Energetyczne dotacje na koniec roku

Koniec roku i okres świąteczno-noworoczny nie sprzyjają uruchamianiu dużych naborów. Nie oznacza to, że firmy nie mają możliwości korzystania ze wsparcia, szczególnie w projektach związanych z zielonym ładem i zmianą klimatu.

Publikacja: 04.12.2024 05:50

Firmy mogą korzystać ze wsparcia m.in. na budowę lub przebudowę instalacji OZE wraz z magazynami ene

Firmy mogą korzystać ze wsparcia m.in. na budowę lub przebudowę instalacji OZE wraz z magazynami energii na własne potrzeby wytwórcze

Foto: AdobeStock

– Efektywność energetyczna to jeden z tych obszarów, w ramach którego firmy mogą nadal, w grudniu, ubiegać się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej – mówi „Rzeczpospolitej” Małgorzata Okularczyk-Okoń, prezes zarządu Collect Consulting. I wskazuje trzy nabory, odpowiednio dla dużych, średnich i najmniejszych przedsiębiorców.

Mnóstwo korzyści z energetycznej trójki

Pierwszy z nich to przedłużony do 20 grudnia nabór wniosków w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) B1.2.1 Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach – inwestycje o największym potencjale redukcji gazów cieplarnianych dla dużych przedsiębiorstw. Firmy te mogą skorzystać z preferencyjnej pożyczki pokrywającej 90 proc. wydatków na przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej (termomodernizacja budynków i obiektów wykorzystywanych w procesach przemysłowych, zmian źródeł ciepła, budowa, rozbudowa lub modernizacja istniejących instalacji przemysłowo‑produkcyjnych, urządzeń przemysłowych i instalacji elektroenergetycznych mających na celu poprawę ich efektywności energetycznej) oraz budowie lub przebudowie instalacji OZE wraz z magazynami energii na własne potrzeby wytwórcze.

Czytaj więcej

NFOŚiGW zawiadamia prokuraturę. Program Czyste Powietrze mógł stracić 600 mln zł

– Oszczędność energii końcowej w ciągu roku w przedsiębiorstwie w wyniku działania inwestycyjnego musi wynosić co najmniej 125 toe/rok (ton oleju ekwiwalentnego) na przedsiębiorstwo realizujące projekt lub oszczędność energii końcowej w odniesieniu do jednostki produktu w zakresie realizowanego projektu (np. w zakładzie produkcyjnym objętym projektem) musi wynosić nie mniej niż 10 proc.

W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOSiGW) trwa do 12 grudnia 2024 r. nabór, tym razem dla średnich firm, na poprawę efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) – Działanie 8.6.1 Część 1) w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027 (FEnIKS). Inwestycje w modernizację energetyczną budynków zakładowych muszą przynieść firmom co najmniej 30 proc. oszczędności energii pierwotnej, zaś podniesienie efektywności energetycznej procesów wytwórczych i technologicznych czy obiegu mediów w zakładach dać uzysk oszczędności energii pierwotnej o co najmniej 10 proc.

– Takie parametry pozwolą średnim firmom skorzystać z instrumentu finansowego dwóch pożyczek – nieoprocentowanej pożyczki preferencyjnej pokrywającej 85 proc. kosztów inwestycji, która to pożyczka może zostać umorzona niemalże w połowie (49 proc.), i pożyczki rynkowej na pokrycie pozostałych 15 proc. kosztów inwestycji – zauważa szefowa Collect Consulting.

Czytaj więcej

Fala renowacji kontra fala patologii

Z kolei mikro-, małe i średnie firmy oraz małe spółki o średniej kapitalizacji (small mid-cap) i spółki o średniej kapitalizacji (mid-cap) mogą do końca 2025 r. składać wnioski o przyznanie dofinansowania w ramach trzeciej rundy kredytu ekologicznego z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Sfinansować można inwestycje na rzecz szeroko rozumianej efektywności energetycznej, związane z energooszczędnością, w tym termomodernizacją budynków, a także zmianą źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne oraz wymianą urządzeń, instalacji lub linii technologicznych na bardziej efektywne energetycznie czy montaż instalacji OZE. Dotacją jest tzw. premia ekologiczna (w wysokości od 15 proc. do 80 proc.) –dofinansowanie stanowiące refundację części kapitałowej kredytu ekologicznego przeznaczonego na pokrycie kosztów kwalifikowanych. Mandatem do startu w konkursie jest prognozowana, na bazie audytu efektywności energetycznej, minimalna oszczędność zużycia energii pierwotnej na poziomie co najmniej 30 proc. – Popularność tego naboru nie słabnie, co więcej, na 2025 r. przewidziano kolejne okienko naborowe – zauważa Małgorzata Okularczyk-Okoń.

Czytaj więcej

Samorządy walczą ze smogiem. Jakie dotacje na wymianę starych pieców

W jej ocenie inwestycje w efektywność energetyczną dla firm to korzyści same w sobie. – Zmniejszenie zużycia energii, produkcja energii na własne potrzeby, optymalizują koszty działalności, zaś w połączeniu z dofinansowaniem w formie pożyczki preferencyjnej czy dotacji to wręcz kumulacja korzyści – przekonuje prezes Collect Consulting.

Przyszły rok rysuje się obiecująco

Jaj zdaniem zapowiedzi na 2025 r. wyglądają optymistycznie. –To nie tyle efektywność energetyczna, co najbardziej pożądane inwestycje w cyfryzację, automatyzację i tworzenie innowacji – mówi Małgorzata Okularczyk-Okoń.

Wskazuje, że już został ogłoszony nabór dla konsorcjów, które planują realizację kompleksowych projektów z zakresu: prac B+R, wdrożeń innowacji, rozwoju infrastruktury B+R, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem, cyfryzacji i zazieleniania działalności przedsiębiorstw w ramach Ścieżki SMART. Dodatkowo Ministerstwo Cyfryzacji i Bank Gospodarstwa Krajowego zaanonsowały nabór dla firm w ramach KPO C4.1.1 Wspieranie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw dzięki wykorzystaniu technologii przetwarzania w chmurze, z preferencyjnymi pożyczkami 1–2 proc. na inwestycje związane z chmurą obliczeniową, internetem rzeczy (IoT), sztuczną inteligencją (AI), cyberbezpieczeństwem i big data z budżetami do 20 mln zł i 120 mln zł.

– Jest wreszcie wielce wyczekiwany nabór w ramach Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, czyli Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP – mówi szefowa Collect Consulting. – Możliwości dla przedsiębiorstw na sfinansowanie projektów rozwojowych, korzystając z dotacji UE w 2025 r., z pewnością nie zabraknie – dodaje.

– Efektywność energetyczna to jeden z tych obszarów, w ramach którego firmy mogą nadal, w grudniu, ubiegać się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej – mówi „Rzeczpospolitej” Małgorzata Okularczyk-Okoń, prezes zarządu Collect Consulting. I wskazuje trzy nabory, odpowiednio dla dużych, średnich i najmniejszych przedsiębiorców.

Mnóstwo korzyści z energetycznej trójki

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse firmy
NCBR otwiera start-upom drzwi do USA
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Finanse firmy
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Finanse firmy
Ogromne pieniądze dla start-upów
Finanse firmy
300 mln euro na ekologiczne przemiany firm
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Finanse firmy
PARP: Niespodziewany nabór dla HoReCa
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska