Na początku kwietnia Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła zasady długo wyczekiwanego konkursu, w ramach którego przedsiębiorcy z branż najbardziej poszkodowanych w okresie pandemii Covid-19 mogą się ubiegać o dodatkowe wsparcie z unijnych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Wyczekiwanego, bo jak wynika z badań Polskiego Funduszu Rozwoju i Polskiego Instytutu Ekonomicznego, spadki przychodów wywołane nadejściem pandemii w 2020 r. dotknęły ponad 60 proc. firm. Co czwarta miała trudności z regulowaniem zobowiązań, a 30 proc. – z egzekwowaniem należności. Ta sytuacja dotyczyła ogółu przedsiębiorstw, ale szczególnie ucierpiały firmy z branży hotelarsko-gastronomicznej, a także działające w obszarze turystyki i kultury.
Czytaj więcej
Wsparcie przeznaczone jest dla podmiotów, które chcą stworzyć i wprowadzić do swojej oferty nowe formy usług rozwojowych i sięgnąć po nowe technologie.
Cele konkursu
Właśnie w odpowiedzi na te problemy PARP ogłosiła uruchomienie długo wyczekiwanego programu wsparcia. Począwszy od 6 maja, przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach, takich jak hotelarstwo i gastronomia (HoReCa), turystyka, rekreacja czy kultura. Inicjatywa skupia się na wsparciu mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które musiały się zmierzyć z niespodziewanymi ograniczeniami. Ma na celu finansowanie projektów inwestycyjnych, które przyczynią się do dywersyfikacji działalności, modernizacji infrastruktury i wprowadzenia nowych technologii do firm z branży.
– Celem przedsięwzięcia jest pomoc firmom w stawianiu czoła wyzwaniom rynkowym przez wsparcie projektów, które mogą się przyczynić do ich dalszego rozwoju i stabilizacji. Wsparcie obejmuje mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z branży HoReCa (tj. hotele, restauracje, katering), turystyka oraz kultura, które w wyniku realizacji przedsięwzięcia rozszerzą lub zdywersyfikują swoją dotychczasową działalność w celu wzmocnienia szans jej prowadzenia w przypadkach przyszłych kryzysów – tłumaczy PARP.
O wsparcie mogą ubiegać się mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, którzy na dzień 31 grudnia 2019 r. lub najpóźniej od 20 marca 2020 r. prowadzili i nadal prowadzą działalność gospodarczą w ramach sektora hotelarstwo, gastronomia, turystyka, kultura, określoną we wskazanej w regulaminie konkursu Polskiej Klasyfikacji Działalności, i którzy w latach 2020–2021 odnotowali spadek obrotów o co najmniej 30 proc., liczonych rok do roku.