Polisa dla turystów nie tylko u agenta

Ubezpieczyciele prześcigają się w sposobach dotarcia z polisami na podróż do turystów.

Publikacja: 03.07.2018 17:11

Polisa dla turystów nie tylko u agenta

Foto: Adobe Stock

Do niedawna chcąc kupić ubezpieczenie na wyjazd trzeba było udać się do agenta albo biura podróży, żeby kupić ubezpieczenie na podróż. Teraz możliwości zakupu jest mnóstwo.

Dla tradycjonalistów

Polisę można kupić bezpośrednio w punktach sprzedaży zakładów ubezpieczeń, u agentów ubezpieczeniowych oraz brokerów. Coraz częściej same zakłady ubezpieczeń i pośrednicy ubezpieczeniowi wykorzystują możliwości związane ze zdalnym zawieraniem ubezpieczeń turystycznych.

Organizatorzy turystyki mają obowiązek zawarcia na rzecz swoich klientów umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. W praktyce koszty tego ubezpieczenia mogą być wliczone w cenę wyjazdu lub stanowić obowiązkową dopłatę dla uczestnika. Organizatorzy wyjazdów często zapewniają polisy z niskimi sumami ubezpieczenia, które mogą pozwolić na wyleczenie niestrawności, ale nie zapewnią zwrotu wydatków po zawale serca, oraz z niewystarczającym zakresem ochrony, ale ubezpieczenie zapewniające lepszą ochronę można u nich przeważnie dokupić.

Nie tylko dla millenialsów

Prawie każdy ubezpieczyciel oferuje sprzedać polis turystycznych przez internet, a młodzi ludzie, którzy nie rozstają się ze smartfonami, chętnie ubezpieczają się przez aplikacje mobilne.

Polisy turystyczne tą drogą sprzedają zarówno bezpośrednio zakłady ubezpieczeń, jak i pośrednicy ubezpieczeniowi. Oferta tych ostatnich obejmuje propozycje kilku ubezpieczycieli, co pozwala na sprawne porównanie ofert. Strony, za pomocą których można kupić polisę na wyjazd, to m.in. https://wakacyjnapolisa, https://www.polisaturystyczna.pl, https://polisoteka.pl.

Zaletą zakupu online jest nie tylko prostota i szybkość zawarcia transakcji. Można też ją kupić w ostatniej chwili przed wylotem, jeśli przed wejściem do samolotu przypomnimy sobie, że nie mamy ubezpieczenia, a do tego wszystkie potrzebne dokumenty będziemy mieć na własnym urządzeniu mobilnym. Ubezpieczenia turystyczne są na tyle łatwe, że pomoc pośrednika nie jest niezbędna przy ich zakupie.

Nowym kanałem sprzedaży polis stają się media społecznościowe. W zeszłym roku Allianz uruchomił na Facebooku bota (program internetowy), który za pośrednictwem czatu Messenger pozwala na szybki zakup polisy turystycznej. Po uruchomieniu Messengera chatbot zadaje kilka pytań, a na końcu przedstawia propozycję ubezpieczenia w kilku wariantach. Jeżeli klient zdecyduje się na zakup ubezpieczenia, jest przekierowywany na mobilną aplikację firmy, gdzie finalizuje transakcję.

Pomocny telefon

W zeszłym roku Play we współpracy z największymi towarzystwami uruchomił aplikację Play Ubezpieczenia. Oferta jest skierowana do klientów indywidualnych w ramach taryf abonamentowych, a składki za ubezpieczenie są dopisywane do comiesięcznego rachunku od Play. Operator chce rozszerzyć ofertę o ubezpieczenia „szyte na miarę” oraz udostępnić ofertę dla klientów innych sieci, mają też pojawić się alternatywne formy płatności oraz specjalny serwis internetowy do obsługi ubezpieczeń. Aplikację Play Ubezpieczenia można pobrać zarówno na system Android, jak i iOS.

Polisę turystyczną mogą też kupić klienci Orange. Do aplikacji Mój Orange dołączona jest możliwość połączenia się z inną aplikacją BeforeYouGo, która umożliwia nabycie ubezpieczenia turystycznego. Klienci Orange otrzymują 10 proc. rabatu na zakup tych ubezpieczeń, ale nie ma możliwości doliczenia składki do rachunku za telefon.

Polisa w bankomacie

W 2017 r. ruszyła także sprzedaż polis turystycznych w bankomatach i polisomatach. Link4 zainstalował na paru lotnisku w Modlinie polisomat (jest to maszyna podobna do bankomatu), za pomocą których oferuje polisy turystyczne. Na dotykowym ekranie pojawiają się proste komunikaty, które prowadzą klienta krok po kroku do finału transakcji. Polisomat Link4 zaopatrzony jest w terminal do płatności kartą, a po opłaceniu polisa zostaje wysłana na adres e-mailowy klienta.

Ubezpieczenie TU Europa można z kolei kupić w bankomatach Planet Cash oraz Euronet. Polisę opłaca się bezpośrednio w bankomacie za pomocą dowolnej karty płatniczej w tym kredytowej, bez żadnych dodatkowych opłat. Do zakupu ubezpieczenia w bankomatach Euronetu oprócz karty bankomatowej lub kredytowej potrzebny jest smartfon z dostępem do internetu.

Po polisę do banku

Coraz częściej ubezpieczenie turystyczne możemy kupić w banku, w którym mamy rachunek. Taką możliwość mają użytkownicy aplikacji IKO Banku PKO BP (ubezpieczenie Moje Podróże24, obsługiwane przez PKO TU) oraz klienci mBanku (Mobilne Ubezpieczenie Podróżne, gwarantowane przez Axa Ubezpieczenia.), BZ WBK (ubezpieczenie Na Podróż, oferowane przez Avivę.) oraz Milenium Bank (ubezpieczenie Pomoc w Podróży, gwarantowane przez Ergo Hestię.).

Razem z biletem czy kartą

Oferowanie ubezpieczeń turystycznych przy zakupie biletów lotniczych, kolejowych czy autobusowych nie tylko stanowi korzyść dla klientów, ale zapewnia też przewoźnikom atrakcyjne źródło dodatkowych dochodów, z którego chętnie korzystają. Takie ubezpieczenia przy zakupie biletu online oferują linie lotnicze LOT i inni przewoźnicy. Często ubezpieczenia znajdują się też w ofercie internetowych wyszukiwarek lotów i innych połączeń komunikacyjnych.

Polisy turystyczne dodawane są też do kart kredytowych. Warunki pakietów ubezpieczeniowych różnią się jednak w zależności od poszczególnych kart. Według analizy Expandera najszerszą ochronę daje ubezpieczenie dołączone do srebrnych kart Deutsche Banku, Millennium, BGŻ oraz Santandera.

Do niedawna chcąc kupić ubezpieczenie na wyjazd trzeba było udać się do agenta albo biura podróży, żeby kupić ubezpieczenie na podróż. Teraz możliwości zakupu jest mnóstwo.

Dla tradycjonalistów

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Inne Polisy
Złe wieści dla kierowców. OC coraz droższe
Inne Polisy
Ceny OC na przekór inflacji. W perspektywie kwartalnej widać jednak podwyżki
Inne Polisy
Kara za brak OC w 2024 roku. Kwota, która mocno zaboli
Inne Polisy
Revolut staruje ze sprzedażą ubezpieczeń komunikacyjncyh
Inne Polisy
OC droższe o 100 proc. Efekt szybkiego przejścia na auta elektryczne
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.