Biała lista, czarna wizja. Sankcje i kary za pomyłki z VAT

Prowadzącemu jednoosobową działalność gospodarczą trudno będzie szybko poznać i stosować wszystkie nowe wymogi
Prowadzącemu jednoosobową działalność gospodarczą trudno będzie szybko poznać i stosować wszystkie nowe wymogi
Adobe Stock

Obowiązek sprawdzania kontrahentów i ich rachunków w elektronicznym rejestrze podatników VAT. Kary – czasem nawet trzy za jedno niedopatrzenie.

Najpierw split payment, teraz obowiązek sprawdzania kontrahentów i ich rachunków w elektronicznym rejestrze podatników VAT, czyli większa biurokracja i dodatkowe formalności. Do kompletu jeszcze kary.

Warto sprawdzić: Jak banki pomagają w weryfikacji kontrahenta i horrorze z VAT

Split payment i obowiązki wynikające z konieczności korzystania z białej listy podatników mają pomagać w weryfikacji potencjalnych kontrahentów i uszczelnić systemu podatkowy. Ale to przyszłość, na razie wśród przedsiębiorców, szczególnie tych niedużych, te nowinki budzą przede wszystkim obawy. Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i posługujących się dotychczas prywatnym kontem bankowym, nowe przepisy dodatkowo oznaczają obowiązek założenia rachunku firmowego do rozliczeń z kontrahentami, jeśli ich transakcje wynikające z faktury wystawionej przez podatnika VAT, przekraczają 15 tys. zł. Niestosowanie się do przepisów może być kosztowne.

Za przelew powyżej 15 tys. zł na rachunek poza split payment grozi sankcja wysokości 30 proc. VAT lub grzywna za karę lub wykroczenie za przestępstwo skarbowe. Wydatku tego nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Można będzie jednak ponieść solidarną odpowiedzialność za VAT sprzedawcy, jeżeli nie rozliczy on podatku od tej transakcji.

W przypadku zapłaty na niezgłoszony na białą listę rachunek można być zwolnionym z sankcji, ale zwolnienie uzyskać będzie trudno.

Resort finansów zapowiedział uproszczenia, ale żadne decyzje nie zapadły. Niejeden przedsiębiorca, który dotychczas sam się z fiskusem rozliczał, teraz będzie więc musiał zatrudnić sprawną księgową, która pomoże rozwikłać wszystkie wątpliwości podatkowe i pozwoli zaoszczędzić przedsiębiorcy czas.

Warto sprawdzić: Zwrot nadwyżki VAT można przyspieszyć

Biała lista jest aktualizowana w każdy dzień roboczy, a system sam pobiera dane z państwowych rejestrów. Warto się jednak upewnić, czy własny rachunek firmowy znajduje się w rejestrze i czy informacje zawarte w nim są poprawne, aby płatności na pewno spływały. W razie znalezienia błędów, trzeba wystąpić do szefa Krajowej Administracji Skarbowej z wnioskiem o ich usunięcie.

Konieczność weryfikacji kontrahentów to niejedyna zmiana. Kolejna wynika ze split payment i dotyczy sposobu wystawiania faktur na kwotę co najmniej 15 tys. zł, na której znajduje się usługa lub towar wrażliwy z załącznika nr 15 ustawy o VAT. Jeżeli jakaś faktura nie będzie opatrzona słowami „mechanizm podzielonej płatności”, można zapłacić karę wynoszącą 30 proc. wysokości VAT, chyba że kupujący mimo braku oznaczenia, opłaci fakturę w split payment. Sprzedawca musi jednak pamiętać o skorygowaniu źle oznaczonego dokumentu.

Warto sprawdzić: Teraz tylko tak rozliczymy się z fiskusem

W weryfikacji kontrahentów w trakcie zlecania przelewu mogą pomóc banki: Millennium, PKO BP, Pekao SA, DNB Bank Polska. Usługa została też wprowadzona przez ING Bank Śląski w panelu księgowym.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nastał czas cyberwojen

Za pięć lat największym zagrożeniem dla przedsiębiorstw staną się cyberataki. Tekst powstał we współpracy ...

Tani prąd dla firm – to możliwe!

Dyskurs publiczny trzech minionych dekad zdawał się krzyczeć: „Załóż firmę! Będziesz panem swojego losu. ...

Nowy program kierowany jest nie tylko do pracowników etatowych, ale do wszystkich osób zatrudnionych, które świadczą pracę, niezależnie od formy umowy

PPK będą rewolucją dla pracowników i przedsiębiorstw

Dzięki programowi pracownicy zyskają możliwość bardzo korzystnego odkładania na emeryturę. Pracodawcy – szansę na ...