczyk, z BZ WBK tłumaczy, że poza urządzeniami w swoich placówkach jej bank posiada bankomaty także w innych lokalizacjach. – Są to miejsca, gdzie klienci najbardziej potrzebują gotówki – lokalne koncentracje handlu, sklepy i centra handlowe, dworce, centra miast, okolice atrakcji turystycznych itp. Ponad 45 proc. lokalizacji urządzeń naszej sieci to lokalizacje poza oddziałowe – tłumaczy Ewa Krawczyk.

I podkreśla, że bank dokonuje wyboru lokalizacji na podstawie analizy lokalnego rynku i potrzeb klientów, zgłaszanych różnymi kanałami, ale ostateczne decyzje BZ WBK podejmuje po ocenie potencjału biznesowego danego miejsca. – Z zasady nie instalujemy urządzeń w miejscach, gdzie jest mało klientów i bankomaty nie byłyby wystarczająco wykorzystywane – podkreśla Ewa Krawczyk.

Mogą Ci się również spodobać

Dlaczego IKE i IKZE są godne uwagi

Osoba, która dokona maksymalnej wpłaty do wysokości limitu i znajduje się w pierwszym progu ...

Konto tanie i mobilne

Zaledwie kilka banków ma specjalne konta dla studentów. I oferty te wcale nie muszą ...

Zaciągnął kilkanaście pożyczek na nazwisko babci

Haseł, loginów i innych poufnych danych lepiej nie udostępniać nawet członkom rodziny Mieszkanka Płocka ...