Przelewy zagraniczne nie muszą być drogie

Bloomberg

Jeśli przekazujesz euro do banku w UE (plus kilka innych krajów), koniecznie wybierz SEPA.

Najtańszy przelew zagraniczny to SEPA. Jego koszt waha się od zera do 30 zł, w zależności od banku oraz rodzaju konta. W przypadku tradycyjnych przelewów do innego kraju opłata może wynieść nawet 300 zł.

W większości banków prowizja za wykonanie przelewu zagranicznego jest jednakowa, nie zależy od waluty, konta czy formy transakcji. Tyle samo zapłacimy za realizację przelewu do USA czy Szwajcarii , w okienku bankowym, przez telefon czy internet.

Prowizja stanowi procent przelewanej kwoty (od 0,2 do 1 proc.). Banki ustalają także minimalną kwotę w złotych (od 20 do 60 zł) oraz maksymalną (od 100 do 300 zł). Rozpiętość cenowa między ofertami jest duża.

Najmniej zapłacimy za przelew SEPA (ang.: Single Euro Payment Area, w polskim tłumaczeniu: Jednolity Obszar Płatniczy w Euro). Przelew taki kosztuje przeważnie 5 zł bez względu na wysokość przekazywanej kwoty.

SEPA obejmuje 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. Ale do obszaru tzw. przelewów europejskich dołączyły także takie państwa jak: Lichtenstein, Monako, Islandia, Norwegia czy Szwajcaria. Jeśli przelewamy euro do jednego z tych krajów, warto zrobić to poprzez SEPA.

W państwach członkowskich strefy SEPA obowiązują takie same zasady wykonywania płatności w unijnej walucie. Banki przestrzegają jednakowych terminów realizacji zleceń. Przelewy są wykonywane w ciągu jednego dnia roboczego.

Mogą Ci się również spodobać

Lepiej się zaprzyjaźnić z komputerem niż konsultantem

Zlecając przelewy przez telefon lub w oddziale narażamy się na wysokie opłaty Prawie 16 ...

Nowe prawo ulży dłużnikom

Spadek kosztów pożyczek i opłat za windykację, będący efektem zmiany prawa regulującego działanie firm ...

Wolimy podarować grę lub gogle VR niż książkę

Dużą popularnością cieszy się elektronika i sprzęt AGD ułatwiający zdrowe odżywianie się W sobotę ...