Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 17.12.2024 00:40 Publikacja: 05.06.2024 04:30
Konkursy organizowane przez PARP mają zachęcić firmy do inwestycji w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Na razie jest z nimi słabo
Foto: AdobeStock
Z przeprowadzonego w zeszłym roku na zlecenie Stena Recycling badania na grupie 400 firm „Potencjał gospodarki obiegu zamkniętego. Wykorzystanie surowców wtórnych przez przedsiębiorstwa produkcyjne” wynika, że polscy przedsiębiorcy mają jeszcze wiele do zrobienia w dziedzinie gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Okazało się bowiem, że znaczna większość ankietowanych firm, bo aż 78,8 proc., generuje odpady nadające się do recyklingu, ale tylko 37 proc. podejmuje działania związane z ideą gospodarki cyrkularnej.
Jeśli sprzedawca w sklepie stacjonarnym wyda towar przed zaakceptowaniem płatności, to ma małe szanse na odzyskanie swoich pieniędzy. Wszystko będzie zależeć tylko i wyłącznie od dobrej woli i uczciwości klienta.
Koniec roku i okres świąteczno-noworoczny nie sprzyjają uruchamianiu dużych naborów. Nie oznacza to, że firmy nie mają możliwości korzystania ze wsparcia, szczególnie w projektach związanych z zielonym ładem i zmianą klimatu.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju po raz kolejny daje polskim start-upom, mikro- i małym przedsiębiorcom szansę na spełnienie amerykańskiego snu i rozpoczęcie działalności na terenie stanu Nevada.
Samodzielne prowadzenie księgowości to przede wszystkim oszczędności i większa kontrola nad finansami firmy. To również wyzwania, wymagające sprawdzonych rozwiązań. Mała Księgowość pozwala podjąć się tego zadania i mieć pewność, że dobrze je wykonasz.
Rozwój start-upów jest nieodłączną częścią budowania gospodarki opartej na innowacjach – przekonuje PARP. Bez wsparcia z zewnątrz byłby on jednak często niemożliwy. Z pomocą przychodzą programy rządowe i pieniądze unijne.
Po raz pierwszy w historii mamy olbrzymi problem deficytu w budżecie narodowego płatnika. I to nie wynika z niczego innego, jak tylko z rabunkowej gospodarki na NFZ-cie, którą brutalnie wykorzystano do celów politycznych pod koniec poprzedniej kadencji. Niedobór środków w systemie publicznym to sytuacja, która w sposób szczególny uzasadnia funkcjonowanie prywatnych ubezpieczycieli i prywatnego sektora opieki zdrowotnej, gdyż sektor prywatny ułatwia pacjentom dostęp do świadczenia opieki zdrowotnej. Sektor prywatny oferuje także pacjentom gwarancję przewidywalnych terminów oczekiwania na poszczególne konsultacje lekarskie oraz wiele innych korzyści – mówi prezes Zarządu PZU Zdrowie dr n. med. Igor Radziewicz-Winnicki.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił do szerokich konsultacji społecznych projekt nowej odsłony programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Decyzja o naliczeniu lub aktualizacji opłat za zarząd stanowi samoistny dowód posiadania gruntów w zarządzie w postępowaniu o stwierdzenie nabycia z mocy prawa z 5 grudnia 1990 r. użytkowania wieczystego przez państwowe i komunalne osoby prawne.
Dzisiejsze mechanizmy blokowania inwestycji zagranicznych będą jeszcze bardziej rozszerzone w prawie unijnym. Będzie to dotyczyło przede wszystkim firm zajmujących się nowoczesnymi technologiami.
Na przełomie roku spodziewany jest kompromis polityczny w sprawie przekształcenia unijnej podkomisji ds. zdrowia publicznego w komisję stałą.
„MKOl jest zaskoczony upublicznieniem kandydatury najpierw za pośrednictwem mediów” – tak Międzynarodowy Komitet Olimpijski skomentował rekomendację Polskiego Komitetu Olimpijskiego dla prezydenta Andrzeja Dudy.
Wyjaśniamy najważniejsze kwestie dotyczące polskiej kandydatury na członka MKOl
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Marzena Tabor-Olszewska rozmawia z Kamilem Kołsutem, szefem działu sportowego Rzeczpospolitej, o kontrowersjach i kulisach rekomendacji Andrzeja Dudy jako kandydata na członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Czy była głowa państwa ma wystarczające kompetencje, aby reprezentować Polskę w MKOl, i jakie ambicje stoją za tą decyzją?
Inflacja bazowa w Polsce w listopadzie wyniosła 4,3 proc. rok do roku – podał w poniedziałek NBP. Ta miara inflacji przekracza 4 proc. od września i według prognoz banku centralnego nie opadnie niżej jeszcze przynajmniej przez rok.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas