Giganci przemysłowi bezradni w konfrontacji z hakerami

Pixabay

Wirus, którym hakerzy zainfekowali niemiecką firmę, sprawił, że musiała ona zawiesić produkcję.

Ofiarą cyberataku padła w październiku niemiecka firma Pilz, która produkuje narzędzia do automatyzacji. Jej sieci zostały zainfekowane złośliwym oprogramowaniem ransomware BitPaymer. W wyniku incydentu firma została zmuszona do zawieszenia działalności.

Aby ograniczyć straty, władze firmy podjęły decyzję o zerwaniu połączenia wszystkich systemów w ramach przedsiębiorstwa z globalną siecią. Dodatkowo zablokowany został dostęp do sieci korporacyjnej.

Portal cyberdefence24.pl informuje, że skutki cyberataku były widoczne w 76 placówkach niemieckiej marki na całym świecie. W wyniku incydentu firma nie może realizować zamówień ani przyjmować nowych zleceń.

Pracownicy Pilza potrzebowali trzech dni na odzyskanie dostępu do firmowych kont e-mail. Władze niemieckiej marki informują, że w najbliższym czasie produkcja powinna w pełni wrócić do normy. Głównym narzędziem działania hakerów był wirus BitPaymer. To odmiana oprogramowania ransomware, która pojawiła się latem 2017 roku. Eksperci wskazują, że był on wykorzystany w przeszłości w wielu złośliwych kampaniach, m.in. cyberatakach na szkockie szpitale czy francuską telewizję M6.

Jak wskazuje Dariusz Gołębiewski, wiceprezes PZU LAB, ostatnie wydarzenia związane z atakami cybernetycznymi na systemy sterowania dobitnie pokazują, że nawet zaawansowane systemy zabezpieczeń i wielopoziomowa ochrona przed atakami w praktyce okazują się mało skuteczne.

– Giganci przemysłowi stają się bezradni w konfrontacji z hakerami, a najlepiej prowadzony biznes okazuje się kruchy w obliczu rozproszonego ataku na infrastrukturę i wielotygodniowych przestojów spowodowanych paraliżem systemów operacyjnych. Po raz kolejny zadajemy sobie pytanie, co zawiodło. W większości takich incydentów furtką do ataku okazuje się człowiek – jego złe nawyki, upraszczanie procedur i bagatelizowanie zagrożeń – podkreśla Gołębiewski.

Warto sprawdzić: Prześwietlamy cyberpolisy na wypadek ataku hakerów. Warto?

Jak możemy przeciwdziałać takim atakom i zmniejszać ryzyko strat finansowych naszych krajowych gigantów? Według eksperta jedyną receptą dla przedsiębiorstw, w szczególności z obszaru infrastruktury krytycznej, jest wpisanie świadomości bezpieczeństwa cybernetycznego do kultury organizacyjnej.

– Jest to działanie długofalowe, często kosztowne i w dużej mierze jego końcowy efekt jest uzależniony od zaangażowania zarządów i kadry kierowniczej. Jednak stawiając na drugiej szali straty finansowe, utratę reputacji oraz dotkliwe konsekwencje związane ze skutecznym atakiem cybernetycznym, warto podjąć taką inwestycję – dodaje wiceprezes PZU LAB.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Atakują firmy przez internet w komórkach

Przedsiębiorstwa tracą na atakach hakerów setki miliardów dolarów rocznie. Zjawisko stało się już powszechną ...

Polska Bezgotówkowa

Firmy masowo rezygnują z gotówki

Spory sukces programu Polska Bezgotówkowa, który zachęca firmy do instalacji terminali płatniczych. Po trzech ...

Popyt na faktoring stale rośnie

Po trzech kwartałach 2017 r. firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów zarządzały powierzonymi przez ...