Czym się różni karta debetowa od karty kredytowej?

Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Karta debetowa i kredytowa to karty płatnicze. Pierwsza wydawana jest do rachunku osobistego i służy do dysponowania środkami własnymi, druga zaś pozwala na korzystanie z pieniędzy udostępnianych przez bank. Na rynku królują plastiki wydawane przez dwie organizacje płatnicze: Master Card i Visa.

Kartę debetową, bez żadnych formalności, można otrzymać przy okazji zawierania umowy o rachunek osobisty. Aby stać się posiadaczem karty kredytowej, należy złożyć w banku wniosek o przyznanie wybranego plastiku i przedstawić zaświadczenie o zarobkach. Bank oceniając pozytywnie zdolność kredytową klienta udzieli mu odnawialnego kredytu do wskazanego przez siebie limitu.

Dzięki karcie debetowej można dokonywać transakcji gotówkowych i bezgotówkowych: wpłat we wpłatomatach i wypłat z bankomatów oraz płatności w punktach usługowo – handlowych stacjonarnych oraz internetowych do kwoty środków dostępnych na koncie właściciela. Kartą kredytową również, z tą tylko różnicą, że użytkownik karty kredytowej korzysta z limitu kredytowego udostępnionego przez bank, a nie środków własnych.

Oba typy kart mogą być wyposażone w funkcje zbliżeniową (PayPass lub payWave). Pozwala ona na dokonywanie płatności do kwoty 50 zł bez konieczności podawania PIN-u i przekazywania karty sprzedawcy. Każda transakcja ponad tę wartość wymaga potwierdzenia czterocyfrowym kodem.

W przypadku karty kredytowej nie opłaca się wypłacać środków z bankomatów. Każda taka operacja niesie za sobą wysokie koszty: prowizję za wypłatę gotówki z maszyny, a dodatkowo utratę okresu bezodsetkowego, czyli tzw. „grace period”.

Z nieodpłatnego kredytu na karcie można korzystać około 56 dni. Przy racjonalnym korzystaniu z plastiku, za pożyczone środki można nic nie płacić. Jeśli posiadacz karty nie zwróci środków w wyznaczonym przez bank czasie, będą one oprocentowane według stawki oprocentowania wskazanej w umowie.

W obu przypadkach warto zapoznać się z warunkami pozwalającymi na zwolnienie z opłaty miesięcznej za użytkowanie plastików np. określona kwota lub liczba transakcji, jaką należy wykonać w danym okresie rozliczeniowym.

Jeśli karta debetowa lub kredytowa została zgubiona, fakt ten należy niezwłocznie zgłosić w banku. Aby uniknąć sytuacji, w której nieznana osoba będzie korzystała z naszego plastiku, kartę należy zastrzec. Taką operację można wykonać dzwoniąc na infolinię banku. Podczas rozmowy pracownik banku ją zablokuje.

Mogą Ci się również spodobać

Polowanie na premie nie dla każdego

Są nagrody, ale głównie dla nowych klientów otwierających konta Tanie konto bankowe nie jest ...

Oferta banków dla młodzieży od 13. roku życia

Alior Bank Konto rozsądne Nieoprocentowane. Nie ma opłaty za prowadzenie konta i za krajowe przelewy ...

Nie dostałeś kredytu? Warto spytać bank dlaczego

Od maja klienci mogą występować o podanie tych przyczyn do banku, ale okazuje się, ...