Bankowe bonusy nie tylko na święta

123 rf

Najatrakcyjniej wyglądają te dotyczące kart kredytowych

Banki kuszą premiami, ale nie każda jest warta założenia nowego konta. Można natomiast sporo zyskać dzięki kartom kredytowym. Nie dość, że programy rabatowe pozwalają taniej kupić prezenty, to jeszcze można dostać nagrodę. W grudniu nie bez znaczenia jest również to, że za świąteczne zakupy zapłacimy dopiero w nowym roku.

Karty z nagrodami

BGŻ BNP Paribas zachęca do korzystania z kart kredytowych MasterCard, oferując nie tylko nagrodę, jaką jest powerbank oraz zwolnienie z opłaty rocznej za kartę, ale proponując również program „Mam bonus”. Nagrody zostaną przyznane, jeżeli w ciągu dwóch okresów rozliczeniowych klient przeprowadzi kartą MasterCard Standard transakcje o wartości minimum 500 zł; w przypadku karty złotej limit ten wynosi 1 tys. zł.

W programie „Mam bonus” zbiera się natomiast punkty, które później można wymieniać na nagrody, bony oraz vouchery w sklepach i punktach usługowych. Bank w prezencie da 5 tys. punktów, jeżeli w ciągu dwóch miesięcy (po miesiącu, w którym została podpisana umowa), klient zrealizuje cztery transakcje i w każdej z nich zapłaci kartą minimum 50 zł. Jeśli podpiszemy umowę w grudniu, na spełnienie tego warunku będziemy mieli czas do końca lutego.

Minusem oferty jest ograniczenie premiowanych zakupów do sklepów partnerów programu, choć trzeba przyznać, że jest ich dużo – również tych bardzo znanych i oferujących atrakcyjne zniżki.

Nie warto jednak wykazać się nadmierną pazernością; najwięcej punktów, bo aż tysiąc, dostanie się za podjęcie w grudniu gotówki z bankomatu. Jak wiadomo, prowizje za użycie karty kredytowej w bankomacie są wysokie. A poza tym bank zacznie natychmiast naliczać odsetki. Nie unikniemy ich nawet wtedy, gdy w terminie uregulujemy całe zobowiązanie (inaczej jest w przypadku płatności bezgotówkowych, czyli w sklepie).

Loteria nie tylko świąteczna

W BOŚ Banku można raz w miesiącu wziąć udział w losowaniu 2 tys. zł, a w finale promocji „Płać kartą BOŚ Banku i wygrywaj” wylosować luksusowy wypoczynek dla czterech osób w czterogwiazdkowym hotelu Arłamów w Bieszczadach. Wystarczy płacić kartą MasterCard. W konkursie biorą udział wszystkie zarejestrowane transakcje. Loteria będzie trwała do 20 czerwca 2017 r.

Mniej czasu, bo tylko do wigilii, mają klienci BZ WBK , którzy chcieliby dostać od banku 20 zł. Nagradzane są płatności mobilną kartą kredytową Visa lub MasterCard. Trzeba jednak zrealizować co najmniej cztery płatności na łączną kwotę minimum 40 zł.

Kto nie zdąży, może skorzystać z innej promocji BZ WBK. Trzeba założyć konto osobiste do 28 lutego 2017 r. i zawrzeć umowę o kartę kredytową. Następnie w miesiącu wydania karty i w trzech kolejnych miesiącach kalendarzowych należy wykonać łącznie minimum pięć transakcji bezgotówkowych. Nagrodą będzie 150 zł, które trafi wprost na rachunek.

Wygodna jest też grudniowa promocja „Przelewaj z Ratio” dla wszystkich posiadaczy kart kredytowych. Bank przez siedem dni nie będzie pobierał opłat za przelew z rachunku karty kredytowej, co może pomóc w płatnościach w końcu roku. Warunkiem jest uruchomienie usługi Ratio, z kwotą nie mniejszą niz 1 tys. zł, pozwalającej rozłożyć na raty wybrane transakcje gotówkowe i bezgotówkowe (w tym przelewy z rachunku karty kredytowej) z ostatnich 30 dni. Oprocentowanie tak zaciągniętego kredytu wynosi 7,99 proc. w skali roku, a prowizja za uruchomienie usługi 1 proc., nie mniej niż 5 zł.

10 procent to mniej niż 5 procent

W grudniu nowych posiadaczy kart kredytowych dopieszcza też Citi Handlowy. Zwraca 5 proc., ale nie więcej niż 50 zł miesięcznie za zakupy opłacone plastikiem. Tym, którzy wystapią o World MasterCard, daje też 1 tys. punktów na powitanie. Punkty można wymienić na spłatę części zadłużenia, vouchery lub inne nagrody. Można też korzystać ze zniżek u partnerów, m.in. w drogerii Douglas, sieci H&M, Multikinie.

Zwrotem 5 proc. wydatków objęta jest też karta Citi Simplicity. Jej największą zaletą jest brak opłaty rocznej i niska rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) niespłaconego w terminie zadłużenia – wynosi tylko 10,47 proc. To mniej niż odsetki od większości kredytów gotówkowych.

