Reklama
Rozwiń

Już pięć lat z pracowniczymi planami kapitałowymi. Sukces czy porażka?

Plus: dzięki PPK zaczęliśmy myśleć o emeryturach, a liczba oszczędzających na nie wzrosła z 1 mln do 5 mln. Minus: mimo dopłat od pracodawcy i państwa, które dają PPK przewagę nad innymi produktami, ponad połowa uprawnionych z nich nie korzysta.

Aktualizacja: 12.07.2024 06:15 Publikacja: 12.07.2024 04:30

Już pięć lat z pracowniczymi planami kapitałowymi. Sukces czy porażka?

Foto: Adobe Stock

Pracownicze plany kapitałowe od początku nie miały łatwo. To był bieg z przeszkodami. Pierwszy etap ich wdrażania ruszył z początkiem lipca 2019 r. w ponad 4 tys. największych firm, zatrudniających co najmniej 250 osób. Start kolejnych etapów utrudniła pandemia. Potem przyszły wojna w Ukrainie, inflacja, rosnące stopy procentowe, niepewność, co przełożyło się na przeceny na rynkach finansowych. Traciły akcje i obligacje.

To przekładało się na gorsze wyniki różnego rodzaju inwestycji finansowych. I oczywiście nie ominęło także oszczędności gromadzonych w programie pracowniczych planów kapitałowych. Po chwilowych spadkach PPK jednak szybko odrobiły straty. Według wyliczeń Polskiego Funduszu Rozwoju oraz PFR Portalu PPK średnia stopa zwrotu tzw. funduszy zdefiniowanej daty w ramach PPK od 2020 r. wynosi 44,8 proc.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Finanse osobiste
Co to jest lokata i jak działa? Poradnik dla początkujących
Finanse osobiste
Polacy wciąż lubią gotówkę. To ucieczka przed „wielkim bratem”?
Finanse osobiste
Ile Polacy planują wydać na wakacje? Z roku na rok coraz więcej
Finanse osobiste
Czas cięć i oszczędzania
Finanse osobiste
Stać nas na więcej? Jak przez ćwierć wieku zmieniała się siła nabywcza Polaków