Te banki zwolniły firmy z opłat. Inne trzeba o to prosić

Niektóre banki w czasie epidemii zwolniły firmy z opłat za korzystanie z rachunku nawet jeśli nie spełniane są warunki dotyczące jego prowadzenia , a w innych – przedsiębiorcy muszą sami o to zawnioskować.

Publikacja: 07.05.2020 16:39

Te banki zwolniły firmy z opłat. Inne trzeba o to prosić

Foto: Adobe Stock

– Wiemy, że część przedsiębiorców, którzy korzystają z oferty rachunku Partner została objęta działaniem Tarczy Antykryzysowej w związku z występującą epidemią – tym samym spełnienie warunku przelewu do ZUS lub US jest utrudnione. Dlatego zwolnienie z opłaty klientów za prowadzenie rachunku będziemy rozpatrywali indywidualnie – zapowiada Joanna Błaszczyk, z Alior Banku.

Warto sprawdzić: Bezzwrotna pożyczka 5000 zł dla firm. Jak ją dostać

Nie badają aktywności na kontach firmowych

Niedawno pisaliśmy o tym, że banki niechętnie rezygnują z opłat za karty debetowe, jeśli klienci, którzy zostali w domach nie dokonywali nimi wymaganej liczby transakcji.

– A jak jest z kontami firmowymi? Zwolnienie przedsiębiorców z ZUS, oznacza brak przelewu do ZUS – to kolejny warunek, którego nie będzie można spełnić, czy bank w tej sytuacji normalnie pobierze swoją opłatę? – pyta jeden z czytelników.

Zwolnienie z ZUS – to jeden z elementów tarczy kryzysowej – przygotowanej dla firm przez rząd. Okazuje się, że przedsiębiorcy, którzy skorzystają z takiej pomocy nie muszą się martwić o to, że będą mieli naliczaną opłatę za prowadzenie konta, gdy taki przelew jest jednym z jego warunków.

ING Bank Śląski od kwietnia nie bada aktywności na Kontach Direct dla Firmy w maju i czerwcu, dzięki temu samym przedsiębiorcy nie zapłacą 9 zł za prowadzenie rachunku przez kolejne dwa miesiące.

– Konto Direct dla Firmy jest prowadzone bezpłatnie pod warunkiem, że jego posiadacz aktywnie z niego korzysta, czyli w poprzednim miesiącu wykona przelew do ZUS albo do US lub na konto wpłynie min. 2 tys. zł – mówi Ewa Szerszeń, z biura prasowego banku. Dodaje, że dodatkowo, posiadacze rachunku Konto Direct dla Firmy nie poniosą opłaty w wysokości 0,90 zł za przelewy internetowe krajowe w złotych, w tym za przelewy split payment (z wyjątkiem Express ELIXIR, BlueCash i SORBNET) oraz przelewy internetowe w euro na terenie SEPA (za wyjątkiem opłaty za tryb pilny).

PKO Bank Polski odstąpił od warunku dokonania przelewu do ZUS, który do tej pory był wymagany, aby być zwolnionym z opłaty za prowadzenie PKO Konta Firmowego.

– Zmiana będzie obowiązywała do końca czerwca 2020 roku. Dodatkowym warunkiem zwolnienia z opłaty za konto jest konieczność wykonania transakcji bezgotówkowych (płatności kartą, a także zakupy w internecie) na kwotę co najmniej 500 zł miesięcznie – tłumaczy Katarzyna Ewert-Gandzel, z biura prasowego banku.

mBank ma w ofercie dla firm – konto mBiznes Standard, w którym warunkiem zwolnienia z opłaty jest przelew do ZUS.

– Od 1 maja przez trzy miesiące do 31 lipca nie będziemy sprawdzać tego warunku. W tym czasie konto nadal będzie za darmo – zapewnia Kinga Wojciechowska-Rulka, z biura prasowego mBanku.

Czekają na wnioski od firm

Bank Pekao posiada w swojej ofercie rachunki dla firm, w których opłata za ich prowadzenie jest uzależniona od przelewów do ZUS. Jest nim oferowane obecnie Konto Przekorzystne Biznes, które w odróżnieniu od innych ofert na rynku, może być prowadzone za darmo nie tylko w przypadku realizacji przelewu do ZUS lub US, ale także wpływów na rachunki na poziomie min 2 tys. zł miesięcznie, wpływu min jednej transakcji z terminala POS, realizacji minimum jednej transakcji wymiany walut, czy płatności raty leasingu do Pekao Leasing . Aby uzyskać zwolnienie z opłaty wystarczy spełnić jeden z tych pięciu prostych warunków.

– W przypadku klientów dotkniętych skutkami epidemii Covid-19 bank indywidualnie, zazwyczaj pozytywnie rozpatruje prośby o zwolnienie z tego typu opłat – informuje biuro prasowe Pekao SA. Poza tym bank wprowadził bezpłatne wpłaty BLIK do ok. 4 tys. wpłatomatów Euronet i PlanetCash oraz bezpłatne wypłaty BLIK z ok. 20 tys. bankomatów w całej Polsce.

– Umożliwiamy także klientom biznesowym skorzystanie z wakacji kredytowych oraz umożliwia skorzystanie z dodatkowych narzędzi wsparcia finansowego –podkreśla Pekao SA.

