Uniknięcie opłat nie jest trudne

Bloomberg

Banki premiują klientów przelewających na rachunek pensje i płacących kartami.

W bankach nie ma już właściwie kont osobistych bezpłatnych bezwarunkowo. Żeby nie ponosić kosztów, trzeba zapewnić wpływy na rachunek w odpowiedniej wysokości albo aktywnie korzystać z karty debetowej wydanej to konta. Jak to wygląda w praktyce?

W Alior Banku Konto Wyższej Jakości jest darmowe, jeśli w danym miesiącu wpłynie na nie jednorazowo kwota minimum 2500 zł lub klient wykona transakcje bezgotówkowe kartą na kwotę co najmniej 700 zł.

Bank BGŻ w Planie Aktywnym wymaga średniego salda w wysokości 9 tys. zł.

Bank Millennium (Konto 360o) chce, by w poprzednim miesiącu została zaksięgowana na koncie minimum jedna płatność bezgotówkowa kartą, a łączne wpływy zewnętrzne na rachunek wynosiły nie mniej niż 1 tys. zł.

Bank Pekao zwalnia z opłat za Eurokonto Mobilne w przypadku regularnych wpływów na rachunek – jednorazowo minimum 500 zł miesięcznie.

Klient BOŚ Banku mający EKOkonto bez Kosztów musi przeprowadzić transakcje bezgotówkowe kartą o wartości minimum 300 zł miesięcznie.

Citibank (Citi Priority) wymaga, aby łączna suma wpływów na rachunek wynosiła 5 tys. zł i klient miał produkt kredytowy lub żeby łączne saldo na wszystkich rachunkach przekraczało 30 tys. zł.

W Credit Agricole za konto nie płacą klienci z miesięcznymi wpływami powyżej 1,5 tys. zł (Konto PROSTOoszczędzające Plus) lub 10 tys. zł (Konto Premium).

W Getin Noble Banku (Konto Osobiste Noble) aktywa klienta w poprzednim miesiącu powinny wynosić minimum 200 tys. zł lub miesięczne wpływy na rachunek minimum 10 tys. zł.

W mBanku wystarczą wpływy na eKonto mobilne plus w wysokości co najmniej 1 tys. zł miesięcznie.

W PKO BP w przypadku PKO Konta za Zero warunkiem jest używanie karty debetowej, a Toyota Bank Polska (Konto Jedyne) domaga się transakcji bezgotówkowych kartami o wartości min. 400 zł miesięcznie.

Opinie

Marcin Data | dyrektor ds. produktów oszczędnościowych i daily banking w Credit Agricole

Dzięki aktywnemu korzystaniu z rachunku bankowego i karty debetowej klient uniknie opłat za konto osobiste. Warto przed zawarciem umowy zapoznać się z warunkami, jakie oferuje dany bank. Konto w pierwszej chwili może wydawać się bardzo atrakcyjne, za darmo, i to na zawsze, bez żadnych dodatkowych warunków, ale wydawana do niego karta może być już płatna, podobnie jak przelewy w internecie, a sieć darmowych bankomatów – ograniczona. W sumie to spowoduje, że niby darmowe konto będzie droższe w utrzymaniu od tego niedarmowego, które w praktyce nie będzie kosztować ani złotówki, ponieważ korzystamy z niego aktywnie. Warto również przyjrzeć się posiadanym już kontom: czy potrzebne są nam wszystkie, czy z nich naprawdę korzystamy. Może warto przenieść wszystkie operacje do jednego banku? Wtedy na pewno łatwiej będzie spełnić warunki aktywności. Co ważne, kwestie związane z przeniesieniem konta bank może w większości przypadków załatwić za klienta, łącznie z ustanowieniem na nowym koncie stałych zleceń czy przekazaniem salda z dotychczasowego banku.

Justyna Giżewska | wydział rachunków bieżących Banku Millennium

Obecnie wiele oferowanych na rynku kont w mniejszym lub większym stopniu może być prowadzonych bezpłatnie. Zazwyczaj wiąże się to z koniecznością spełnienia co miesiąc kilku łatwych warunków. Aby wybór rachunku był trafny, warto przeanalizować oferty właśnie pod tym kątem. Należy też pamiętać, że najlepsze na rynku konta, oprócz zwolnienia z opłaty miesięcznej, umożliwiają np. korzystanie z bezpłatnych przelewów przez internet. Warto zadbać także o to, by nasze konto zapewniało bezpłatną kartę oraz darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą. Istotna jest możliwość obsługi rachunku nie tylko w oddziałach, ale także przez aplikację mobilną i internet. To bardzo wygodne. Poza tym często większość transakcji dokonywanych online jest bezpłatna lub znacznie tańsza niż w placówce. Warto też sprawdzić, czy bank oferuje karty z opcją płatności zbliżeniowych, możliwością dokonywania bezpiecznych płatności internetowych (np. z usługą 3D Secure), przelewy na adres e-mail, na numer telefonu komórkowego oraz możliwość korzystania z BLIKA w aplikacji mobilnej. Z dobrze wybranego konta można mieć korzyści wykraczające poza tradycyjne funkcje rachunku bankowego. Na przykład w ramach dołączonego do rachunku pakietu assistance można zamówić wizytę domową lekarza, a w razie awarii w domu skorzystać z pomocy fachowca (np. hydraulika, elektryka).

Iwona Markiewicz-Zaleta | zespół rachunków i produktów oszczędnościowych w Banku BGŻ BNP Paribas

Wybierając konto osobiste, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na opłaty za prowadzenie rachunku, za obsługę karty do konta, wypłaty z bankomatów oraz przelewy z konta w preferowanym przez nas kanale obsługi. W Banku BGŻ BNP Paribas opłaty miesięcznej za Konto Praktyczne (10 zł) nie ponoszą klienci, którzy w każdym miesiącu zasilają rachunek kwotą w wysokości co najmniej 1 tys. zł. W przypadku karty do konta zwolnienie z opłaty (7 zł) dotyczy tych klientów, którzy wykonują w danym miesiącu transakcje bezgotówkowe na minimum 300 zł. Spełniając te dwa warunki, znacznie obniżamy koszty związane z rachunkiem. Warto się także zastanowić, które z regularnie wykonywanych operacji mogą się przyczynić do podrożenia obsługi konta. Mogą to być m.in. wypłaty z bankomatów. Bank może za darmo udostępnić wyłącznie własne bankomaty lub urządzenia wybranych sieci albo proponować kilka wypłat w miesiącu bez prowizji. Nie bez znaczenia jest również kanał obsługi, w którym realizujemy płatności. Przelewy internetowe są zwykle za darmo, ale takie same zlecenia wykonywane w oddziale lub przez telefon są zazwyczaj płatne.

Mogą Ci się również spodobać

Płacąc kartą, uważaj na kurs wymiany

Nigdy nie akceptuj kursu wymiany sprzedawcy, gdy kupujesz za granicą – radzi europejska federacja ...

Millenialsi wchodzą w dorosłość z pożyczką

Badania ARC Rynek i Opinia zrealizowane na zlecenie Profi Credit, pokazują że aż 35 ...

Pełnomocnik: lepiej późno niż wcale

Upoważnienie do konta można ustanowić nie tylko w banku, ale też np. w domu. ...