Te banki zwolniły firmy z opłat. Inne trzeba o to prosić

Niektóre banki w czasie epidemii zwolniły firmy z opłat za korzystanie z rachunku nawet jeśli nie spełniane są warunki dotyczące jego prowadzenia , a w innych – przedsiębiorcy muszą sami o to zawnioskować.

Publikacja: 07.05.2020 16:39

Te banki zwolniły firmy z opłat. Inne trzeba o to prosić

Foto: Adobe Stock

– Wiemy, że część przedsiębiorców, którzy korzystają z oferty rachunku Partner została objęta działaniem Tarczy Antykryzysowej w związku z występującą epidemią – tym samym spełnienie warunku przelewu do ZUS lub US jest utrudnione. Dlatego zwolnienie z opłaty klientów za prowadzenie rachunku będziemy rozpatrywali indywidualnie – zapowiada Joanna Błaszczyk, z Alior Banku.

Warto sprawdzić: Bezzwrotna pożyczka 5000 zł dla firm. Jak ją dostać

Nie badają aktywności na kontach firmowych

Niedawno pisaliśmy o tym, że banki niechętnie rezygnują z opłat za karty debetowe, jeśli klienci, którzy zostali w domach nie dokonywali nimi wymaganej liczby transakcji.

– A jak jest z kontami firmowymi? Zwolnienie przedsiębiorców z ZUS, oznacza brak przelewu do ZUS – to kolejny warunek, którego nie będzie można spełnić, czy bank w tej sytuacji normalnie pobierze swoją opłatę? – pyta jeden z czytelników.

Zwolnienie z ZUS – to jeden z elementów tarczy kryzysowej – przygotowanej dla firm przez rząd. Okazuje się, że przedsiębiorcy, którzy skorzystają z takiej pomocy nie muszą się martwić o to, że będą mieli naliczaną opłatę za prowadzenie konta, gdy taki przelew jest jednym z jego warunków.

ING Bank Śląski od kwietnia nie bada aktywności na Kontach Direct dla Firmy w maju i czerwcu, dzięki temu samym przedsiębiorcy nie zapłacą 9 zł za prowadzenie rachunku przez kolejne dwa miesiące.

– Konto Direct dla Firmy jest prowadzone bezpłatnie pod warunkiem, że jego posiadacz aktywnie z niego korzysta, czyli w poprzednim miesiącu wykona przelew do ZUS albo do US lub na konto wpłynie min. 2 tys. zł – mówi Ewa Szerszeń, z biura prasowego banku. Dodaje, że dodatkowo, posiadacze rachunku Konto Direct dla Firmy nie poniosą opłaty w wysokości 0,90 zł za przelewy internetowe krajowe w złotych, w tym za przelewy split payment (z wyjątkiem Express ELIXIR, BlueCash i SORBNET) oraz przelewy internetowe w euro na terenie SEPA (za wyjątkiem opłaty za tryb pilny).

PKO Bank Polski odstąpił od warunku dokonania przelewu do ZUS, który do tej pory był wymagany, aby być zwolnionym z opłaty za prowadzenie PKO Konta Firmowego.

– Zmiana będzie obowiązywała do końca czerwca 2020 roku. Dodatkowym warunkiem zwolnienia z opłaty za konto jest konieczność wykonania transakcji bezgotówkowych (płatności kartą, a także zakupy w internecie) na kwotę co najmniej 500 zł miesięcznie – tłumaczy Katarzyna Ewert-Gandzel, z biura prasowego banku.

mBank ma w ofercie dla firm – konto mBiznes Standard, w którym warunkiem zwolnienia z opłaty jest przelew do ZUS.

– Od 1 maja przez trzy miesiące do 31 lipca nie będziemy sprawdzać tego warunku. W tym czasie konto nadal będzie za darmo – zapewnia Kinga Wojciechowska-Rulka, z biura prasowego mBanku.

Czekają na wnioski od firm

Bank Pekao posiada w swojej ofercie rachunki dla firm, w których opłata za ich prowadzenie jest uzależniona od przelewów do ZUS. Jest nim oferowane obecnie Konto Przekorzystne Biznes, które w odróżnieniu od innych ofert na rynku, może być prowadzone za darmo nie tylko w przypadku realizacji przelewu do ZUS lub US, ale także wpływów na rachunki na poziomie min 2 tys. zł miesięcznie, wpływu min jednej transakcji z terminala POS, realizacji minimum jednej transakcji wymiany walut, czy płatności raty leasingu do Pekao Leasing . Aby uzyskać zwolnienie z opłaty wystarczy spełnić jeden z tych pięciu prostych warunków.

– W przypadku klientów dotkniętych skutkami epidemii Covid-19 bank indywidualnie, zazwyczaj pozytywnie rozpatruje prośby o zwolnienie z tego typu opłat – informuje biuro prasowe Pekao SA. Poza tym bank wprowadził bezpłatne wpłaty BLIK do ok. 4 tys. wpłatomatów Euronet i PlanetCash oraz bezpłatne wypłaty BLIK z ok. 20 tys. bankomatów w całej Polsce.

– Umożliwiamy także klientom biznesowym skorzystanie z wakacji kredytowych oraz umożliwia skorzystanie z dodatkowych narzędzi wsparcia finansowego –podkreśla Pekao SA.

