Granty na cyfryzację firm w przygotowaniu

Agencja Rozwoju Przemysłu przygotowuje się do uruchomienia nowego projektu grantowego o nazwie „Dig.IT. Transformacja cyfrowa polskich MŚP”.

Publikacja: 06.03.2024 03:00

Granty od ARP wspomogą m.in. zakup nowego sprzętu dla firm

Granty od ARP wspomogą m.in. zakup nowego sprzętu dla firm

Foto: AdobeStock

– Będziemy wspierać mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w Polsce w zakresie transformacji cyfrowej, aby zwiększyć ich konkurencyjność na rynku. Dzięki wsparciu z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021–2027, projekt Dig.IT stanie się niezwykle cennym narzędziem dla polskich przedsiębiorców – informuje ARP.

Eksperci pomogą

W ramach projektu doświadczony zespół ekspertów pomoże firmom w identyfikacji i wykorzystaniu potencjału cyfrowego. ARP zapewni im profesjonalne doradztwo, aby opracować spersonalizowaną strategię cyfrową, dostosowaną do specyfiki przedsiębiorstwa i branży. Granty na sfinansowanie transformacji obejmują zakup nowoczesnych technologii cyfrowych, środków trwałych oraz szkolenia dla pracowników. – To doskonała okazja, aby wprowadzić innowacje produktowe, procesowe lub organizacyjne, które przyspieszą rozwój biznesu – przekonuje Agencja. I tłumaczy, że projekt Dig.IT nie tylko promuje ideę transformacji cyfrowej i jej wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw, ale ma również za zadanie podniesienie wiedzy i umiejętności pracowników sektora mikro-, małych i średnich firm w tym zakresie.

Czytaj więcej

Krzysztof Gawkowski: Polska prezydencja w Unii Europejskiej zajmie się cyberbezpieczeństwem

Projekt Dig.IT jest skierowany do polskich przedsiębiorców z sektora przemysłu, produkcji i usług na rzecz przemysłu, którzy chcą podnieść poziom dojrzałości cyfrowej swoich przedsiębiorstw poprzez udany proces transformacji cyfrowej. MŚP mają szansę skorzystać z oferty projektu, dostosowanej do ich specyficznych potrzeb i celów biznesowych. Obszary transformacji cyfrowej, które będą wspierane w ramach grantów to automatyzacja procesów i analityka biznesowa, cyfrowa sprzedaż i kontakt z klientem, wykorzystanie rozwiązań chmurowych, wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenie maszynowe, cyberbezpieczeństwo oraz zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa z wykorzystaniem rozwiązań informatycznych.

Minimalna wartość grantu to 40 tys. dol., maksymalna to 200 tys. dol. Maksymalny poziom dofinansowania to 70 proc. kosztów netto projektu.

Czytaj więcej

Małe firmy mają kłopot z cyfryzacja. Jest jeden problem

Wsparcie od fundacji

W ramach projektu Dig.IT ARP współpracuje z Fundacją Platforma Przemysłu Przyszłości, która będzie świadczyła usługi doradcze na rzecz firm z sektora MŚP. Fundacja pomoże ocenić poziom ich dojrzałości cyfrowej. Dzięki temu firma będzie miała pełny obraz obecnej sytuacji i otrzyma rekomendacje dotyczące działań, które można podjąć w celu dalszego rozwoju cyfrowego. Kolejny krok to opracowanie spersonalizowanej strategii transformacji cyfrowej, dopasowanej do specyfiki przedsiębiorstwa. Wspólnie z Fundacją firma ustali cele, plan działań oraz metody ich wdrożenia, co przyspieszy osiągnięcie pożądanych rezultatów. Możliwa będzie też ocena możliwości wprowadzenia zielonych lub zrównoważonych rozwiązań w danym przedsiębiorstwie. Dzięki temu będzie ona mogła identyfikować i wdrażać działania mające na celu ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Fundacja pomoże ponadto dopasować oprogramowania i usługi chmurowe do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa oraz dostosować zakupione technologie cyfrowe do aktualnego stanu firmy. W efekcie firma będzie miała pewność, że w pełni wykorzystuje potencjał technologiczny i osiąga optymalne rezultaty. W ramach współpracy z Fundacją firma może skorzystać z usług o charakterze prawnym, które obejmują weryfikację podmiotu sprzedającego, ocenę poziomu ochrony danej technologii oraz możliwość rozwijania zakupionej technologii. Dzięki temu będzie działać zgodnie z obowiązującymi przepisami i standardami. Na koniec wreszcie otrzyma rzetelną ocenę kosztów i możliwości finansowych związanych z wdrożeniem projektów cyfrowych.

Data rozpoczęcia projektu „Dig.IT. Transformacja cyfrowa polskich MŚP” nie jest jeszcze znana.

Czytaj więcej

Duże unijne dotacje dla biznesu do wzięcia jeszcze w styczniu

Świadomi nieuchronności

Jak tymczasem wynika z badania stanu cyfryzacji mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, przeprowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, świadomość nieuchronności cyfryzacji jest w tym sektorze firm dość powszechna. Co więcej, większość firm spodziewa się pozytywnego wpływu procesu cyfryzacji na swoją działalność.

Przedsiębiorstwa innowacyjne w obszarze cyfryzacji, tzw. liderzy cyfryzacji, to jednak tylko 16 proc. mikro-, małych i średnich firm w naszym kraju. Nieco ponad 27 proc. MŚP to firmy adaptujące technologie cyfrowe. Największą grupę, bo aż 57 proc., tworzą przedsiębiorstwa znajdujące się w początkowej fazie transformacji cyfrowej. Średnio, jak dotąd, udało im się wdrożyć zaledwie jedną z dziewięciu analizowanych technologii. Aż co piąta firma z sektora nadal nie korzysta jednak z żadnych narzędzi cyfrowych. Są to niemal wyłącznie mikroprzedsiębiorstwa.

Finanse firmy
Bogaty przewodnik po naborach PARP
Finanse firmy
Koszty poważną przeszkodą we wdrażaniu ESG
Finanse firmy
Rusza wsparcie dla firm po pandemii
Finanse firmy
Oferta dla wizjonerów biznesu. „Nie można przegapić”
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Finanse firmy
Nowe gwarancje BGK na ponad 3 mld zł finansowania