– Efektywność energetyczna to jeden z tych obszarów, w ramach którego firmy mogą nadal, w grudniu, ubiegać się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej – mówi „Rzeczpospolitej” Małgorzata Okularczyk-Okoń, prezes zarządu Collect Consulting. I wskazuje trzy nabory, odpowiednio dla dużych, średnich i najmniejszych przedsiębiorców.
Mnóstwo korzyści z energetycznej trójki
Pierwszy z nich to przedłużony do 20 grudnia nabór wniosków w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) B1.2.1 Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach – inwestycje o największym potencjale redukcji gazów cieplarnianych dla dużych przedsiębiorstw. Firmy te mogą skorzystać z preferencyjnej pożyczki pokrywającej 90 proc. wydatków na przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej (termomodernizacja budynków i obiektów wykorzystywanych w procesach przemysłowych, zmian źródeł ciepła, budowa, rozbudowa lub modernizacja istniejących instalacji przemysłowo‑produkcyjnych, urządzeń przemysłowych i instalacji elektroenergetycznych mających na celu poprawę ich efektywności energetycznej) oraz budowie lub przebudowie instalacji OZE wraz z magazynami energii na własne potrzeby wytwórcze.
Czytaj więcej
NFOŚiGW składa zawiadomienie do prokuratury dotyczące kilku firm, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie popełniania przestępstw w ramach programu "Czyste Powietrze". Podejrzane umowy opiewają na ok. 600 mln zł. Program jest czasowo zawieszony. Fimy, wykonujące termomodernizacje chwalą działania zaradcze, krytykują jednak wstrzymanie programu.
– Oszczędność energii końcowej w ciągu roku w przedsiębiorstwie w wyniku działania inwestycyjnego musi wynosić co najmniej 125 toe/rok (ton oleju ekwiwalentnego) na przedsiębiorstwo realizujące projekt lub oszczędność energii końcowej w odniesieniu do jednostki produktu w zakresie realizowanego projektu (np. w zakładzie produkcyjnym objętym projektem) musi wynosić nie mniej niż 10 proc.
W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOSiGW) trwa do 12 grudnia 2024 r. nabór, tym razem dla średnich firm, na poprawę efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) – Działanie 8.6.1 Część 1) w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027 (FEnIKS). Inwestycje w modernizację energetyczną budynków zakładowych muszą przynieść firmom co najmniej 30 proc. oszczędności energii pierwotnej, zaś podniesienie efektywności energetycznej procesów wytwórczych i technologicznych czy obiegu mediów w zakładach dać uzysk oszczędności energii pierwotnej o co najmniej 10 proc.