To już pewne. Za zgodą Komisji Europejskiej już w przyszłym roku faktura ustrukturyzowana będzie obowiązkową formą rozliczeń dla polskich przedsiębiorstw. Integracja systemów informatycznych dużych, przetwarzających tysiące faktur firm z Krajowym Systemem e-Faktur będzie nie lada wyzwaniem. Na rynku funkcjonują już sprawdzone rozwiązania, dzięki którym proces ten może przebiegać bezboleśnie.
E-faktury stanowią od nowego roku jedną z dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży – obok stosowanych dotychczas faktur papierowych i elektronicznych. Jednocześnie, w założeniu Ministerstwa Finansów, od 2023 r. faktury ustrukturyzowane mają stać się już obligatoryjne i całkowicie zastąpić pozostałe formy fakturowania. Podatnikom zostało więc niewiele czasu by dostosować się do nowych wymogów. Część wątpliwości wyjaśnił webinar Ministerstwa Finansów, który odbył się 25 listopada 2021 r., a także opublikowane w ostatnim czasie na stronie resortu pytania i odpowiedzi dot. Krajowego Systemu e-faktur.
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów ustandaryzowane faktury docelowo mają być obowiązkowe dla wszystkich podmiotów wystawiających faktury podlegające polskim przepisom podatkowym. Przepisy nie precyzują jednak, kiedy to nastąpi.
Istotą faktur ustrukturyzowanych jest ich wystawianie według jednego wzorca w oparciu o strukturę logiczną (schemę) XSD ustaloną przez Ministerstwo Finansów oraz przechowywanie i przetwarzanie tak wystawionych faktur w scentralizowanym Krajowym Systemie e-Faktur. System sprawdza poprawność przesyłanych do niego faktur i decyduje o ich dopuszczeniu do obrotu. Zapewnia on ponadto organom podatkowym bieżący wgląd w wystawiane przez podatników faktury.
Ustawa wprowadzająca możliwość wystawiania u-faktur weszła w życie z początkiem bieżącego roku. Tym samym rozpoczęło się funkcjonowanie wersji produkcyjnej KSeF. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, stosowanie u-faktur jest dobrowolne, jednak jeszcze na etapie prac legislacyjnych rząd zapowiadał wprowadzenie obligatoryjności tego rozwiązania w 2023 r.