Granty na cyfryzację firm w przygotowaniu

Agencja Rozwoju Przemysłu przygotowuje się do uruchomienia nowego projektu grantowego o nazwie „Dig.IT. Transformacja cyfrowa polskich MŚP”.

Publikacja: 06.03.2024 03:00

Granty od ARP wspomogą m.in. zakup nowego sprzętu dla firm

Granty od ARP wspomogą m.in. zakup nowego sprzętu dla firm

Foto: AdobeStock

– Będziemy wspierać mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w Polsce w zakresie transformacji cyfrowej, aby zwiększyć ich konkurencyjność na rynku. Dzięki wsparciu z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021–2027, projekt Dig.IT stanie się niezwykle cennym narzędziem dla polskich przedsiębiorców – informuje ARP.

Eksperci pomogą

W ramach projektu doświadczony zespół ekspertów pomoże firmom w identyfikacji i wykorzystaniu potencjału cyfrowego. ARP zapewni im profesjonalne doradztwo, aby opracować spersonalizowaną strategię cyfrową, dostosowaną do specyfiki przedsiębiorstwa i branży. Granty na sfinansowanie transformacji obejmują zakup nowoczesnych technologii cyfrowych, środków trwałych oraz szkolenia dla pracowników. – To doskonała okazja, aby wprowadzić innowacje produktowe, procesowe lub organizacyjne, które przyspieszą rozwój biznesu – przekonuje Agencja. I tłumaczy, że projekt Dig.IT nie tylko promuje ideę transformacji cyfrowej i jej wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw, ale ma również za zadanie podniesienie wiedzy i umiejętności pracowników sektora mikro-, małych i średnich firm w tym zakresie.

Czytaj więcej

Krzysztof Gawkowski: Polska prezydencja w Unii Europejskiej zajmie się cyberbezpieczeństwem

Projekt Dig.IT jest skierowany do polskich przedsiębiorców z sektora przemysłu, produkcji i usług na rzecz przemysłu, którzy chcą podnieść poziom dojrzałości cyfrowej swoich przedsiębiorstw poprzez udany proces transformacji cyfrowej. MŚP mają szansę skorzystać z oferty projektu, dostosowanej do ich specyficznych potrzeb i celów biznesowych. Obszary transformacji cyfrowej, które będą wspierane w ramach grantów to automatyzacja procesów i analityka biznesowa, cyfrowa sprzedaż i kontakt z klientem, wykorzystanie rozwiązań chmurowych, wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenie maszynowe, cyberbezpieczeństwo oraz zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa z wykorzystaniem rozwiązań informatycznych.

Minimalna wartość grantu to 40 tys. dol., maksymalna to 200 tys. dol. Maksymalny poziom dofinansowania to 70 proc. kosztów netto projektu.

Czytaj więcej

Małe firmy mają kłopot z cyfryzacja. Jest jeden problem

Wsparcie od fundacji

W ramach projektu Dig.IT ARP współpracuje z Fundacją Platforma Przemysłu Przyszłości, która będzie świadczyła usługi doradcze na rzecz firm z sektora MŚP. Fundacja pomoże ocenić poziom ich dojrzałości cyfrowej. Dzięki temu firma będzie miała pełny obraz obecnej sytuacji i otrzyma rekomendacje dotyczące działań, które można podjąć w celu dalszego rozwoju cyfrowego. Kolejny krok to opracowanie spersonalizowanej strategii transformacji cyfrowej, dopasowanej do specyfiki przedsiębiorstwa. Wspólnie z Fundacją firma ustali cele, plan działań oraz metody ich wdrożenia, co przyspieszy osiągnięcie pożądanych rezultatów. Możliwa będzie też ocena możliwości wprowadzenia zielonych lub zrównoważonych rozwiązań w danym przedsiębiorstwie. Dzięki temu będzie ona mogła identyfikować i wdrażać działania mające na celu ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Fundacja pomoże ponadto dopasować oprogramowania i usługi chmurowe do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa oraz dostosować zakupione technologie cyfrowe do aktualnego stanu firmy. W efekcie firma będzie miała pewność, że w pełni wykorzystuje potencjał technologiczny i osiąga optymalne rezultaty. W ramach współpracy z Fundacją firma może skorzystać z usług o charakterze prawnym, które obejmują weryfikację podmiotu sprzedającego, ocenę poziomu ochrony danej technologii oraz możliwość rozwijania zakupionej technologii. Dzięki temu będzie działać zgodnie z obowiązującymi przepisami i standardami. Na koniec wreszcie otrzyma rzetelną ocenę kosztów i możliwości finansowych związanych z wdrożeniem projektów cyfrowych.

Data rozpoczęcia projektu „Dig.IT. Transformacja cyfrowa polskich MŚP” nie jest jeszcze znana.

Czytaj więcej

Duże unijne dotacje dla biznesu do wzięcia jeszcze w styczniu

Świadomi nieuchronności

Jak tymczasem wynika z badania stanu cyfryzacji mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, przeprowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, świadomość nieuchronności cyfryzacji jest w tym sektorze firm dość powszechna. Co więcej, większość firm spodziewa się pozytywnego wpływu procesu cyfryzacji na swoją działalność.

Przedsiębiorstwa innowacyjne w obszarze cyfryzacji, tzw. liderzy cyfryzacji, to jednak tylko 16 proc. mikro-, małych i średnich firm w naszym kraju. Nieco ponad 27 proc. MŚP to firmy adaptujące technologie cyfrowe. Największą grupę, bo aż 57 proc., tworzą przedsiębiorstwa znajdujące się w początkowej fazie transformacji cyfrowej. Średnio, jak dotąd, udało im się wdrożyć zaledwie jedną z dziewięciu analizowanych technologii. Aż co piąta firma z sektora nadal nie korzysta jednak z żadnych narzędzi cyfrowych. Są to niemal wyłącznie mikroprzedsiębiorstwa.

– Będziemy wspierać mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w Polsce w zakresie transformacji cyfrowej, aby zwiększyć ich konkurencyjność na rynku. Dzięki wsparciu z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021–2027, projekt Dig.IT stanie się niezwykle cennym narzędziem dla polskich przedsiębiorców – informuje ARP.

Eksperci pomogą

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse firmy
Ogromne pieniądze dla start-upów
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Finanse firmy
300 mln euro na ekologiczne przemiany firm
Finanse firmy
PARP: Niespodziewany nabór dla HoReCa
Finanse firmy
Oto TOP 3 naborów w czerwcu
Finanse firmy
Nowe pożyczki zabezpieczone gwarancją InvestEU