Nie będzie podatku od wsparcia z tarczy antykryzysowej

Rząd zdecydował, że nie będzie poboru podatku od umorzonej części dotacji z tarczy finansowej. Koszt dla budżetu i korzyść dla przedsiębiorców rząd szacuje na 8 – 10 mld zł.

Publikacja: 30.06.2021 13:33

Nie będzie podatku od wsparcia z tarczy antykryzysowej

Foto: Bloomberg

Tak wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że subwencje udzielone z Tarczy PFR będą zwolnione z podatku dochodowego. To bardzo dobra informacja dla tysięcy firm, które ucierpiały w wyniku pandemii Covid-19

– Po konsultacjach z organizacjami przedsiębiorców podjąłem decyzję, by zaniechać w całości poboru podatku od umorzeń dotacji z Tarczy Finansowej. Jest to kolejny zastrzyk 10 mld złotych dla przedsiębiorców z budżetu państwa – powiedział premier.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zwolnienie subwencji (umorzonych kwot) z #TarczaFinansowaPFR z podatku dochodowego. Przy ponad 40 mld zł umorzeń ta decyzja to co najmniej 8 mld zł korzyści podatkowych dla firm poszkodowanych pandemią – napisał na Twitterze prezes PFR, Paweł Borys.

Polski Fundusz Rozwoju przekazał dotychczas 187 tys. przedsiębiorców decyzji o umorzeniu subwencji z tarczy finansowej na łączną kwotę 22,7 mld zł, podała Kancelaria Premiera.
– Trwa proces umorzenia subwencji z tarczy finansowej 1.0. PFR przekazał przedsiębiorcom już 187 tys. decyzji o umorzeniu, do tej pory umorzona została kwota 22,7 mld zł”- czytamy na profilu Kancelarii na Twitterze.

– Odstąpienie od poboru podatku od umorzonej części wsparcia otrzymanego przez przedsiębiorców w ramach tarczy finansowej jest bardzo dobrym posunięciem rządu, które współgra z ideą pomocy – utrzymaniem płynności finansowej firm oraz miejsc pracy w związku z pandemią – mówi Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club o ogłoszonej dzisiaj przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzji.

– Obecna sytuacja firm nie jest wynikiem błędów czy złego zarządzania przedsiębiorców. Biznes i gospodarka odbudują się, potrzebuje jedynie okresowej, realnej pomocy. Środki dla przedsiębiorców rząd może traktować jak inwestycję, która szybko zwróci się m.in. w podatkach, jak tylko sytuacja się unormuje – podkreśla prezes BCC.

Decyzję skomentowała także Konfederacja Lewiatan.
– Cieszymy się, że premier podjął decyzję o zaniechaniu poboru podatku od umorzonej części dotacji z Tarczy Finansowej. Dzięki temu tysiące poszkodowanych przedsiębiorstw będzie mogło szybciej stanąć na nogi i przyspieszyć rozwój. Od początku pandemii apelujemy o jak najszerszą pomoc dla firm. W wyjątkowej sytuacji potrzebujemy nadzwyczajnych działań – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Finanse firmy
Rusza wsparcie dla firm po pandemii
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Finanse firmy
Oferta dla wizjonerów biznesu. „Nie można przegapić”
Finanse firmy
Nowe gwarancje BGK na ponad 3 mld zł finansowania
Finanse firmy
Finansowy klucz do rozwoju biznesu. Nowe nabory do programów PARP
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Finanse firmy
Prawie 800 mln zł na zrównoważony rozwój Podkarpacia