Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło pierwszy konkurs realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy (PKO). W tym konkursie można zgłaszać projekty, których celem jest wzrost bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, zabezpieczenie infrastruktury przetwarzania danych oraz cyfryzacja infrastruktury służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Na ich realizację przeznaczono 445 mln zł.
– Czas pandemii Covid-19, a także jej odczuwalne skutki pokazały, jak ważne jest przygotowanie naszej krajowej gospodarki na potencjalne kryzysy. W pierwszym konkursie, który w ramach środków KPO realizuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, chcemy zainwestować w niezwykle ważny obszar, jakim jest bezpieczeństwo cyfrowe. Polskie przedsiębiorstwa i jednostki naukowe mają szansę otrzymać wsparcie finansowe i zrealizować projekty, na których zyska wielu z nas – tłumaczy dr Jacek Orzeł, dyrektor NCBR.
W ramach KPO przewidziano m.in. inwestycje służące wsparciu infrastruktury przetwarzania danych. Mieszczą się tu działania w ramach europejskiego programu IPCEI-CIS („Important Project of Common European Interest – Cloud Infrastructure and Services”, IPCEI-CIS) dotyczące ważnych projektów w zakresie infrastruktury i usług chmurowych nowej generacji.
– W konkursie wyłonimy projekty badawczo-rozwojowe obejmujące wdrożenie innowacyjnych rozwiązań chmurowych następnej generacji, które wpisują się w łańcuch wartości mechanizmu IPCEI oraz charakteryzują się wysokim poziomem innowacyjności, pozytywnym wpływem na środowisko, jednocześnie przyczyniając się do wzrostu konkurencyjności całego europejskiego przemysłu oraz dalszego rozwoju wspólnego rynku cyfrowego – wyjaśnia szef NCBR.
Jeden konkurs, dwa nabory
O pieniądze z KPO w ramach tego konkursu mogą się starać samodzielni wnioskodawcy podzieleni na dwie kategorie. Pierwsza to Partnerzy Bezpośredni (Direct Partners), czyli firmy planujące realizację ważnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania (projekty IPCEI), dla których w procedurze notyfikacyjnej Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję dopuszczającą udzielenie pomocy. Druga to Partnerzy Pośredni (Indirect Partners), czyli przedsiębiorstwa i organizacje badawcze, których działania sprzyjają realizacji celów IPCEI-CIS.