Nie będzie podatku od wsparcia z tarczy antykryzysowej

Bloomberg

Rząd zdecydował, że nie będzie poboru podatku od umorzonej części dotacji z tarczy finansowej. Koszt dla budżetu i korzyść dla przedsiębiorców rząd szacuje na 8 – 10 mld zł.

Tak wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że subwencje udzielone z Tarczy PFR będą zwolnione z podatku dochodowego. To bardzo dobra informacja dla tysięcy firm, które ucierpiały w wyniku pandemii Covid-19

– Po konsultacjach z organizacjami przedsiębiorców podjąłem decyzję, by zaniechać w całości poboru podatku od umorzeń dotacji z Tarczy Finansowej. Jest to kolejny zastrzyk 10 mld złotych dla przedsiębiorców z budżetu państwa – powiedział premier.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zwolnienie subwencji (umorzonych kwot) z #TarczaFinansowaPFR z podatku dochodowego. Przy ponad 40 mld zł umorzeń ta decyzja to co najmniej 8 mld zł korzyści podatkowych dla firm poszkodowanych pandemią – napisał na Twitterze prezes PFR, Paweł Borys.

Polski Fundusz Rozwoju przekazał dotychczas 187 tys. przedsiębiorców decyzji o umorzeniu subwencji z tarczy finansowej na łączną kwotę 22,7 mld zł, podała Kancelaria Premiera.
– Trwa proces umorzenia subwencji z tarczy finansowej 1.0. PFR przekazał przedsiębiorcom już 187 tys. decyzji o umorzeniu, do tej pory umorzona została kwota 22,7 mld zł”- czytamy na profilu Kancelarii na Twitterze.

– Odstąpienie od poboru podatku od umorzonej części wsparcia otrzymanego przez przedsiębiorców w ramach tarczy finansowej jest bardzo dobrym posunięciem rządu, które współgra z ideą pomocy – utrzymaniem płynności finansowej firm oraz miejsc pracy w związku z pandemią – mówi Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club o ogłoszonej dzisiaj przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzji.

– Obecna sytuacja firm nie jest wynikiem błędów czy złego zarządzania przedsiębiorców. Biznes i gospodarka odbudują się, potrzebuje jedynie okresowej, realnej pomocy. Środki dla przedsiębiorców rząd może traktować jak inwestycję, która szybko zwróci się m.in. w podatkach, jak tylko sytuacja się unormuje – podkreśla prezes BCC.

Decyzję skomentowała także Konfederacja Lewiatan.
– Cieszymy się, że premier podjął decyzję o zaniechaniu poboru podatku od umorzonej części dotacji z Tarczy Finansowej. Dzięki temu tysiące poszkodowanych przedsiębiorstw będzie mogło szybciej stanąć na nogi i przyspieszyć rozwój. Od początku pandemii apelujemy o jak najszerszą pomoc dla firm. W wyjątkowej sytuacji potrzebujemy nadzwyczajnych działań – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zwrot nadwyżki VAT można przyspieszyć

Zwrot nadwyżki VAT następuje w ciągu 60 dni od dnia złożenia rozliczenia, ale termin ...

Umowa przedwstępna – na co uważać?

Umowa przedwstępna – na czym polega? Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania? Sprawdź wszystkie ...

TFI PZU już w pierwszych godzinach od startu PPK podpisało z pracodawcami kilkadziesiąt umów o zarządzanie planami. Ogłosił to na briefingu prasowym szef Projektu Emerytura Marcin Żółtek, odpowiedzialny w PZU za PPK

PZU wyprzedził konkurencję na starcie PPK

Pierwszych kilkadziesiąt umów o zarządzanie PPK spółka podpisała już w pierwszych godzinach funkcjonowania programu. ...