Dla przedsiębiorców z segmentu mikro i małych firm Alior Bank ma w ofercie m.in. Rachunki 4×4 i iKonto Biznes, a ich prowadzenie jest bezpłatne niezależnie od tego, czy klient wykonuje przelewy do ZUS lub US. – W ramach tych rachunków firmowych klienci mogą uzyskać nawet 1500 zł premii w ciągu roku. Z kolei nowi klienci, którzy otworzą konto za pośrednictwem strony internetowej lub bankowości internetowej Alior Online mogą liczyć na promocję, zyskując dodatkowo 200 zł – mówi Joanna Błaszczyk.

W ofercie Alior Banku jest też rachunek Partner,  gdzie prowadzenie rachunku jest bezpłatne pod warunkiem wykonania przelewu do ZUS lub US na kwotę min. 250 zł w miesiącu oraz gdy na rachunek podstawowy lub pomocniczy zostanie wpłacony utarg czy skierowane są wpływy od kontrahentów w łącznej wysokości min. 2,5 tys. zł miesięcznie, albo jeśli klient posiada kredyt firmowy w Alior Banku (na dowolną kwotę).

– Wiemy, że część przedsiębiorców, którzy korzystają z oferty rachunku Partner została objęta działaniem Tarczy Antykryzysowej w związku z występującą epidemią – tym samym spełnienie warunku przelewu do ZUS lub US jest utrudnione. Dlatego zwolnienie z opłaty klientów za prowadzenie rachunku będziemy rozpatrywali indywidualnie – zapowiada Joanna Błaszczyk, z biura prasowego Aliora.

Zdradza, że bank jednocześnie pracuje nad wdrożeniem zmian w zasadach naliczania opłat okresowych – tak, by przelewy do ZUS lub US nie warunkowały ich naliczania. – Będziemy na bieżąco informować o udogodnieniach wprowadzonych dla klientów – dodaje Joanna Błaszczyk.

Z kolei klientom z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw Alior Bank udostępnia rozwiązania dostosowane do aktualnych potrzeb firmy. – Mając na uwadze obecną, trudną sytuację, jesteśmy otwarci na negocjacje wysokości opłat związanych z prowadzeniem rachunków firmowych.  Wnioski o czasowe odstąpienie od ich pobierania będziemy rozpatrywać indywidualnie – mówi przedstawicielka banku.

Promocje dla małych i nowych

Santander Bank Polska wprowadził promocję, w ramach której przez trzy miesiące klienci nie zapłacą za Konto Firmowe Godne Polecenia. – Opłaty nie będą pobierane jeśli  w styczniu lub w lutym 2020 r. opłacono z tego konta składkę ZUS   lub zawarto umowę o Konto Firmowe Godne Polecenia w lutym, marcu bądź w kwietniu 2020 roku – mówi Ewa Krawczyk, z Santander Bank Polska.

Warto sprawdzić: Co zrobić, gdy nie stać nas na zapłacenie raty leasingu

W ofercie dla firm BNP Paribas oferuje Konto Otwarte na Biznes – przeznaczone dla klientów rozliczających się na zasadach uproszczonej księgowości, a także pełnej księgowości, jeśli przychody netto ze sprzedaży za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły 4 mln zł.

– W ramach tej oferty, każda podmiot rozpoczynający działalność gospodarczą (pod warunkiem, że istnieje na rynku nie dłużej niż pół roku) otrzymuje bezwarunkowe bezpłatne prowadzenie rachunku przez 12 miesięcy – mówi Marcin Salamon, dyrektor Departamentu Zarządzania Ofertą Produktową. BNP Paribas.

Podkreśla, że pozostałe firmy są zwolnione z opłaty, jeśli ich wpływy na konto są powyżej 20 tys. zł i lub saldo średniomiesięczne wynosi powyżej 3 tys. zł. Przelewy do ZUS czy US nie wpływają na warunki prowadzenia konta, a transakcje do US/ZUS w bankowości on-line są w BNP Paribas bezpłatne – dodaje dyr. Salamon.

W Credit Agricole dla mikroprzedsiębiorców oraz małych firm prowadzenie prowadzenie rachunku firmowego nie jest uzależnione o od wykonania w miesiącu przelewów do ZUS i US. – W związku z tym niewykonywanie płatności składek ZUS lub innych należności publiczno-prawnych, w tym szczególnie trudnym dla firm okresie, nie wpływa na wysokość opłat w banku. Na opłatę za prowadzenie konta wpływa wysokość średniomiesięcznego salda, które jest utrzymywane na koncie firmowym – mówi Anna Krzymkowska,  senior product manager w Credit Agricole.

– Wiemy, że część przedsiębiorców, którzy korzystają z oferty rachunku Partner została objęta działaniem Tarczy Antykryzysowej w związku z występującą epidemią – tym samym spełnienie warunku przelewu do ZUS lub US jest utrudnione. Dlatego zwolnienie z opłaty klientów za prowadzenie rachunku będziemy rozpatrywali indywidualnie – zapowiada Joanna Błaszczyk, z Alior Banku.

Warto sprawdzić: Bezzwrotna pożyczka 5000 zł dla firm. Jak ją dostać

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse firmy
Bogaty przewodnik po naborach PARP
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Finanse firmy
Koszty poważną przeszkodą we wdrażaniu ESG
Finanse firmy
Rusza wsparcie dla firm po pandemii
Finanse firmy
Oferta dla wizjonerów biznesu. „Nie można przegapić”
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Finanse firmy
Nowe gwarancje BGK na ponad 3 mld zł finansowania