Pieniądze dla małych i średnich

Przedsiębiorcy coraz częściej rozglądają się za nowymi możliwościami finansowania inwestycji.

Publikacja: 11.12.2017 17:39

Pieniądze dla małych i średnich

Foto: Shutterstock

Chociaż mali i średni przedsiębiorcy ostrożnie podejmują działania wymagające dodatkowego finansowania, to według badania przeprowadzonego w połowie 2016 r. przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, prawie co drugi z nich planował realizację inwestycji w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

ZA PŁYTKA KIESZEŃ

Z roku na rok rośnie liczba mikro, małych i średnich firm w Polsce. Jak podaje PARP, spośród 1,9 mln firm aż 99,8 proc. należy do tego sektora. Mają niebagatelny udział w w tworzeniu PKB, przekraczający już 60 proc. By otworzyć lub sfinansować swoją działalność, najczęściej korzystają z własnych środków. Chronią się przed gwałtownymi zmianami na rynku, ale nierzadko stanowi to też barierę w ich rozwoju.

Sami przedsiębiorcy stają się odważniejsi i coraz częściej myślą o inwestycjach. Wieloletnie oszczędności i pożyczki od rodziny i przyjaciół, a nawet znalezienie wspólnika, który współfinansuje nowy projekt, okazują się być najczęściej niewystarczającym źródłem kapitału na rozwój, zwłaszcza w sytuacji, gdy firma chce poszerzyć swoją działalność, otworzyć nowe punkty sprzedaży, unowocześnić, czy uzupełnić swój park maszynowy. Przedsiębiorcy muszą wtedy sięgnąć po zewnętrzne źródła finansowania. Jak wynika z badania „Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa o usługach finansowych”, zrealizowanego w drugim kwartale 2017 przez CBM Indicator we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości (WIB) i Związkiem Banków Polskich, niemal połowa średnich i ponad jedna trzecia mniejszych przedsiębiorstw korzysta z kredytów bankowych. Jednak coraz częściej firmy, także te najmniejsze, zauważają, że kredyt w banku, czy limit kredytowy w koncie, nie są jedynymi możliwościami, jakie mają do dyspozycji. Zwłaszcza, że banki komercyjne często uznają niewielkie podmioty za obarczone zbyt dużym ryzykiem działalności i odmawiają przyznania im niezbędnych środków.

ZAPUKAĆ DO FUNDUSZU

Jak pokazuje doświadczenie wielu firm, jednym z najciekawszych i najkorzystniejszych form finansowania są środki funduszy, takich jak np. Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy. Ich pożyczki mogą konkurować z ofertą banków komercyjnych ponieważ pieniądze pozyskują z różnych programów unijnych, rządowych i samorządowych.

Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy działa już od 2004 roku. Został powołany przez samorząd województwa mazowieckiego. Za cel przyjął sobie pomoc osobom zakładającym działalność gospodarczą. Wspiera także przedsiębiorców na dalszych etapach ich rozwoju. Od momentu powstania udzielił już pożyczek na kwotę 100 mln złotych.

– Z pomocy Funduszu skorzystaliśmy, kiedy postanowiliśmy otworzyć w Warszawie nasz pierwszy sklep z butami dla dzieci. Dziś sprowadzamy obuwie z całego świata – mówi Tomasz Marszałek, właściciel firmy GD Venture i sklepów ME TOO. Marszałek rozważał różne formy finansowania, jednak fundusz okazał się bezkonkurencyjny. – Opodatkowanie pożyczki było niższe o ok. 5 proc. niż w przypadku kredytów oferowanych przez banki komercyjne. – Na dodatek, mogliśmy skorzystać z półrocznej karencji i spłacać jedynie odsetki. Było to dla nas ważne, gdyż pozwoliło nam to płacić mniejsze raty do czasu, gdy sklep zaczął funkcjonować i przynosić pierwsze zyski – dodaje Tomasz Marszałek.

NA JAKICH WARUNKACH

O pożyczkę w Funduszu mogą ubiegać się osoby, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie województwa mazowieckiego, którzy zatrudniają poniżej 250 osób. Mogą starać się o kwotę do 500 tys. złotych z okresem spłaty do 5 lat. Ponieważ Fundusz z zasady wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa, obroty roczne firmy nie mogą przekroczyć 50 milionów euro. Ci, którzy już sfinansowali swoje inwestycje, ciepło wspominają współpracę z funduszem.

– Bardzo wysoko oceniam życzliwość i zaangażowanie osób zatrudnionych w Mazowieckim Funduszu, dzięki którym nasz wniosek został szybko i sprawnie rozpatrzony – przyznaje Ewa Wojdyło z firmy IBEX. Pozyskane środki IBEX wykorzystał na rozbudowę i modernizację swojej stacji paliw lotniczych. – Znajdująca się na lotnisku Warszawa Babice baza jest jednym z elementów istniejącej infrastruktury lotniska oraz stanowi część zaplecza technicznego dla statków powietrznych będących zarówno w naszym użytkowaniu, jak i dla obcych jednostek – wyjaśnia Ewa Wojdyło. Także Tomasz Marszałek chwali proste procedury jakie stosuje Fundusz, nie wymagające gromadzenia ogromnej liczby dokumentów – opierały się głównie na biznes planie i zabezpieczeniach – mówi właściciel firmy GD Venture.

MRFP jest członkiem Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych, co dodatkowo gwarantuje transparentność jego działalności.

Chociaż mali i średni przedsiębiorcy ostrożnie podejmują działania wymagające dodatkowego finansowania, to według badania przeprowadzonego w połowie 2016 r. przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, prawie co drugi z nich planował realizację inwestycji w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

ZA PŁYTKA KIESZEŃ

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse firmy
Bogaty przewodnik po naborach PARP
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Finanse firmy
Koszty poważną przeszkodą we wdrażaniu ESG
Finanse firmy
Rusza wsparcie dla firm po pandemii
Finanse firmy
Oferta dla wizjonerów biznesu. „Nie można przegapić”
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Finanse firmy
Nowe gwarancje BGK na ponad 3 mld zł finansowania