Bank Pocztowy reklamując swoją kartę kredytową podkreśla, że zapewnia ona 10-proc. zwrot wydatków opłaconych kartą w placówkach pocztowych (chodzi o wszystkie dostępne tam kategorie produktów i usług). Jednak klient musi spełnić dodatkowe warunki. Jakie? Wpływy na konto powinny wynosić co najmniej 500 zł miesięcznie, a wartość transakcji przeprowadzonych kartą w punktach handlowo-usługowych poza pocztą powinna wynieść minimum 300 zł miesięcznie. Problem w tym, że owe 10 proc. to maksymalnie 10 zł w miesiącu.

Lepsza karta niż kredyt

Przedświąteczne promocje kart nie zawsze idą w parze z promocjami kredytów, zwłaszcza szybkich i łatwych do wzięcia. Przykładem jest BZ WBK. W okresie zimowym bank ten oferuje szybką pożyczkę w wysokości od 1 tys. do 4 tys. zł bez zaświadczeń. Jej oprocentowanie jest atrakcyjne – 4 proc. w skali roku, a prowizja niewysoka – 5,5 proc. Kredyt jest jednak oferowany z bogatym ubezpieczeniem. Sprawia ono, że RRSO wynosi aż 37,93 proc. Wątpliwej jakości promocja ma trwać do końca lutego.

Znacznie bardziej świątecznie wygląda oferta „Korzystnej pożyczki SCHROniskooprocentowanej” w BOŚ Banku. Nie dość, że RRSO dla kwoty 20 tys. zł pożyczonej na trzy lata wynosi 9,13 proc., to każdy pożyczkobiorca może wskazać schronisko dla zwierząt, do którego bank podeśle pod choinkę worek karmy.

Zwolnienia z opłat, loterie, rabaty…

– BGŻ BNP Paribas

zwolnienie z opłaty rocznej za kartę MasterCard Gold; program rabatowy Mam Bonus; czas promocji do 26 lutego 2017 r.

– BOŚ Bank

loteria „Płać kartą BOŚ Banku i wygrywaj”; do wygrania co miesiąc 2 tys. zł; nagroda główna to luksusowy wypoczynek dla czterech osób; czas promocji do 20 czerwca 2017 r.

– BZ WBK

20 zł za płatności bezgotówkowe mobilną kartą kredytową Visa lub MasterCard; czas promocji do 23 grudnia 2016 r.

– BZ WBK

150 zł za otwarcie konta, zawarcie umowy o kartę kredytową i przeprowadzenie ta kartą minimum pięciu transakcji bezgotówkowych; czas promocji do 28 lutego 2017 r.

– BZ WBK

promocja „Przelewaj z Ratio”; brak opłat za przelew z karty kredytowej przez siedem kolejnych dni i rozłożenie płatności na raty; czas promocji do 31 grudnia 2016 r.

– Citi Handlowy

zwrot 5 proc., ale nie więcej niż 50 zł miesięcznie za zakupy opłacone kartą World MasterCard lub Citi Simplicity; czas promocji do 31 grudnia 2017 r.

– mBank

„Słodka promocja kart kredytowych”; klient nie płaci za wydanie kart MasterCard Standard, Visa Classic, MasterCard Me lub Visa Premium; rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu zaciągniętego kartą wynosi 10,47 proc.; za darmo można zamieścić własne zdjęcie na karcie MasterCard Me; czas promocji do 10 stycznia 2017 r.

– mBank

tańsze zakupy na cdp.pl przy płatnościach Blikiem; dla transakcji od 20 do 40 zł – rabat 5 zł, dla transakcji od 40 do 100 zł – rabat 10 zł; dla transakcji powyżej 100 zł – rabat 20 zł; czas promocji do 31 grudnia 2016 r.

– Bank Pocztowy

zwrot 10 proc., ale nie więcej niż 10 zł miesięcznie za płatności kartą na poczcie; czas promocji do 31 grudnia 2017 r.

Źródło: banki; stan z 16.12.2016

Jak nie przepłacać

1 Jeśli wybierając kartę kredytową zakładamy, że z reguły będziemy spłacać całe zadłużenie w terminie wyznaczonym przez bank (wykorzystując w ten sposób okres bezodsetkowy), sugerujmy się głównie wysokością opłat za plastik (za wydanie lub używanie). Warto wtedy skorzystać z ofert umożliwiających uniknięcie tych opłat.

2 Wysokość oprocentowania kredytu zaciągniętego kartą kredytową ma znaczenie dla tych klientów, którzy w określonym terminie spłacają tylko wymaganą przez bank minimalną kwotę. Obecnie zgodnie z przepisami odsetki od kredytu konsumenckiego nie mogą przekraczać 10 proc.

3 Pamiętajmy, że używanie kart kredytowych w bankomatach jest drogie. Banki pobierają wtedy wysokie prowizje i naliczają odsetki od zadłużenia, nawet jeśli w całości zostanie ono uregulowane w ustalonym terminie.

Mogą Ci się również spodobać

Dlaczego IKE i IKZE są godne uwagi

Osoba, która dokona maksymalnej wpłaty do wysokości limitu i znajduje się w pierwszym progu ...

Uważaj na podejrzane linki i pliki

Błędy najczęściej wynikają z nieuwagi, pośpiechu, a czasem także rutyny – mówi Wojciech Toboła, ...

Kiedy opłaca się założyć konto walutowe

Coraz więcej osób podróżuje, pracuje w innym kraju albo po prostu dokonuje zakupów internetowych ...