Fiskus ułatwi życie mikroprzedsiębiorcom

123RF

Urzędy skarbowej mają szybciej zwracać VAT najmniejszym firmom budowlanym. To poprawi ich płynność.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej i wiceminister finansów Marian Banaś zwrócił się do urzędów skarbowych z nietypową prośbą. W specjalnym liście prosi, by w przypadku mikroprzedsiębiorstw budowlanych zwroty podatku VAT były dokonywane w miarę możliwości w terminie do 15 dni od wpływu deklaracji do urzędu skarbowego.

Minister Banaś wyjaśnia w piśmie, że do resortu finansów docierają sygnały, iż wprowadzenie mechanizmu odwróconego VAT w usługach budowlanych mogła negatywnie wpłynąć na płynność finansową najmniejszych firm.

Odwrócony VAT w tej branży obowiązuje od stycznia tego roku. Zgodnie z przepisami firmy budowlane realizujące usługi jako podwykonawcy są zobowiązane do wystawiania faktury bez VAT – podatek rozlicza wówczas generalny wykonawca, na rzecz którego wykonywana jest usługa.

Dotąd podwykonawcy wystawiali faktury z wykazaną kwotą VAT, dzięki czemu mogli tę kwotę kompensować z podatkiem wynikającym z faktur zakupowych (m.in zakup materiałów na potrzeby wykonywanych usług).

Od początku 2017 r. podwykonawcy nadal dokonują zapłaty za nabywane towary i usługi (inne niż budowlane) wraz z podatkiem VAT, przy czym mogą go odzyskać dopiero poprzez zwrot z urzędu skarbowego, ale zwykły termin tego zwrotu to 60 dni. Powoduje to istotne wydłużenie okresu, w jakim przedsiębiorca ponosi ciężar VAT. A to – zdaniem ekspertów – może budzić wątpliwości zgodnie z zasadą neutralności podatku VAT dla podatnika.

– Ze wstępnych szacunków wynika, że każdego roku firmy budowlane będą „oddawać na przechowanie” do Skarbu Państwa kilka miliardów złotych rocznie – mówi Arkadiusz Łagowski, manager w Grant Thornton, wiceprzewodniczący Grupy VAT Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. – Dodatkowym zagrożeniem dla branży jest to, że organy podatkowe są obowiązane kontrolować prawidłowość dokonywanych zwrotów, przy czym często zgłaszają zastrzeżenia do tych wniosków, i w konsekwencji podatnik otrzymuje zwrot podatku nie w ciągu ustawowych 60 dni, a znacznie później – dodaje Łagowski.

Nowe nastawienie fiskusa wobec firm budowlanych, jest więc sporym ukłonem w stosunku do przedsiębiorców. Szkoda jednak, że tylko do mikroprzedsiębiorców, czyli takich zatrudniających do 9 osób. Większe firmy nadal będę musiały ponosić koszty utrzymywania płynności na dotychczasowym poziomie. Jednak dobre i to. To właśnie najmniejszy biznes zwykle ma na posiada żadnych rezerw, z których mógłby wzmacniać swoje bieżące przepływy. Dla mikrofirm także pożyczka z banku może być często niepotrzebnym wydatkiem.

Najmniejsze firmy mają też największe kłopoty z odzyskiwaniem należności od innych podmiotów, więc brak szybkiego zawrotu VAT pogarsza ich sytuacje w największym stopniu. Jak wynika z cyklicznego badania „Portfel Należności Polskich Przedsiębiorstw” koszty wynikające z y opóźnień w płatnościach w mikrofirmach stanowią aż 8 proc. ogółu kosztów, w małych – 5,5 proc., a średnich 3,9 proc,, a w dużych – 3,3 proc.

OPINIA

Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy

Nowe zasady rozliczania VAT okazały się sporym kłopotem dla firm z sektora budowlanego. Ucierpiały na tym szczególnie najmniejsze przedsiębiorstwa. Niektóre z nich musiały zapożyczyć się, aby najpierw zapłacić faktury za materiały budowlane z podatkiem VAT, a następnie czekać na jego zwrot z urzędu skarbowego. W przypadku mikroprzedsiębiorców, którzy często występują w roli podwykonawcy, wystarczy nawet jedna taka transakcja, aby utracić płynność finansową. A to kolejny krok do zwiększania zatorów płatniczych w budownictwie. Niestety, sytuacja w tej branży nie jest najlepsza, co potwierdzają dane z Krajowego Rejestru Długów. Zadłużenie firm z sektora budowlanego wynosi 1,95 miliardów złotych. Dlatego dobrą wiadomość jest odpowiednia reakcja Ministerstwa Finansów na zgłaszane problemy i zlecenie urzędom skarbowym szybszego zwrotu podatku VAT dla najmniejszych firm.

Mogą Ci się również spodobać

Popyt na faktoring stale rośnie

Po trzech kwartałach 2017 r. firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów zarządzały powierzonymi przez ...

Współpraca jest kluczem do sukcesu

Walka z cyberprzestępczością dla zwiększenia bezpieczeństwa klientów i instytucji finansowych

Łatwość dostępu i szybkość rozwoju nowych technologii wpływają na komfort korzystania z usług finansowych, ...

Karty typu prepaid sprawdzają się idealnie, np. gdy pracownicy firmy często biorą zaliczki

Karty z doładowaniem i bonusami dla firm

Przedpłacone karty mogą być przydatnym narzędziem w firmie, dając wygodę i możliwość kontroli wydatkowanych ...