Dla przedsiębiorców z segmentu mikro i małych firm Alior Bank ma w ofercie m.in. Rachunki 4×4 i iKonto Biznes, a ich prowadzenie jest bezpłatne niezależnie od tego, czy klient wykonuje przelewy do ZUS lub US. – W ramach tych rachunków firmowych klienci mogą uzyskać nawet 1500 zł premii w ciągu roku. Z kolei nowi klienci, którzy otworzą konto za pośrednictwem strony internetowej lub bankowości internetowej Alior Online mogą liczyć na promocję, zyskując dodatkowo 200 zł – mówi Joanna Błaszczyk.

W ofercie Alior Banku jest też rachunek Partner,  gdzie prowadzenie rachunku jest bezpłatne pod warunkiem wykonania przelewu do ZUS lub US na kwotę min. 250 zł w miesiącu oraz gdy na rachunek podstawowy lub pomocniczy zostanie wpłacony utarg czy skierowane są wpływy od kontrahentów w łącznej wysokości min. 2,5 tys. zł miesięcznie, albo jeśli klient posiada kredyt firmowy w Alior Banku (na dowolną kwotę).

– Wiemy, że część przedsiębiorców, którzy korzystają z oferty rachunku Partner została objęta działaniem Tarczy Antykryzysowej w związku z występującą epidemią – tym samym spełnienie warunku przelewu do ZUS lub US jest utrudnione. Dlatego zwolnienie z opłaty klientów za prowadzenie rachunku będziemy rozpatrywali indywidualnie – zapowiada Joanna Błaszczyk, z biura prasowego Aliora.

Zdradza, że bank jednocześnie pracuje nad wdrożeniem zmian w zasadach naliczania opłat okresowych – tak, by przelewy do ZUS lub US nie warunkowały ich naliczania. – Będziemy na bieżąco informować o udogodnieniach wprowadzonych dla klientów – dodaje Joanna Błaszczyk.

Z kolei klientom z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw Alior Bank udostępnia rozwiązania dostosowane do aktualnych potrzeb firmy. – Mając na uwadze obecną, trudną sytuację, jesteśmy otwarci na negocjacje wysokości opłat związanych z prowadzeniem rachunków firmowych.  Wnioski o czasowe odstąpienie od ich pobierania będziemy rozpatrywać indywidualnie – mówi przedstawicielka banku.

Promocje dla małych i nowych

Santander Bank Polska wprowadził promocję, w ramach której przez trzy miesiące klienci nie zapłacą za Konto Firmowe Godne Polecenia. – Opłaty nie będą pobierane jeśli  w styczniu lub w lutym 2020 r. opłacono z tego konta składkę ZUS   lub zawarto umowę o Konto Firmowe Godne Polecenia w lutym, marcu bądź w kwietniu 2020 roku – mówi Ewa Krawczyk, z Santander Bank Polska.

Warto sprawdzić: Co zrobić, gdy nie stać nas na zapłacenie raty leasingu

W ofercie dla firm BNP Paribas oferuje Konto Otwarte na Biznes – przeznaczone dla klientów rozliczających się na zasadach uproszczonej księgowości, a także pełnej księgowości, jeśli przychody netto ze sprzedaży za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły 4 mln zł.

– W ramach tej oferty, każda podmiot rozpoczynający działalność gospodarczą (pod warunkiem, że istnieje na rynku nie dłużej niż pół roku) otrzymuje bezwarunkowe bezpłatne prowadzenie rachunku przez 12 miesięcy – mówi Marcin Salamon, dyrektor Departamentu Zarządzania Ofertą Produktową. BNP Paribas.

Podkreśla, że pozostałe firmy są zwolnione z opłaty, jeśli ich wpływy na konto są powyżej 20 tys. zł i lub saldo średniomiesięczne wynosi powyżej 3 tys. zł. Przelewy do ZUS czy US nie wpływają na warunki prowadzenia konta, a transakcje do US/ZUS w bankowości on-line są w BNP Paribas bezpłatne – dodaje dyr. Salamon.

W Credit Agricole dla mikroprzedsiębiorców oraz małych firm prowadzenie prowadzenie rachunku firmowego nie jest uzależnione o od wykonania w miesiącu przelewów do ZUS i US. – W związku z tym niewykonywanie płatności składek ZUS lub innych należności publiczno-prawnych, w tym szczególnie trudnym dla firm okresie, nie wpływa na wysokość opłat w banku. Na opłatę za prowadzenie konta wpływa wysokość średniomiesięcznego salda, które jest utrzymywane na koncie firmowym – mówi Anna Krzymkowska,  senior product manager w Credit Agricole.

– Wiemy, że część przedsiębiorców, którzy korzystają z oferty rachunku Partner została objęta działaniem Tarczy Antykryzysowej w związku z występującą epidemią – tym samym spełnienie warunku przelewu do ZUS lub US jest utrudnione. Dlatego zwolnienie z opłaty klientów za prowadzenie rachunku będziemy rozpatrywali indywidualnie – zapowiada Joanna Błaszczyk, z Alior Banku.

Warto sprawdzić: Bezzwrotna pożyczka 5000 zł dla firm. Jak ją dostać

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Finanse firmy
Urlop ojcowski i rodzicielski na działalności gospodarczej. Obowiązki i korzyści
Finanse firmy
Polisa dla firmy wymaga aktualizacji. Ryzyko niedoubezpieczenia
Finanse firmy
Gdzie w Polsce są najuczciwsi przedsiębiorcy, a gdzie trzeba uważać
Finanse firmy
Biznes zaczyna być udręką. Połowa przedsiębiorców dokłada do interesu
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Finanse firmy
Wpływy ze składki zdrowotnej od firm ostro w górę
Finanse firmy
Ostatni dzwonek dla start-upów. 120 mln zł wciąż do wzięcia