Unijne pieniądze płyną do Polski szerokim strumieniem. Firmy od lat mogą przebierać w finansowanych z nich bardzo licznych programach wsparcia. W czerwcu ruszyły kolejne nabory. Na które szczególnie warto zwrócić uwagę?
Ścieżka SMART
– Przede wszystkim to kolejne nabory w ramach ścieżki SMART z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – uruchamiane zarówno dla firm sektora mikro-, małych i średnich firm, tu nabór prowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, jak i dużych przedsiębiorstw, dla których nabór prowadzi Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – podpowiada Małgorzata Okularczyk-Okoń, prezes zarządu Collect Consulting. – Ścieżka SMART wraca w nowej odsłonie, ze zmienionymi kryteriami oceny i krótszą procedurą selekcjonowania projektów najlepszych i z największym potencjałem – dodaje ekspertka.
Czytaj więcej
Firmy przetwórstwa rolnego i rolnicy dobrze oceniają gwarancje dla sektora rolnego z Funduszu Gwarancji Rolnych. – Bez nich dostęp do kredytów byłby utrudniony lub niemożliwy – mówią.
Wskazuje, że do rozdysponowania jest tu łącznie ponad 3,6 miliarda złotych. Są to konkursy dla innowacyjnych firm, które prowadzą prace badawczo-rozwojowe (B+R), pracują nad nowoczesnymi produktami czy opracowują nowe zaawansowane technologie. – Specyfika ścieżki SMART pozwala jednak sfinansować nie tylko prace B+R czy komercjalizowanie prototypów, ale przez swój modułowy charakter również cały program rozwojowy dla przedsiębiorstw będący uzupełnieniem tych działań innowacyjnych. Przedsiębiorcy mogą „w pakiecie”, w ramach jednego wniosku o dofinansowanie modułów tzw. fakultatywnych, uzyskać wsparcie również na wdrożenie rozwiązań innowacyjnych, rozbudowę zaplecza badawczo-rozwojowego, cyfryzację działalności, podniesienie kwalifikacji i kompetencji pracowników, ekspansję eksportową, internacjonalizację czy wdrażanie rozwiązań prośrodowiskowych prowadzących do zrównoważonego rozwoju – mówi Małgorzata Okularczyk-Okoń. – Niemniej pamiętać trzeba, że przepustką do wystartowania w ścieżce SMART jest opracowanie innowacyjnego na skalę co najmniej kraju rozwiązania – produktu, technologii – możliwych do wdrożenia – dodaje.
Z tego powodu, jej zdaniem, ten nabór na uwadze powinny mieć szczególnie działy rozwoju produktów czy badań i rozwoju.