Niewielkie zmiany

Fotorzepa/Marta Bogacz

Bank Pekao od 7 czerwca jest kontrolowany przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju.

Instytucje te odkupiły od UniCredit jedną trzecią akcji tego drugiego co do wielkości banku w Polsce. Jak zmiana właścicielska wpłynie na 4,97 mln indywidualnych klientów Pekao?

O ile dla akcjonariuszy tego banku zmiana jest bardzo istotna (spółki kontrolowane przez państwo w długim terminie radzą sobie gorzej), o tyle dla klientów indywidualnych zmiana nie będzie istotna. Przynajmniej na razie.

– Klienci Banku Pekao zachowają darmowy dostęp do wszystkich bankomatów Grupy UniCredit, tak jak było do tej pory – zapewnia Tomasz Bogusławski z biura prasowego banku.

Dzięki temu polscy klienci tej instytucji mogą – na przykład w czasie wyjazdu wakacyjnego – podejmować bez prowizji gotówkę z bankomatów opatrzonych logo UniCredit.

Nie wiadomo, jak długo współpraca między Pekao a jego byłą spółką–matką potrwa i czy kiedyś to się zmieni. W tej chwili polski bank może tylko zastrzec, że gdyby miało dojść do zmian, poinformuje o tym swoich klientów z dwumiesięcznym wyprzedzeniem.

Inna zmiana (poza wizualną, która już jest wprowadzana; chodzi o powrót żubra do logo Pekao) może dotyczyć klientów Pioneer TFI. Do tej pory Pekao miało 49 proc. udziałów w tym TFI, ale odkupi od UniCredit pozostałe 51 proc. oraz udziały w Domu Inwestycyjnym Xelion i w Pioneer PTE. Same te operacje nie powinny powodować na razie istotnych zmian, ale nie wiadomo, jak w przyszłości będzie wyglądać współpraca z funduszami PZU.

Mogą Ci się również spodobać

Dłużnicy oskarżają o stalking

Nie wolno nękać dłużnika telefonami, straszyć zabraniem majątku, wysyłać pisma z nadrukiem „windykacja”. Przepisy ...

Jak zamienić dokument w elektroniczny plik

Dzięki oprogramowaniu OCR nie musimy przepisywać notatek i łatwo odnajdziemy każdy dokument w domowym ...

Aktywnie korzysta z rynkowych okazji

Fundusz Arka BZ WBK Obligacji Korporacyjnych na tle innych krajowych funduszy dłużnych wyróżnia się ...