Naukowcy z Politechniki Łódzkiej przedstawili szereg rekomendacji dla polityki emerytalnej i polityki rynku pracy w zakresie kształtowania efektywnego wieku emerytalnego i aktywności zawodowej osób starszych w Polsce.
ludzie muszą wiedzieć, że nie warto zbyt wcześnie schodzić z rynku pracy, bo boleśnie odczują ekonomiczne konsekwencje tego kroku. Fałszywe tworzenie poczucia państwa opiekuńczego nie pomaga w dotarciu z tą świadomością.
Według opracowania, którego autorami są Edyta Marcinkiewicz i Filip Chybalski, obserwowany w ostatnich dwóch dekadach stopniowy wzrost efektywnego wieku emerytalnego w krajach OECD nie rekompensuje w wystarczającym stopniu wydłużającego się trwania życia, skutkującego rosnącym udziałem okresu emerytalnego w cyklu życia jednostki.
Rosnące wydatki emerytalne powodowane przyrostem populacji emerytów przy jednoczesnej dość stabilnej jak dotychczas adekwatności dochodowej systemów emerytalnych, w coraz większym stopniu obciążają pokolenie pracujące.
Według naukowców Polska, odchodząc od stopniowego i rozłożonego w czasie podwyższania ustawowego wieku emerytalnego, naraża się na pogłębianie tego niekorzystnego zjawiska. Oczywiście, jak dowodzą przeprowadzone badania, ustawowy wiek emerytalny jest jednym z wielu czynników kształtujących aktywność zawodową osób starszych.