Podobnie jak banki, firmy leasingowe umożliwiają zawieszenie lub obniżenie na 3 lub 6 miesięcy raty leasingowej. Przeważnie można to zrobić w uproszczony sposób wypełniając odpowiedni wniosek na stronie firmy leasingowej. Ważne jest, aby w razie problemów z płynnością nie dopuści do powstania zaległości, które uruchomią działania windykacyjne. Wypowiedzenie umowy przez leasingodawcę, spowoduje utratę przedmiotu i powstanie dodatkowego zadłużenia. Wznowienie umowy jest możliwe, po spłaceniu wszystkich zaległości, zapłacie bieżącej raty oraz opłaty manipulacyjnej. Proces windykacji może być, więc bardzo kosztowny. Warto sprawdzić jakie rozwiązania oferują firmy leasingowe.
Warto sprawdzić: Rozwiązania, które mają pomóc przetrwać pandemię firmom
Zawieszenie raty
Czasowe zawieszenie spłaty leasingu może być jednym ze sposobów poradzenia sobie w przypadku chwilowych problemów z płynnością. W niektórych firmach ratę można zawiesić nawet na 6 miesięcy. W zależności od firmy można zawiesić całą ratę lub tylko ratę kapitałową, co oznacza że część odsetkową będzie trzeba spłacą. W zamian niektóre firmy mogą pobrać tak zwaną opłatę manipulacyjną.
Czasowe obniżenie raty
Firmy leasingowe umożliwiają także zmianę harmonogramu spłat poprzez czasowe obniżenie raty oraz podniesienie jej w kolejnych miesiącach. Jest to rozwiązanie analogiczne do stosowanego w leasingu sezonowym, z którego dość często korzystają, np.: firmy budowlane lub branża rolnicza. Za tę usługę niektóre firmy leasingowe mogą pobrać opłatę manipulacyjną.
Wydłużenie okresu
Kolejnym sposobem na obniżenie kosztów leasingowych jest wydłużenie okresu leasingowania, które powoduje obniżenie raty kredytu. Rata maleje w zależności od wydłużanego okresu. Zmiana w harmonogramie spłat może się wiązać z koniecznością wniesienia opłaty manipulacyjnej – od 200 zł w górę. O wydłużenie umowy można wnioskować w połączniu z czasowym zawieszeniem lub obniżeniem raty.