Nie taki kredyt studencki straszny, jak go malują

konto dla studenta
konto dla studenta
Fot. Adobe Stock

W 2017 roku z kredytu studenckiego korzystało zaledwie 3 885 studentów i doktorantów. Dlaczego tak mało?

Większość ludzi jeży się na sam dźwięk słowa “kredyt”, w wyobraźni widząc już komornika dobijającego się do mieszkania i gigantyczne odsetki. Kredyt studencki różni się jednak od innych produktów bankowych. Czym? Zaraz dowiecie się, dlaczego nie należy bać się kredytu studenckiego i przede wszystkim – czy warto z niego skorzystać?

Kredyt studencki. Co warto wiedzieć?

Kredyt studencki to doskonały sposób na uniezależnienie się od rodziców, sfinansowanie pomocy naukowych, dodatkowy kurs językowy czy opłacenie akademika. Pogodzenie pracy z nauką jest możliwe, ale gdy doby nie udaje się rozciągnąć z 24 godzin do 48, zdecydowanie się na kredyt studencki jest najmądrzejszym wyjściem z sytuacji.

Dlaczego warto się o niego starać? Po pierwsze, jego oprocentowanie jest niewiarygodnie niskie. Wynosi tylko 0,875% w skali roku – i są to dane z sierpnia 2018. Oznacza to, że odsetki nas nie zabiją, gdy już zaczniemy go spłacać. W pewnych sytuacjach bank może też spłacić go za nas.

W jakich?

Wystarczy przyłożyć się do nauki i osiągać dobre wyniku. Studenci, którzy znajdują się w gronie najlepszych, mogą złożyć do banku wniosek i starać się o umorzenie od 20% do 50% długu. To sporo, niezależnie od tego, jakie dofinansowanie otrzymywaliśmy co miesiąc w ramach kredytu.

O jakich kwotach mówimy? W przypadku kredytu studenckiego, wysokość transzy może być zmieniana każdego miesiąca. Mogą one wynosić 1000 złotych, ale mogą też wynosić 800, 600 lub 400. Wszystko w zależności od naszych potrzeb.

Kredyt studencki. Bezpieczne dofinansowanie do edukacji

W przeciwieństwie do kredytów gotówkowych czy “chwilówek”, kredyt studencki jest zupełnie bezpieczny. Skąd ten wniosek?

Kredyt studencki jest kredytem uprzywilejowanym – zaczniemy go spłacać dopiero dwa lata po ukończeniu studiów, a w tym czasie bank nie naliczy żadnych dodatkowych opłat. Oczywiście transze z kredytu przestają wpływać na nasze konto, gdy zakończymy edukację.

Gdyby zaś zdarzyło się, że przeciwności losu i trudna sytuacja po studniach nie pozwoli nam na rozpoczęcie spłacania zobowiązania wobec banku, istnieje bezpieczne wyjście z sytuacji. Należy wystąpić do banku z wnioskiem o zmniejszenie raty, o czasowe zawieszenie kredytu nawet do roku lub całkowite umorzenie zobowiązania.

Kto może się starać o kredyt studencki?

O kredyt studencki mogą starać się osoby, które studia rozpoczęły przed ukończeniem 25 roku życia. Nie musimy jednak posiadać statusu studenta, by rozpocząć starania o kredyt – możemy to robić nawet w trakcie trwania rekrutacji. Gdy zakończy się on dla nas pomyślnie, musimy zanieść do banku odpowiednie zaświadczenie z dziekanatu.

Wnioski o przyznanie kredytu studenckiego można składać w bankach od 15 lipca do 20 października 2018 roku. Jeśli zostanie on nam przyznany, mamy obowiązek stawiać się w oddziale banku dwa razy do roku, by potwierdzić przy pomocy podbitej legitymacji lub zaświadczenia z uczelni, że nadal studiujemy.

Kredyt studencki. Czy warto?

Biorąc pod uwagę warunki kredytu studenckiego i możliwości, jakie dzięki niemu zyskujemy, na pewno warto się nad nim zastanowić. Inwestowanie we własny rozwój i edukację nigdy nie jest złą decyzją.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niskie odsetki częściowo spłacane przez państwo

Obsługa zadłużenia zaczyna się po dwóch latach od ukończeniu studiów Już od 15 sierpnia ...

Zanim weźmiemy kredyt sprawdźmy czy nas na to stać

Zanim podejmiesz decyzję o zaciągnięciu pożyczki lub kredytu, zastanów się, czy wydatek, który chcesz ...

Bez czekania na postanowienie sądu

Warto ustanowić dyspozycję wkładem na wypadek śmierci. Masz konto osobiste, lokaty? Czy złożyłeś w ...