Autoryzacja odciskiem palca i przelew na telefon

Fotorzepa, Magda Starowieyska MS Magda Starowieyska

Banki szykują pakiety nowości w aplikacjach mobilnych i serwisach internetowych

Na tle konkurentów zabłysnąć chce Millennium, który mocno stawia na innowacyjność. Wprowadza m.in. możliwość potwierdzania transakcji 3D Secure (dodatkowe zabezpieczenie transakcji opłacanych kartami w internecie) odciskiem palca. Na razie takiej opcji nie oferuje żaden bank. Millennium do dodatkowej autoryzacji stosuje teraz hasła SMS, a chce wykorzystać technologię biometryczną.

Bank umożliwia już logowanie odciskiem palca zarówno użytkownikom telefonów Apple (TouchID), jak i posiadaczom telefonów z Androidem (SamsungPass Android Fingerprint ID).

Wchodzi też mocniej w tzw. rozszerzoną rzeczywistość. Lokaty, i to na bardziej atrakcyjnych warunkach, można założyć, otwierając w aplikacji zakładkę: rozszerzona rzeczywistość (należy nakierować smartfon na baner, który jest zamieszczony na stronie banku). W tym roku pojawi się więcej możliwości, np. poprzez skanowanie plakatów w oddziałach.

Biometrię mocniej chce zastosować też BZ WBK. Pod koniec maja uruchomi logowanie do aplikacji mobilnej odciskiem palca z wykorzystaniem czytnika Touch ID na telefonach iPhone 5s (i nowszych). W tym samym czasie rozszerzy funkcje dostępne w aplikacji, w której będą mogły być realizowane przelewy do ZUS i urzędów skarbowych, doładowania telefonów oraz opcja start/stop w Przelew24 przy opłacaniu parkingu. Na czym polega zmiana? Teraz można zapłacić np. za dwie godziny z góry, a będzie możliwość rozpoczęcia naliczania opłaty za parkowanie w chwili włączenia opcji: start oraz zakończenie poprzez opcję: stop.

Z kolei ING Bank Śląski, który niedawno wprowadził zupełnie nowy system bankowości internetowej, pracuje nad nową wersją aplikacji dla bankowości mobilnej, spójną z nowym systemem Moje ING.

Zapewni ona dostęp do wszystkich funkcji, jakie dotąd dawała tylko bankowość elektroniczna w wersji na przeglądarki, zachowując zalety aplikacji (np. logowanie odciskiem palca). Pierwszą wersję nowej aplikacji bank chce udostępnić klientom w pierwszej połowie roku.

Banki mocno stawiają na nowe funkcje płatnicze. mBank oraz PKO BP w najbliższym czasie (mBank już na początku kwietnia) udostępnią w aplikacji możliwość realizowania przelewów P2P w ramach systemu płatności mobilnych BLIK. W praktyce oznacza to, że z poziomu aplikacji będzie można wysłać przelew na numer telefonu odbiorcy. Zadziała to w każdym banku, który wprowadzi P2P w ramach BLIK. Obecnie do grupy tej należą: ING, BZ WBK oraz Millennium, który już zapowiedział, że chce jako pierwszy wprowadzić płatności zbliżeniowe telefonem z BLIK (dużo bardziej przyjazne, bo bez konieczności wpisywania sześciocyfrowego kodu). Kilka banków już udostępniło płatności HCE, czyli w tzw. chmurze, ale nie w ramach BLIK.

W innym kierunku idzie eurobank. Wprowadza do oferty przelew na numer telefonu, ale jest to rozwiązanie dużo mniej funkcjonalne. Odbiorca dostaje SMS, w którym będzie link do strony WWW; tam wpisze swój numer konta. Dopiero potem przelew zostanie wysłany.

PKO BP szykuje się też do zaproponowania aplikacji użytkownikom konta Junior. Dwa banki, Idea Bank oraz Credit Agricole, właśnie przygotowały aplikację mobilną. Idea Bank, obsługujący przede wszystkim przedsiębiorców, zrobił aplikację pod kątem ich potrzeb. Oprócz podstawowych funkcji istnieje możliwość wykonania jednorazowo „paczki” przelewów. Pulpit aplikacji został zaprojektowany tak, aby możliwie najbardziej odpowiadał potrzebom osób prowadzących działalność gospodarczą. Przykładem mogą być ikony ZUS (możliwość opłacenia wszystkich składek jednym zleceniem) czy urzędu skarbowego.

Bardzo dobrą nawigacyjnie aplikację mobilną wdraża Credit Agricole. Bank w kolejnych etapach będzie uzupełniał listę dostępnych funkcji. Pojawi się między innymi możliwość czasowego zablokowania karty.

—Monika Krześniak-Sajewicz

Mogą Ci się również spodobać

Wyprawka do końca listopada. Trzeba się pospieszyć

Chcąc otrzymać pieniądze w ramach 300+, trzeba się pospieszyć. Tylko do końca listopada można ...

Na co należy uważać zaciągając pożyczkę na Święta

W grudniu wyraźnie rośnie zainteresowanie pożyczkami. W tym okresie firmy pożyczkowe, takie jak Provident, ...

Nowe pakiety dobre nie tylko na lato

Czerwiec przyniósł wysyp nowych propozycji operatorów komórkowych. Najpierw T-Mobile Polska dołożył do swoich abonamentów ...