Z przeprowadzonego w zeszłym roku na zlecenie Stena Recycling badania na grupie 400 firm „Potencjał gospodarki obiegu zamkniętego. Wykorzystanie surowców wtórnych przez przedsiębiorstwa produkcyjne” wynika, że polscy przedsiębiorcy mają jeszcze wiele do zrobienia w dziedzinie gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Okazało się bowiem, że znaczna większość ankietowanych firm, bo aż 78,8 proc., generuje odpady nadające się do recyklingu, ale tylko 37 proc. podejmuje działania związane z ideą gospodarki cyrkularnej.
Czytaj więcej
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór wniosków do „Ścieżki SMART”. Do rozdania jest 2,3 mld zł.
Badanie pokazało też jednak, że jedynie 11,5 proc. firm inwestuje w rozwiązania z zakresu GOZ. Kolejne 16,7 proc. sygnalizuje, że ma takie zamiary. Sytuację ma poprawić startujący w czerwcu nabór do programów wsparcia firm, które zdecydują się na inwestycje w kierunku GOZ. Do wzięcia są duże pieniądze.
Wdrożenie nowego modelu biznesowego
Gospodarka obiegu zamkniętego lub inaczej gospodarka cyrkularna to model biznesowy, który dąży do minimalizacji zużycia surowców przy jednoczesnym ograniczaniu powstawania odpadów lub do ich ponownego włączenia w cykl produkcji. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła w zeszłym tygodniu uruchomienie naboru do drugiego etapu konkursu „Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP” finansowanego z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027 (FEPW). Jest on skierowany do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z regionu Polski Wschodniej.
– Wprowadzanie zmian dotyczących GOZ w firmach niesie za sobą wiele korzyści środowiskowych, ekonomicznych i marketingowych. Nie tylko służy naszemu otoczeniu, lecz także zwiększa konkurencyjność przedsiębiorstwa, wyróżnia je na rynku oraz redukuje koszty prowadzenia działalności. Przedsiębiorcy, którzy chcą wdrażać w swoich firmach projekty związane z GOZ, mogą liczyć na finansowe i szkoleniowe wsparcie z Funduszy Europejskich – poinformowała Katarzyna Duber-Stachurska, prezes PARP. – W ramach obecnego II etapu działania „Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP” wsparcie będzie można przeznaczyć na projektowanie i przeprowadzanie prac, które dostosują firmę do wdrożenia nowego modelu biznesowego GOZ-transformacji, na zakup oraz wdrażanie nowoczesnych technologii, inwestycje w zakup maszyn przyjaznych dla środowiska czy szkolenia i przekwalifikowanie pracowników w celu adaptacji do nowych procesów wprowadzanych w przedsiębiorstwie – dodała.